Právnictví Jindřicha Forejta: Stále se to jen zhoršuje...

Pochyby o dostudování vysoké školy ředitele Zemanova kabinetu se změnily v jistotu. Nově přibylo i neoprávněné užívání titulu JUDr.

Na dosah nejmocnějším světa: protokolář Jindřich Forejt v debatě s Barackem Obamou. foto: © ČTKČeská pozice

Na dosah nejmocnějším světa: protokolář Jindřich Forejt v debatě s Barackem Obamou.

Na pochyby o vysokoškolském vzdělání ředitele hradního protokolu Jindřicha Forejta upozornily ve středu jako první Lidové noviny. „Forejt nastupoval na Hrad bez titulu a není možné dohledat, zda jej získal. Dotaz na protokolářovo dosažené vzdělání nikdo z Pražského hradu nechce zodpovědět,“ uvedly LN. Jako odpověď mělo postačit mlžení hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka, že „Forejt je zkušeným profesionálem“. Podle Wikipedie umí pět cizích jazyků.

Schopnosti ale nikdo nezpochybňoval; tématem bylo, jakéže „právnické vzdělání“, jímž se Forejt prokazuje, na Univerzitě Karlově a mnichovské Ludwig-Maxmilians Universität vlastně nabyl. LN spolu s ČESKOU POZICÍ nahlédly do studijního informačního systému Univerzity Karlovy (SIS), z nějž jasně plyne, že jediný muž jménem Jindřich Forejt zanechal prezenčního studia práv v akademickém roce 2001/02. Právnickou fakultu tak neopustil nějaký „skoroprávník“ bez diplomky, ale jen adept – a to už ve druhém roce studia!

Čtvrteční Mladá fronta DNES ťala do otevřené rány. Mluvčí pražské univerzity Václav Hájek pro ni výslovně uvedl (prý až po menším otálení), že „osoba tohoto jména a tohoto data narození studovala na Právnické fakultě UK, nicméně neabsolvovala“. Bez okolků reagovala mluvčí z Mnichova Kathrin Bilgeriová: „Forejt nebyl přijat na naši univerzitu k řádnému studiu.“

Dle stránek Hradu má Forejtův odbor tyto povinnosti: „Protokol zajišťuje protokolárně a organizačně výkon ústavních pravomocí prezidenta republiky souvisejících se zastupováním státu navenek a oficiální částí programu prezidenta republiky. Při plnění těchto úkolů spolupracuje s příslušnými orgány Parlamentu, vlády a státní správy a s příslušnými útvary Kanceláře. Protokol řídí ředitel na úrovni ředitele odboru.“

Pokud se na počátku dalo alespoň uvažovat o tom, že Forejt poskytl o formě svého právnického vzdělání ne-úplně-přesné informace, tak německý vzkaz doložil, že byly spíše lživé. Hradní mluvčí stále tvrdí, že Forejt studoval jeden z institutů mnichovské univerzity. Shrnuto: ředitel protokolu prezidenta republiky ČR prošel jen prvním ročníkem pražské právnické fakulty, mihl se nejspíše na nějakém letním kurzu v Bavorsku, ale neváhá obě školy uvádět ve svém profesním životopise. Říkalo se tomu „právníkem z leknutí“.

JUDr. Jindřich Forejt o etiketě...

A konečně v pátek přišla pro Forejta další rána. Server iDnes.cz hned ráno uvedl, že pan protokolář vystupoval i jako „lžidoktor“. Působil coby externí lektor společnosti Aktuální paragrafy ze Slavkova u Brna, na jejíchž stránkách je veden jako „Forejt Jindřich, JUDr., ředitel protokolu Kanceláře prezidenta republiky“. Třeba v roce 2008 vedl Forejt seminář o etiketě. „O tom jsme nevěděli, že pan Forejt nemá právnické vzdělání. Přitom musím říct, že jako školitel je mezi účastníky velmi oblíbený. Umí velmi zajímavě a poutavě přednášet,“ uvedl ředitel školící firmy Pavel Chládek. Forejt se k věci zatím nevyjadřuje. Ale měl by.

Nikdo neříká, že vysokoškolský titul = schopný člověk. Nicméně žijeme v zemi, kde se taková věc po řediteli ve státní správě formálně vyžaduje, je vázána i k platu. Už jen to, že někdo udělil Forejtovi dlouhodobou výjimku a právo nemít nutné vzdělání, není pro občany tím nejlepším vzkazem. Inu, stačí se udělat důležitým, a nějak se „to“ zařídí.

Nebude možná trvat dlouho, a do světa vyšleme další vzkaz. Onen pracovitý chlapík, který se motal kolem Baracka Obamy, státníků i papeže (až mu fotoreportéři dali kvůli pokaženým záběrům přezdívku Forejt Gump), všechny tak trochu převezl. Skvělá kariéra pro snaživého kluka, jenž vystudoval základní školu v Karlových Varech a gymnázium v Ostrově nad Ohří.

Počet příspěvků: 22, poslední 27.12.2013 04:58 Zobrazuji posledních 22 příspěvků.