Prachy dělají prezidenta aneb Švejnarova nekandidatura

Ekonom přiznal, že nesehnal dostatek peněz na kampaň. Být ale „odvážnej chlap“, měl to zkusit i s omezeným finančním ranečkem.

Cítil, že klidně mohl vyhrát prezidentské volby. Dal dohromady špičkový tým spolupracovníků. Po republice vnímal silnou podporu od lidí. Byl přesvědčen, že Miloš Zeman a Jan Fischer jsou porazitelní kandidáti. Ideální startovní podmínky, dalo by se říci. Tak proč se Jan Švejnar nakonec ke kandidatuře na českého prezidenta nerozhoupal?

„Mám dojem, že kampaň se stává soubojem peněz a vlivových skupin,“ míní Švejnar.

Ekonom to vysvětlil v rozhovoru pro víkendové Lidové noviny. Hlavním důvodem pro vycouvání z kampaně prý byla obava z náročného financování prezidentského závodu, kterému podle Švejnara co do výše finančních nákladů vévodí Miloš Zeman a Jan Fischer. Na jejich adresu v otázce sponzoringu kampaně vypálil nezvykle i několik ostřejších vyjádření, když souboj těchto dvou hlavních favoritů označil za boj vlivových a finančních skupin. V rozhovoru mimo jiné zaznělo:

  • „V létě jsem se rozhodl, že do kampaně půjdu za předpokladu, že získám určitou minimální sumu peněz na základní financování. Podle našich analýz v ostré kampani bude potřeba přibližně deset milionů korun na měsíc, a tak jsme si vytyčili určité procento toho, co bychom potřebovali. Šel jsem pouze po transparentních zdrojích a ukazuje se, že v současné situaci v České republice je velmi obtížné získat dostatečné množství finančních prostředků.“
  • „Jeden důvod, proč jsem rozhodnutí, zda kandidovat, udělal až v září, je, že jsme chtěli vidět, kolik budou druzí vynakládat na předkampaňovou část svých aktivit. A tam jsme začali zjišťovat, že to jde třeba u Miloše Zemana nad deset milionů korun, a to ještě vlastně kampaň nezačala. Byli bychom schopni uskutečnit kvalitní tříměsíční kampaň, ale ne šestiměsíční.“
  • „Protože mám dojem, že kampaň se stává soubojem peněz a vlivových skupin a není to kampaň idejí a vizí. A tady si lidé musí dát pozor, zvlášť u prvních dvou kandidátů. Já kdybych byl bývalý ministerský předseda, tak si dám dvojnásobný pozor, od koho si beru příspěvky na svou kampaň.“

Oceňme, že Švejnar na „férovku“ přiznává, že důvodem pro jeho neúčast ve volbách byl nedostatek financí na kampaň. To může být způsobeno tím, že na rozdíl od Zemana a Fischera byl pro dravce českého byznysu dosti nečitelný a nepředvídatelný – oproti pánům expremiérům Švejnar nikdy nepůsobil v žádné exekutivní politické funkci. Bohužel svými slovy potvrdil, že důstojná účast v prezidentských volbách bude finančně náročná, podobně jako je pro pilota formule dostat se do závodů F1. Bez výrazné finanční pomoci toho zkrátka příliš nenajezdíte.

Nejsou ale Švejnarova slova o „nekandidatuře“ tak trochu alibistická? V rozhovoru působí sebevědomě a svým způsobem říká, že kdyby byl býval kandidoval, asi by vyhrál. Tak proč to s kandidaturou nerisknul? Nechtěl si snad pokazit renomé na univerzitách doma a v USA, na nichž působí? Být „odvážnej chlap“, prezidentskou kampaň měl zkusit i s omezeným finančním ranečkem. Třeba by dokázal, že za prachy si prezidenta nekoupíš.

Počet příspěvků: 3, poslední 26.9.2012 10:25 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.