Přeběhlictví nebylo zadarmo: Důkazem buďtež miliony poslance Wolfa

Dezerce k vládní koalici premiéra Topolánka se bývalému poslanci ČSSD Wolfovi vyplatila, nemusel vracet mnohamilionovou dotaci.

Po několika letech se začínají objevovat důkazy, že názorové obraty poslanců, kteří opustili mateřskou stranu a hlasovali s politickou konkurencí, nebyly jen záležitostí čistého přesvědčení. Například bývalému poslanci ČSSD Petru Wolfovi se v roce 2008 vyplatilo, když přeběhl od sociální demokracie k vládnínu táboru, a hlasoval s kabinetem Mirka Topolánka (ODS). Wolfova firma UT 2002 nemusela vrátit mnohamilionovou dotaci, kterou podle úřadů zneužila, zjistila Mladá fronta Dnes.

Wolfova firma UT 2002 nemusela vrátit mnohamilionovou dotaci, již dle úřadů zneužilaNové důkazy o milionových dotacích získal deník ze spisu, jenž leží u ostravského soudu. Ten plánuje zahájit líčení s Wolfem obžalovaným z dotačního podvodu ve výši 11 milionů korun. Policie údajně kvůli kauze vyslýchala i nejvyšší představitele bývalé vlády – premiéra Mirka Topolánka a vicepremiéra Martina Bursíka ze Strany zelených.

Vyšetřovatelům se nezdály kroky Bursíkova ministerstva životního prostředí, jež zpočátku postupovalo proti poslancově firmě tvrdě. Vypovědělo smlouvu na dotaci a poslalo na něj finanční úřad, který měl vyměřit, kolik milionů musí vrátit. Jenže poté, co poslanec přeběhl a podržel vládu, s ním ministerstvo za Bursíkova souhlasu uzavřelo dohodu o narovnání, v níž se úřad vzdal nároků na vrácení peněz.

Podle ministerstva doporučily uzavření dohody s Wolfem právní posudky. Poslanec vypovězení smlouvy neuznával. Finanční úřad nakonec firmě nevyměřil žádnou pokutu.

Kauza Wolf

O Wolfovi se začalo mluvit při prezidentské volbě v roce 2008, kdy poslanec obvinil předsedu ČSSD Jiřího Paroubka z vydírání kvůli dotaci své firmy. Spekulovalo se tehdy, že opoziční poslanec dá svůj hlas kandidátovi vládní ODS Václavu Klausovi. Wolf poté opustil ČSSD a podporoval Topolánkův kabinet. V březnu 2009 se Marek Dalík, někdejší poradce Topolánka, pokusil zastavit odvysílání televizní reportáže o tom, že je Wolf podezřelý ze zneužití státní dotace, což vedlo k pádu Topolánkova kabinetu. Policie nakonec Wolfa ze zneužití peněz skutečně obvinila.