Praha 10 po osmi měsících začíná řešit důsledky smlouvy s Key Investments

Městská část si nechá skvostné portfolio cenných papírů zděděné po Key Investments ocenit třemi na sobě nezávislými znalci.

Radnice Prahy 10 v čele se starostou Milanem Richterem (ODS) má problém s dědictvím od Key Investments. foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Radnice Prahy 10 v čele se starostou Milanem Richterem (ODS) má problém s dědictvím od Key Investments.

Městská část Praha 10, která v roce 2009 svěřila Key Investments 200 milionů korun a tyto peníze nemá k dispozici, protože jsou utopeny v nelikvidních dluhopisech firem Via Chem Group a E Side Property, po osmi měsících otálení začala situaci řešit. Dne 30. srpna se Rada Prahy 10 usnesla, že si skvostné portfolio cenných papírů zděděné po Key Investments nechá ocenit třemi na sobě nezávislými znalci. Vyplývá to z dokumentů, které má ČESKÁ POZICE k dispozici.

Radnice se odhodlala „k činu“ hned poté, co se starosta Milan Richter (ODS) vrátil z Korfu, kde v luxusním sídle miliardáře Marka Dospivy z Penty strávil společnou dovolenou s dvěma nejmocnějšími pražskými lobbisty Tomášem Hrdličkou a Romanem Janouškem.

Kdo vypracuje odborný odhad hodnoty dluhopisů ve vlastnictví Prahy 10?

  • Znalecký ústav Národohospodářské fakulty VŠE v Praze,
  • společnost Grant Thornton Valuations,
  • soudní znalec Josef Luňák.

Znalecké posudky mají být zpracované tak, aby je rada Prahy 10 mohla 29. října projednat. Politici ODS a ČSSD, kteří desáté městské části vládnou, na základě těchto posudků budou rozhodovat, jak dál postupovat s rizikovým dědictvím od firmy Key Investments.

Firma Grant Thornton Valuations je českou odnoží sedmé největší auditorské a poradenské společnosti na světě (v České republice  do září letošního roku fungovala pod názvem Facility; tuto firmu před devíti lety založil bývalý manažer Komerční banky David Pirner). V současné době se Facility mění v Grant Thornton a stává se oficiální součástí této globální organizace. Docent Josef Luňák je známý soudní znalec. Mediálně se proslavil v souvislosti s kauzou Diag Human, když v roce 2001 zpracoval posudek pro ministerstvo zdravotnictví.

Nakonec se tedy nepotvrdila naše obava, že portfolio nelikvidních dluhopisů Prahy 10 bude oceňovat známý superguru všech českých soudních znalců, inženýr Otto Šmída, který loni zpracoval pro stejnou městskou část posudek na E Side Property. Praha 10 před rokem uvažovala o koupi 34procentního podílu této společnosti, které patří fotbalový stadion Slavie. Z akvizice tehdy nakonec sešlo.

Počet příspěvků: 4, poslední 8.9.2011 06:21 Zobrazuji posledních 4 příspěvků.