Ceska Pozice

Právo: Šéfem protikorupční policie má být Jiří Veselý

Šéfovi ústecké pobočky elitního útvaru policie Jiřímu Veselému může v kariérním postupu uškodit jeho spojení s „kmotrovským“ krajem.

Ředitel útvaru patří mezi klíčové lidi, kteří rozplétají nekorektní nitky mezi byznysem, politikou a státní správouNovým ředitelem policejního Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality má být podle deníku Právo současný šéf jeho pobočky v Ústí nad Labem Jiří Veselý. Dosavadní ředitel elitní protikorupční jednotky Libor Vrba na funkci rezignoval ve středu po tvrdé kritice nového policejního prezidenta Petra Lessyho. O jméně nástupce se podle informací Práva jednalo v nejužším kruhu vedení policie již den na to, tedy ve čtvrtek. Ředitel protikorupčního útvaru patří mezi klíčové lidi, kteří odhalují nekorektní nitky mezi světem byznysu, politiky a státní správy.

„Je to tak na devadesát procent,“ řekl k možnému jmenování Veselého zdroj deníku Právu. Důvodem jisté rezervy je prý  fakt, že Veselý je spjat s Ústeckým krajem, tedy působištěm politiků Patrika Oulického z ODS a Petra Bendy z ČSSD. Neformální šéf Věcí veřejných a ministr dopravy Vít Bárta je označil za kmotry. Možných vazeb do „kmotrovského“ prostředí se bojí především na ministerstvu vnitra, vedeného předsedou véčkařů Radkem Johnem.

Veselý působí na ústecké expozituře protikorupční policie zhruba pět let, předtím pracoval v tamní pobočce policejní inspekce, která vyšetřuje trestné činy policistů. Mluvčí policejního prezidia Pavla Kopecká se ke jménu Vrbova nástupce v pátek odmítla vyjádřit. Vrba po své středeční rezignaci odešel na dovolenou a řízením útvaru je zatím pověřen jeho náměstek Zdeněk Tomica.

Právo připomíná, že kromě Veselého se v souvislosti s možným vedením klíčového útvaru v boji proti úplatkům a závažné hospodářské kriminalitě v zákulisí mluvilo i o bývalém náměstkovi protikorupční jednotky Tomášovi Martincovi, který z ní po neshodách s Vrbou odešel na krajské ředitelství policie na Vysočině. Martinec je ale podle informací Práva žhavým kandidátem na uvolněné místo náměstka policejního prezidenta pro kriminálku, tedy nadřízeného všech šéfů celorepublikových útvarů.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.