PPF zvažuje, zda opustit ztrátovou investici v Řecku

Ve hře je i varianta, dle níž Kellnerova investiční společnost navýší v bance Piraeus kapitál, čímž posílí svůj nynější podíl 5,72 procenta.

Investiční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera se po půl roce od vstupu do čtvrté největší banky v Řecku – Piraeus Bank – rozmýšlí, jak se svou ztrátovou investicí naloží. Akcie banky přišly od dubna už o tři čtvrtiny své ceny, čímž se hodnota 5,72procentního podílu PPF snížila v přepočtu o víc než miliardu korun. Ve hře je buď odepsání investice, nebo účast na navyšování kapitálu, čímž by se podíl PPF posílil. „V tuto chvíli není jasné, která varianta zvítězí. O tom se stále debatuje,“ sdělil Hospodářským novinám (HN) zdroj z PPF.

Oficiálně se PPF nechce k rozhodování o řecké akvizici vyjadřovat. „Platí, že Řecko je stále významnou investiční příležitostí a náš podíl v Piraeus Bank je nohou ve dveřích, jimiž jsme schopni tuto příležitost zblízka sledovat,“ řekl listu mluvčí PPF Milan Tománek.

Před půl rokem byla cena jedné akcie Piraeus Bank 1,03 eura, v pondělí 31. října činila 22 centů. Tržní kapitalizace banky tím klesla na 248 milionů eur, což oceňuje podíl PPF podle HN zhruba na 14 milionů eur. Celková investice skupiny do řecké banky se přitom pohybovala kolem 65 milionů eur.

Řecký premiér Jorgos Papandreu minulý týden oznámil, že vláda zřejmě nakoupí akcie některých soukromých bank. Má na to připraveno zhruba 30 miliard eur, které by měly jít na stabilizaci bankovního sektoru. Šest největších řeckých bank, mezi nimi i Piraeus, drží aktiva v hodnotě 380 miliard eur a jejich kombinovaná tržní hodnota nyní dosahuje 3,5 miliardy eur.

Piraeus Bank je jednou ze dvou řeckých bank, které budou podle analytika Deutsche Bank Dimitrise Giannoulise potřebovat nejvíce nového kapitálu. Šéf Piraeus Bank Michalis Sallas v polovině října varoval, že právě řecké banky a penzijní fondy ztratí nejvíce peněz, pokud budou držitelé řeckých dluhopisů nuceni odepsat polovinu jejich hodnoty.

Více o potížích řeckých bank a angažmá PPF v Řecku si přečtete v článcích: