Pražskou ČSSD se chystá ovládnout „stará parta“

Sociální demokracie v Praze si zanedlouho zvolí nové vedení. Dle nominací jsou hlavními kandidáty na předsedu Karel Klíma a Jiří Bodenlos.

Senátor Jiří Dienstbier rozvířil dění v pražské ČSSD, ale sám o funkci jejího šéfa usilovat nehodlá. Stane se jím někdo z okruhu poslance Petra Hulinského, jenž vedl pražskou sociální demokracii do konce loňského roku? foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Senátor Jiří Dienstbier rozvířil dění v pražské ČSSD, ale sám o funkci jejího šéfa usilovat nehodlá. Stane se jím někdo z okruhu poslance Petra Hulinského, jenž vedl pražskou sociální demokracii do konce loňského roku?

Už rok pražská ČSSD trpí opoziční dietou, k čemuž byla po předchozích tučných letech nedobrovolně donucena „převratem“ na radnici hlavního města, jenž zplodil novou koalici ODS a TOP 09. Posléze (v prosinci 2011) z postu pražského předsedy odešel Petr Hulinský a na jeho místo nastoupil prozatímně Jiří Bodenlos. Od té doby měli sociální demokraté dostatek času na promyšlení, jakým směrem se v Praze vydat a jaké vedení pro nové výzvy si vybrat.

Na volební konferenci 15. prosince budou sociální demokraté volit nové pražské předsednictvo. V současnosti probíhají nominační obvodní konference. ČESKÁ POZICE zjistila, že hlavní souboj o post šéfa pražské organizace by mělo svést duo Karel Klíma a Jiří Bodenlos, kteří zatím získali nejvíce nominací z jednotlivých pražských obvodů a mají zhruba vyrovnané šance na zvolení (nominaci získal i šéf ČSSD na Praze 6 Štěpán Stupčuk, jeho šance je však podle oslovených straníků výrazně nižší). Na konferenci se nakonec může objevit i nové jméno, protože závěry z jednání jednotlivých obvodů nejsou co do nominací nijak závazné.

Karel Klíma (70) je předsedou ČSSD na Praze 7. Před pádem komunistického režimu byl členem KSČ. Od roku 1991 řídil deset let pražské Výstaviště, království rodiny Václava Kočky. V letech 2006 až 2010 byl pražským zastupitelem a předsedou hospodářského výboru. V roce 2010 neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny.

V prosinci 2009 MF Dnes informovala o náboru černých duší Václavem Kočkou, což mělo pomoci Klímovi k tomu, aby se stal předsedou sociálních demokratů v Praze 7. Klíma stál při Miroslavu Fabiánovi, který byl v roce 2010 nepravomocně odsouzen za neoprávněný zásah do práva k bytu a za útisk. Fabián také od radnice Prahy 7 koupil byt za superlevnou cenu. Klíma je spolustraníky kritizován za to, že po komunálních volbách pomohl k „upečení“ velké koalice ČSSD a ODS na Praze 7.

Jiří Bodenlos (50) je zástupcem starosty městské části Praha 4. Po Hulinského odchodu se stal loni v prosinci takzvaným „zimním králem“ pražské ČSSD (do volební konference). Už v březnu ČESKÉ POZICI sdělil, že by si dokázal představit svou kandidaturu na post předsedy organizace. Tehdy se netajil skromným cílem, že chce vyhrát příští volby v Praze: „Vím, čeho chci dosáhnout: aby pražská sociální demokracie lidi přesvědčila, že Praha není pravicová. Že to je jen móda.“

Jelikož Klíma na dotazy ČESKÉ POZICE nereagoval, získali jsme vyjádření pouze od Jiřího Bodenlose, který uvedl, že jeho cílem je zlepšit komunikaci v rámci pražské organizace a usmířit jednotlivá křídla. „Nejsem ani Živá socdem, ani ostatní socdem (o inicativě Živá socdem se dočtete níže v textu – pozn. red.). Chci stát uprostřed,“ popsal svou pozici v ČSSD v Praze. „Obecně platí, že čím více změn v pražské ČSSD, tím lépe,“ napsal ČESKÉ POZICI předseda strany Bohuslav SobotkaZároveň dodal, že by chtěl posílit roli pražské sociální demokracie v rámci celostátního vedení, které podle Bodenlose kolegy z Prahy upozaďuje (v devítičlenném politickém grémiu má pražská buňka pouze jednoho zástupce – Jiřího Dienstbiera).

Předseda strany Bohuslav Sobotka do výběru nového šéfa pražské organizace zasahovat nehodlá. „Je to věcí pražské organizace, do konference nezasahuji. Obecně platí, že čím více změn v pražské ČSSD, tím lépe,“ napsal ČESKÉ POZICI.

V klepetech Hulinského a spol.

Kritici uvnitř strany mají ale obavy. Podle nich hrozí, že pražskou ČSSD bude opět řídit „stará parta“, což by mohlo negativně ovlivnit budoucí volební výsledky strany v hlavním městě. Důvodem pro takovou domněnku je právě kandidatura doyena pražské sociální demokracie Karla Klímy, jenž je považován za politika z prostředí Petra Hulinského a Václava Kočky – tedy politiků a podnikatelů, kteří v Praze nemají dobré jméno. Podle našich informací tlačí Klímu do boje o předsednickou židli právě Hulinský.

Na dotaz, zda je Klíma Hulinského volebním „koněm“, někdejší šéf pražské ČSSD napsal: „Předně, nazývat člověka, který je tak asi dvojnásob starší než vy, něčím ‚koněm‘, bych si nikdy nedovolil. Já na funkci místopředsedy či předsedy krajské organizace nekandiduji a nebudu se ani k trojici předsednických kandidátů Stupčuk, Klíma, Bodenlos, natožpak k asi dvacítce místopředsednických kandidátů, nijak vyjadřovat.“

Poslanec a stínový ministr pro místní rozvoj Petr Hulinský však není v ČSSD žádná „čudla“ a jistě by k předvolebnímu dění v pražské ČSSD měl co říct. Jinak je to také politik, kolem kterého se objevil skandál s občanským sdružením Spastic Handicap (protikorupční fond Karla Janečka podal na Hulinského trestní oznámení). Je to tentýž Hulinský s pochybnou rigorózní prací. A pořád stejný Hulinský, o němž podnikatel Roman Janoušek v jednom z telefonátů magistrátnímu úředníkovi Ďuricovi vykládal: „Sedím tady s finančním magnátem panem Hulinským a on mě hrozně prcá za všechno, že špatně pracuju…“

Ale vraťme se zpátky k volební konferenci. Na místopředsedu pražské organizace byl nominován další zprofanovaný pražský politik Karel Březina. V rámci pražské buňky pak politicky posílil žižkovský „pokladník“ Miroslav Poche, který už se vzpamatoval z aféry s manipulací s finančními dary pro vlastní stranu v roce 2010 a nedávno se v tichosti stal šéfem zastupitelského klubu ČSSD na pražském magistrátu (z titulu této funkce je členem předsednictva krajského výkonného výboru).

Karel Březina ČESKÉ POZICI potvrdil, že se o křeslo místopředsedy ucházet bude. „Já podpořím na předsedu Karla Klímu, ale zároveň jsem přesvědčen, že do vedení patří i Jiří Bodenlos,“ prohlásil diplomaticky.

Mezi živou a mrtvou socdem

Místopředseda strany a někdejší volební lídr ČSSD v Praze Jiří Dienstbier uvedl, že Bodenlos by z aktuální nabídky byl nejlepším možným kandidátem na post předsedy. Nominace Klímy pro něho byla překvapující. Na místopředsednické posty bude Dienstbier podporovat nové lidi – jedním z nich je i Jakub Landovský, kterého nominovala Praha 2. Ten ČESKÉ POZICI potvrdil, že se o post místopředsedy bude ucházet.Bude-li pražskou ČSSD opět řídit „stará parta“, mohlo by to negativně ovlivnit budoucí volební výsledky strany v hlavním městě

Landovský je jednou z hlavních tváří vnitrostranické guerilly Živá socdem, která začala letos v únoru v rámci pražské ČSSD tepat do struktur a fungování strany. Jde o manifest, který ostře kritizuje klientelistické poměry v pražské sociální demokracii a vyzývá zejména k aktivitě členské základny. Jak Landovský hodnotí deset měsíců života Živé socdem?

„Živá socdem se snažila o demokratizaci vnitřních poměrů. Konkrétně jí šlo o co nejrychlejší svolání konference v demokratickém klíči jeden delegát za pět členů strany, tak aby ti, kteří po léta prosazovali úzkou spolupráci ODS a ČSSD, mohli vyvodit ze své prohry osobní odpovědnost. Konference je po více než roce a v nedemokratickém volebním klíči 1 ku 25. Řadoví členové tedy do poměrů uvnitř pražské ČSSD opět nepromluví. Výsledkem bude vítězství ‚mrtvé socdem‘ Karla Klímy, Petra Hulinského a Karla Březiny. Na změnu poměrů si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Živá socdem to však rozhodně nevzdá,“ komentuje nevalné výsledky iniciativy Landovský.

K otázce výběru mezi Klímou a Bodenlosem Landovský dodal, že pro ČSSD v Praze bude lepší, když vyhraje Jiří Bodenlos: „Na rozdíl od Karla Klímy není přímo spojen s Petrem Hulinským a jeho partou. Je to přijatelný středový kandidát pohybující se někde v prostoru mezi živou a mrtvou sociální demokracií v Praze.“

V posledních volbách na pražský magistrát v roce 2010 ČSSD vyhořela a skončila až třetí za ODS a TOP 09. V republice nyní oranžoví dominují, v Praze ale strana dlouhodobě zaostává. Jakým směrem se pražská ČSSD vydá? Zatím to na výraznější obrat nevypadá…