Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jak diskutovat?

Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstraňovat. Jejich délka může být maximálně 2000 znaků, delší budou zkráceny. Nepřijatelné jsou zejména urážky, vulgarismy, rasismus a neplacená reklama.


  • Příspěvků: 41
  • Poslední: 4.1.2015 19:26
  • Řadit dle: vláken
  • času vložení
Chyby jsou na obou stranách

Pan Joch je již dávno zařazen, nedivím se jeho averzi vůči prezidentovi. Ten chce být hlavně zajímavý - možná i lidový.   Termínem "pražská (lumpen) kavárna" chtěl zčeřit stojatou hladinu rybníka, což se mu povedlo. On dobře ví, co to  byly v minulsti "pražské kavárny"... V historii, koncem 19. a později sehrály roli jak opozitivní, i negativní. Přes diskuzní kotel pražských pokrokových intelektuálů v první polovině 20. století, ( přes bohémismus některých jejich členů hlavně z umělecké branže,  až po "elitářské" snahy vyčleňovat se  - někdy i zrazovat myšlenky národní... Tzv. elitářství.Hlvním důvodem, jeho nařčení (provokace) je však to, že se slupina voličů kolem K. Schwarzenberga ani po čase  nesmířila s tím, že jejich kandidát nebyl zvolen. Proto  N. Zemana nažývají buranem - a jinými nevhodnými  nehodnými názvy, on zase je na oplátku "pražskou lumpenkavárnou". Chyby je na tedy obou stranách... Víc ale na té straně, která si začala.

Re: Chyby jsou na obou stranách

Oprava: Pan Joch je již dávno zařazen, nedivím se jeho averzi vůči prezidentovi. Ten chce být hlavně zajímavý - možná i lidový.   Termínem  "pražská (lumpen) kavárna"  chtěl zčeřit stojatou hladinu rybníka, což se mu povedlo. On dobře ví, co to  byly v minulsti "pražské kavárny..." V historii - koncem 19.století,  a později, sehrály roli jak opozitivní, tak i negativní. Přes diskuzní kotel pražských pokrokových intelektuálů v první polovině 20. století,  přes bohémství některých jejich členů hlavně z umělecké branže,  až po "elitářské" snahy vyčleňovat se  - někdy i zrazovat myšlenky národní... Tzv. elitářství.... Hlavním důvodem   nařčení M.Z., (provokace) je však to, že se slupina voličů kolem K. Schwarzenberga ani po čase  nesmířila s tím, že jejich kandidát nebyl zvolen. Proto  Miloše Zemana nazývají buranem - a jinými nevhodnými  názvy, a on zase je na oplátku "pražskou lumpenkavárnou". Chyby jsou tedy na  obou stranách.  Víc ale na té straně, která si začala... :-( 

4.1.2015 9:32

Re: Chyby jsou na obou stranách

Prosím o odstranění mého prvního příspěvku  (s chybami) a ponechání toho opraveného. Díky. M.P.

takhle admin nefunguje

Paní Pantlíková, příspěvek se mi líbil i s chybami. Příště je tam klidně nechte, děláme je všichni. Dříve admin umožňoval chyby opravit do první reakce na příspěvek. Bylo to praktické, člověk mohl doplnit co pozapomněl. Po velkém třesku, tj. převzetí ČP Babišem došlo k unifikaci a tahle možnost zanikla. Pořád je tu však diskuze bez větších excesů. Když se zatoulám na LN kde je třeba 300 příspěvků a z toho 250 vzájemně vulgárně urážlivých tak se zase rád vrátím na ČP.

Díky za uozornění :-)

Díky za vysvětlení, beru si z toho ponaučení, a příště napýši příspěvek nejdřív na nečisto (např. na Wordu) a zveřejním ho až po korekci. :-))

Re: Díky za uozornění :-)

:-( ... napíši... :-(

Re: Díky za uozornění :-)

Mně tu fungují automatické opravy alespoň těch základních gramatických chyb. Třeba Vám to někdo umí zprovoznit. Tablet to neumí.

Roman Joch nazývá věci pravými jmény

Citát : "V důsledku svého ega je pak (Zeman) elitářským narcistním vůdcem, který lidmi pohrdá, považuje je za   h n ů j     a    i d i o t y, ale zároveň apeluje na jejich nejnižší pudy. Chce se jim demagogií zalíbit, získat si jejich podporu, dostat se k moci a následně svévolně vládnout." Dobrá charakteristika Zemana. Jeho poslední vyjádření k demonstraci na Národní třídě mluví samy za sebe. Občané jsou mu k smíchu, plácne co mu slina na jazyk přinese, jen aby měl pocit, že je tzv. "vtipný".

Není na světě člověk ten aby se zalíbil lidem všem.

Pane Podešvo, Zemanovi nejsou občané k smíchu, pouze někteří. Vám na Váš dost neuctivý dotaz, pokud se nemýlím Zeman odpověděl neméně jednou.na LN. Asi proto, že Vás za občana považuje.

Vítejte mezi lidem, pane Jochu :-)

Prezidentovi dávám novoroční amnestii, koncem roku se snažil chovat slušně :-).

Všem autorům i čtenářům přeji úspěšný rok 2015, účastníkům debat pak i empatii, toleranci a smysl pro humor.

Samozvaná elita-nepřizpůdobiví

Je dosti pošetilé přirovnávat politiky k chirurgům. Lékař medicinu vystudoval, politik se do ní dostal bez větší námahy zásluhou voličů.

"Lid poblázní agitátoři a radikálové, například anarchisté, socialisté, komunisté či fašisté".

Není například zajímavé, že právě v kavárně (vídeňské Café Cenral) se také formovaly zrůdné myšlenky největších demagogů 20. století Lenina a Hitlera? Nikoli na ulici.

Zemanovi by se jistě zamlouvala prvorepubliková kavárna ovládaná prostřednictvím Karla Čapka pražským Hradem. Zapomíná, že tehdy byla cenzura-zákon na ochranu republiky- a prezident byl v mediích nedotknutelný. Musí tedy Zeman spoléhat na podporu lidu a na své schopnosti.

Re: Samozvaná elita-nepřizpůdobiví

Ta zmínka o cenzuře za první republiky je pro mne nová. Pokud je to pravda, měla by se připomenout všem Zemanovo odpůrcům, kteří se na straně jedné dovolávají prvorepublikových ideálů, zejména v poslední době, a na straně druhé se nestydí vláčet prezidenta všemi médii s nejhoršími přívlastky. Že by si zase kavárna vybrala z historie jen to, co se jim hodí? Proč mne to nepřekvapuje?

Roman Joch to vystihnul pěkně ...

Citát : "V důsledku svého ega je pak elitářským narcistním vůdcem, který lidmi pohrdá, považuje je za h n ů j   a    i d i o t y, ale zároveň apeluje na jejich nejnižší pudy. Chce se jim demagogií zalíbit, získat si jejich podporu, dostat se k moci a následně svévolně vládnout." Tak nějak to cítím i já. Ohledně "pražské lumpenkavárny" - to je nesmyslný termín bez obsahu, který si Zeman vymyslel k urážení svých oponentů.

Re: Roman Joch to vystihnul pěkně ...

Pane Podešvo, Zeman ví o čem mluví.

Pražská kavárna za socialismu byla místem setkávání elity, ke které patřili různí intelektuálové a donašeči.

Dá se říci, že různí exhibicionisti tam plácali "protistátní řeči" a potom běželi za svými chlebodárci donášet, jak a co kdo řekl. Touha po dovolené v Jugoslávii nebo Tuzexových bonech byla velice silná.

Oni ti "intelektuálové a kumštýři" byli již tehdy závislí na zakázkách od státu, herec buď roli dostal, nebo ne, totéž sochaři, restaurátoři, spisovatelé atd.

Tím nechci říci, že se podobná individua nevyskytovala po hodpodách, ale jejich % výskyt byl nižší.

Výběr dotazovaných

jednoznačně ukazuje, komu Joch slouží.

ale dotazované nevybíral Joch, ale ČP, pane Babule

Re: ale dotazované nevybíral Joch, ale ČP, pane Babule

To Jocha zjevně neomlouvá.

Pojem kavárna, může pochopit jen ten

kdo v ní byl. Je to bohužel jen výsada Prahy a velkých měst, ona se politika stejně nikde jinde nedělá. Je to velká skupina lidí, nebudu říkat intelektuálů, kteří se osobně scházejí a polemizují o všem možním, hlavně o politice. Mají přístup ke všem informacím z vyšších pozic a většinou znají politiky a osoby VIP kontaktně. Právě tito lidé dokáží ovlivňovat dále veřejné mínění a postupně vyvolávat i revoluční změny politických situací. Všechny revoluce začínaly v těchto kavárnách, než přešli na ulici, mezi lid.

Problém Zemanových kaváren je zřejmě ten, že do žádné kavárny nikdy nepatřil a má z toho komplex. On je totiž typ člověka, který se do kavárny nehodí, protože je sebestředný, ješitný intelektuál. Z hradu už se do žádné kavárny nedostane a to ho strašně štve. Kdyby to bylo za C.K. Rakouska-Uherska, nechal by je rozehnat a pozavírat.

Re: Pojem kavárna, může pochopit jen ten

Myslíte si, že by Zeman o členství v takovém spolku stál? Možná se pletu, ale odhadoval bych, že ne. Stejně, jako bych o to nestál já sám. Kamarádů mám celkem hodně, přátel jenom pár. A ty si snažím opravdu pečlivě vybírat. Tak jako by kavárna nestála o mne, já nestojím o ně. U některých bych se navíc musel hodně přemáhat, abych jim svůj postoj k nim nedal najevo i fyzicky.

Určitě by Zeman o to stál,

je to vyšší sorta lidí, na kterou on nikdy nedosáhl a chtěl by se tam prezentovat. Měl jsem tu možnost, byl jsem na to ještě příliš mladý a v podstatě jsem přihlížel. Je to ale velká škola života, oběma směry, kladná i záporná. Jinak si myslím, že kavárny jsou důkazem vyspělosti společnosti. Ani Václav Klaus tam nikdy nebyl a nebude, jelikož je prachobyčejný hovnivál, hrabající jen majetek.

Re: Určitě by Zeman o to stál,

Jo - tak "vyšší sorta lidí", jo?

Tak ať si to myslí dál...

Re: Určitě by Zeman o to stál,

Není nutno si dělat iluze o nějaké vysoké úrovni účastníků kavárenského provozu. Ale kavárenský provoz probíhá za vzájemného respektu a tolerance. A člověk, který všechny okolo považuje za debily, zde zůstává izolován. Podobně je to tu s těmi, kdo nezvládají pití. Takový jedinec posléze na toto prostředí zahořkne. A jeho zbytnělé ego, které ho přivedlo do izolace, mu pak vnukne ideu, že těm nafoukancům ještě ukáže.

Re: Pojem kavárna, může pochopit jen ten

Nevim, jestli byl František Josef schopen a ochoten někoho připravit o jeho živnost.

Jinak pražskou kavárnu si spojuji hlavně s kavárnou Slavia, kde se za mého mládí setkávaly hlavně staré dámy - Židovky, které snad jako úplně poslední na celém světě mluvily pražskou němčinou, nejlepší němčinou, která zemřela s nimi. Náš učitel němčiny nás tam posílal jednak na náslech, druhak na "nasátí atmosféry světa, který již není".

Krom toho  se tam sházeli "lidé od kumštu", kteří se navzájem pomlouvali, ale hlavně pomlouvali ty nepřítomné, kteří "měli kšeft". Další postavičky byli jedinci homo a hetero sexuálního zaměření, hledající sexuální partnery, jejich kroužky se prolínaly s umělci a "umělci" a estébáky hrající si na to či ono.

Rozhodně zajímavější řeči se vedly po hospodách, nejen U tygra, ale i ve studentských krčmách jako bylo kdysi "Jezero", a tam jistě Zeman zapadl, takové hospody byly po Praze v každé ulici, každý stůl měl své štamgasty.

Ale v každé kavárně a v každé hospodě seděli

Re: Pojem kavárna, může pochopit jen ten

Ale v každé hospodě a v každé kavárně seděli udavači a provokatéři. Kdo si pustil pusu na špacír, jeho chyba.

A protože Charta vznikla z jedné takové partičky a jejím zakládajícím členem byl všeobecně již dávno provařený Pavel - Pavka Kohout, bylo pro normální lidi životu nebezpečno se k tomuto spolku už jenom přiblížit.

Je vidět Tatano, že znáte Prahu jak své boty.

Ta Slavie už byla příliš profláknutá a v podstatě tam chodili jen zvědavci a nic neviděli. Ty prvé kavárny v uvozovkách, ty už bvyly jinde a dost se přemisťovaly. Možná, že i Zeman v nějaké takové byl, ale dost pochybuji, že tam zapadl.

Re: Je vidět Tatano, že znáte Prahu jak své boty.

Slavia byla dlouha zavřená, takže se "kavárenská společnost" přemístila do Malostranské kavárny, Havloidi měli hlavní stan u Mánesa. Ovšem udavači byli opravdu všude a dali se jednoduše identifikovat - stačilo se zaposlouchat kdo jezdil na dovolenou do Jugoslávie nebo navštěvoval příbuzné v "kapitalistických zemích", 1 x po emigraci tam STB přímo posílala např. rodiče, aby si emigranti uvědomili, že tady nechali rukojmí, hlavně své děti a synovce a neteře, kteří by třeba rádi studovali humanitní obory. Husák ale i těm dětem dal férovou šanci - vystudovali učení s maturitou a potom pokračovali normálně na VŠ.

Obyčejný člověk se těmto minovým polím vyhýbal, vždy když jsem se s někým seznámila, nejdříve jej musela rodina "prokádrovat", docela to šlo hladce, v Praze si lidi pamatovali, kdo v 50-tých letech vyhazoval spolužáky z VŠ, kdo byl za co odsouzen / dost jich bylo šmelináři a udavači/, kdo donášel na spoluvězně.

Také bylo dobré vodítko, kdo ještě před 68 požádal o revizi procesu - t

Re: Je vidět Tatano, že znáte Prahu jak své boty.

Kdo ještě před 68 požádal o revizi procesu musel před soudem prokázat svou nevinu, pak byl rehabilitován a mohl nastoupit na kvalifikované místo / např advokáta/, jinak zůstal v dělnické profesi.

Mnozí , kteří neměli tak čisté svědomí, zvolili cestu KANu a K23, kde již nebyl nový soudní proces vyžadován.

Pro slušné lidi byl hlavním zlomem 68, po komunistických čistkách 70-tých let se stali úplně normálními nestraníky a "zvýšená péče" byla věnována vyloučeným nebo vyškrtnutým členům KSČ, tam o persekuci nemohu podat informace, neb se mé rodiny netýkala. Ale všeobecně platilo, že když byli rodiče ze strany vyloučeni, a děti přesto studovaly na jiných než učňovských školách s maturitou, byl předpoklad, že donáší STB.

Zlata slova Tatano,

přesně tak to bylo. Prožil jsem 60. léta v Praze a nakonec jsem jaksi v tichosti Prahu opustil, protože jsem měl rodinu a chtěl jsem jí zajistit klid a jistotu. Omyl, stejně si mně vyčuchali, na manželku tlačili, aby se rozvedla, pokud chce učit, děti se samozřejmě nedostali na VŠ, no a já jsem byl sledován až do 89. Ještě dnes sbírám shnilé plody svojí nonkonformity, třeba jen tím, že v obci vládnou komunisté a mně neudělali kanalizaci. Už se tím jen bavím, v klidu píši na Lidovky.cz a urážím rusofili.

Re: Zlata slova Tatano,

Václave, Vy jste musel těm komunistům pořádně zatápět, když ještě teď dlouhé prsty STB Vám neumožnily pořídit si důstojné WC. Vidíte Vaše děti nevystudovaly a děti vrcholových disidentů skoro všechny. Vás ta nespravedlnost pronásleduje pořád.

Pane Křivane

já je prostě stále nasírám, bohužel moje pamět slouží dobře a neumím odpouštět. Jsem jejich zlé svědomí a toho se nezbaví. Vím, že bych měl spoustu věcí jednoduších, ale to bych se na sebe nemohl podívat. Děti jsou asi po mně, nic mi nevyčítají a perou se se životem úspěšně, i běz těch titulů. V Obci komunisté vládnou skoro 20 let, už s nimi nebojuji, jen jim připomínám, že takhle dobře jako nyní jsem se nikdy neměl i bez té kanalizace.