PPF ukončila byznys se špatnými úvěry v Číně

Skupina PPF se do budoucna hodlá v nejlidnatější zemi světa zaměřit na poskytování spotřebitelských úvěrů

Petr Kellner foto: Výroční zpráva PPF Česká pozice

Petr Kellner

Skupina PPF v Číně ukončila aktivity týkající se obchodu se špatnými úvěry (non performing loans – NPL). Do budoucna se tam chce zaměřit na poskytování spotřebitelských půjček.

První balík pohledávek koupila PPF v Číně v polovině roku 2005, kdy zvítězila v tendru vyhlášeném státní společností China Cinda Asset Management Corporation, což je obdoba bývalé České konsolidační agentury. Za portfolio tehdy skupina zaplatila 642 milionů korun. Balík byl složen z pohledávek z nesplacených úvěrů zajištěných především nemovitostmi v jihočínském Šen-čenu.

Další akvizici se PPF podařilo uzavřít v roce 2006, v květnu 2007 získala ve veřejné aukci v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko třetí balík špatných úvěrů. Aukci organizovala China Orient Asset Management Corporation, druhá ze čtyř čínských „konsolidačních agentur“.

Dle informací ČESKÉ POZICE se skupina PPF zbavila NPL začátkem léta. „Projekt Non-Performing Loans v Číně byl ukončen na základě dva roky starého rozhodnutí,“ uvedl mluvčí PPF Alexej Bechtin. To, jak úspěšné bylo podnikání se špatnými úvěry, upřesnit nechtěl. „Tři balíky NPL byly realizovány s výtěžností, která odpovídala očekávání,“ tvrdí Bechtin. Dle informací ČESKÉ POZICE se ale PPF v oblasti špatných úvěrů v Číně nedařilo dle původních představ.

Již v roce 2002 bankéři v magazínu Euromoney upozorňovali, že v balících špatných úvěrů, jež se v Číně prodávají v aukcích, jsou „diamanty i skutečný odpad“. Investoři, kteří podobná portfolia nakupovali na jiných trzích, se v Číně nemohli spoléhat na své zkušenosti.

Časopis Euromoney konstatoval, že je obtížné určit hodnotu balíků a navíc čínská vláda nebude chtít vypadat, že rozprodává aktiva příliš levně. Zahraniční investoři měli při transakcích k dispozici jen částečnou dokumentaci k tomu, co vlastně v portfoliích pořídili, museli se také vyrovnat s nejasnostmi v legislativě, která se týká například konkurzů, nakládání s pozemky či státem vlastněnými podniky.

Čtyři konsolidační agentury

Média v roce 2002 odhadovala, že je v čínských bankách zhruba 400 miliard dolarů špatných úvěrů. Vláda začala řešit problém NPL na konci devadesátých let, kdy založila čtyři „konsolidační agentury“ – asset management companies. Největší z nich byla Hauarong, dalšími pak Cinda, China Orient a Great Wall. Mezi nejaktivnější kupce NPL v Číně patřily Goldman Sachs, Morgan Stanley, Salomon Smith Barney a před krachem i Lehman Brothers.

Skupina PPF se po ukončení aktivit souvisejících se špatnými úvěry hodlá, dle vyjádření mluvčího, soustředit v Číně na poskytování spotřebitelských úvěrů. „To je aktivita, kterou úspěšně provozuje od konce roku 2007,“ upřesnil Bechtin.

Na začátku letošního roku dostala PPF povolení od čínského bankovního regulátora založit nebankovní společnost pro spotřebitelské úvěrování Home Credit Consumer Finance China v Tchien-ťinu na severozápadě Číny. Jde o první firmu zcela vlastněnou zahraničním investorem, která se zabývá spotřebitelskými úvěry.

Čínská legislativa tento regulovaný obor zpřístupnila zahraničním investorům ve čtyřech městech, a to v Pekingu, Šanghaji, Tchien-ťinu a v Čcheng-tu. Vláda si od uvolnění podmínek v těchto městech slibuje zvýšení domácí spotřeby, která má částečně krýt výpadek vývozu související s globální ekonomickou krizí.

Značka Home Credit působí na čínském trhu od roku 2008, sídlo má v Šen-čenu. Spolupracovala s finančními institucemi, jako je China Development Bank či Fotic Trust. Na začátku letošního roku měl Home Credit v Číně zhruba 150 tisíc klientů.

Ztratil se balík

Kolik balíků špatných pohledávek nakoupila skupina PPF v Číně? Tento dotaz zaslala ČESKÁ POZICE mluvčímu PPF Alexeji Bechtinovi. Stručná odpověď zněla, že tři. Jenže v rozhovoru, který vyšel v Newsletteru české ambasády v Pekingu v březnu letošního roku, Libor Táborský, ředitel PPF Investment Consulting Beijing, tvrdí, že „PPF zde nakoupila celkem čtyři portfolia pohledávek.“ Byly tedy tři nebo čtyři? Rozdíl může činit několik set milionů korun. „Odpověď, kterou jste dostala, je korektní a obsahuje současné oficiální stanovisko skupiny PPF,“ trvá na svém mluvčí. Zřejmě se během uplynulých osmi měsíců jeden balík ztratil.