Pražské radnice bez naděje získat peníze z Key Investments

Pražské části 6 a 10 a město Sokolov už nerozhodují o osudu Via Chem Group, jejíž dluhopisy za stovky milionů korun nakoupily prostřednictvím brokera Key Investments. Jejich pozice nahradily firmy spojené s podnikatelem Petrem Sisákem.

Key Investments. foto: Reprofoto

Key Investments.

Přes tři sta milionů korun. Zhruba tolik peněz investovaly některé české radnice do dluhopisů firmy Via Chem Group. Nyní se zdá být o něco jasnější, že své peníze zpátky nedostanou. V insolvenci Via Chemu totiž radnice přišly o své posty ve věřitelském výboru. Nad osudem společnosti tak de facto ztratily veškerou kontrolu.

Ještě do začátku června existovala naděje, byť poměrně mizivá, že Praha 6, Praha 10 a město Sokolov budou schopny z Via Chemu získat část svých investic zpět. Společnost je od začátku roku v úpadku a všechny tři uvedené radnice zasedaly v jejím prozatímním věřitelském výboru. To je v rámci insolvenčního řízení klíčový orgán, který může rozhodovat o průběhu celého procesu.

Jak ale vyplývá z obchodního rejstříku, na schůzi věřitelů 4. června o tyto pozice přišly. Na jejich místo nastoupily tři neprůhledné firmy, které mají nebezpečně blízko k podnikateli Petru Sisákovi, jenž Via Chem podle dostupných zpráv ovládá.

Boxeři a právníci

Na bojišti této právní bitvy už radnice mnoho spojenců nemají. Další klíčové osoby, které o osudu Via Chemu budou rozhodovat, jsou jihočeský soudce Miroslav Veselý a insolvenční správkyně Vladimíra Jechová Vápeníková. Oba dva už městské části několikrát označily za podjaté. Ty tak v soudním řízení prohrávají na plné čáře.

V insolvenci Via Chemu radnice přišly o své posty ve věřitelském výboru. Nad osudem společnosti tak de facto ztratily veškerou kontrolu.

„Podnikneme veškeré možné kroky, abychom uspěli,“ tvrdí mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši. Jaké kroky, to ale neupřesnil. Město Sokolov nedávno oznámilo, že se připojí k trestnímu oznámení.

Současné složení věřitelského výboru Via Chemu stojí za bližší pohled. Jednou ze tří zastoupených firem, které radnice nahradily, je společnost Sarpent. Té Via Chem údajně dluží 331 milionů korun. Jediným oficiálním vlastníkem Sarpentu má být podle obchodního rejstříku Tomáš Machotka. Jde o thai boxera, dobrého známého Petra Sisáka.

Zajímavé je i sídlo Sarpentu, které má nahlášené v Italské ulici na Vinohradech. Ve stejném domě, kde sídlí advokátní kancelář právníka Iva Haly, dřívějšího právního zástupce Via Chemu. V Halově kanceláři je navíc Sisák veden jako zaměstnanec. Další křeslo ve věřitelském výboru ukořistila belgická společnost Taliatella Belgique, která prý vlastní dluhopisy Via Chemu za 341 milionů korun. Nakoupila je v roce 2013. Poměrně zvláštní načasování, vzhledem k tomu, že aféra Key Investments vypukla o dva roky dříve a loni už se zdálo být zřejmé, že Via Chem peníze nikdy nevyplatí.

Staří známí

Tím ale výčet zvláštností obestírající belgickou společnost zdaleka nekončí. V Česku za ni jedná Belgičan Bert Stiers. Ten tvrdí, že investici do toxických dluhopisů vnímá jako zajímavou příležitost. Stiers má ale k lidem okolo Petra Sisáka také blízko.

Na přelomu tisíciletí pracoval pro rekultivační společnost BCD CZ, která měla na starosti likvidaci jedů v areálu neratovické Spolany. Ve stejné společnosti byl zaměstnán i Jaromír Florián. Podnikatel, jenž sehrál roli v kauzách CS Fondů a První slezské banky, podobně jako Petr Sisák. Ten je mimochodem Floriánův švagr.

„Jestli se s panem Floriánem znám? Ano. Ale to není důvod, proč Taliatella do dluhopisů investovala. Osobní kontakty jsou v byznysu vždycky důležité, ale nejsou důvodem pro investice,“ říká Stiers.

Třetí společností, která bude ve věřitelském výboru rozhodovat o osudu Via Chemu, je maďarská Baltis Investment založená v polovině loňského roku. Podle maďarského obchodního rejstříku patří kyperské firmě Attain Holdings Limited. Vlastník? Neznámý. Známý je ale její právní zástupce, znojemský advokát Hubert Müller. Ten v minulosti spolupracoval s insolvenční správkyní Vladimírou Jechovou Vápeníkovou a podle vlastností souborů některé materiály v insolvenci Via Chemu dokonce přímo připravoval za ni.

Počet příspěvků: 2, poslední 27.6.2014 01:48 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.