Ceska Pozice

Pozoruhodné zvolení Ondřeje Palounka do čela ODS v Nuslích

Před volbou vlivného podnikatele šéfem místního sdružení občanských demokratů v Praze-Nuslích se hromadně přesouvali členové.

Jakub Kalenský 28.2.2013
 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Aktualizováno o reakci šéfa oblastního sdružení ODS a zároveň starosty Prahy 4 Pavla Caldra.

Čerstvého předsedu místní organizace ODS v Praze-Nuslích a vlivného podnikatele s kontroverzní pověstí Ondřeje Palounka doprovodila do jeho nové stranické buňky těsně před zvolením řada členů z jeho bývalého spořilovského sdružení. Samotnou volbu nového vedení v největší organizaci Prahy 4 pak provázely podivné okolnosti. Je nuselská ODS další velrybářskou organizací ve straně?

Na začátku února byl šéfem ODS v Nuslích, tedy největšího místního sdružení v největší oblasti největšího regionu ODS, zvolený Ondřej Palounek. Jeho vítězství bylo ve straně vnímáno jako další políček bývalému starostovi Prahy 4 Pavlu Horálkovi, který je spojencem primátora Bohuslava Svobody. Ten proto už tehdy hovořil o této organizaci ODS velmi rozčileně. „Změny, které probíhají na Praze 4, vážným způsobem zpochybňují demokratické principy, na kterých je ODS postavena,“ řekl Svoboda počátkem února ČESKÉ POZICI.

O změnách v ODS v Praze 4  jsme podrobněji psali v článku: Další rána pražskému primátorovi: Palounek se vrací.

Po třech týdnech vychází najevo, jaké zpochybnění demokratických principů mohl mít primátor na mysli. Podle informací ČESKÉ POZICE vstoupila do nuselského sdružení ODS krátce před volbou Palounka předsedou ve stejnou dobu řada občanských demokratů z jiných místních sdružení – nejvíce z ODS Praha-Spořilov, kde byl Palounek roky předsedou. Přesně takto vypadají řízené účelové nábory členů s cílem ovlivnit výsledek jedné konkrétní volby.

„Je pravda, že v předchozí době nějací lidé přecházeli z ODS na Spořilově a ze Lhotky,“ potvrdil Palounek„Do Nuslí jsem vstupoval sám, respektive jeden člověk se mnou vstupoval do ODS do svého prvního sdružení. Je pravda, že v předchozí době nějací lidé přecházeli z ODS na Spořilově a ze Lhotky (jiná dvě místní sdružení ODS v Praze 4 – pozn. red.). Počet vám přesně říct nemohu, ale bude to někde mezi deseti a 15 členy,“ potvrdil přesuny Palounek na dotaz ČESKÉ POZICE.

ČESKÁ POZICE jména většiny přestoupivších členů zná, u řady z nich však narazila na neochotu hovořit o důvodech změny. „Nemohl byste se mnou mluvit, na shledanou,“ odmítl rozhovor nový člen místní rady ODS v Nuslích Robert Wolf. Ten se „proslavil“ v kauze údajné korupce na Ředitelství silnic a dálnic – je podle Hospodářských novin jedním z lidí, které protikorupční policie stíhá kvůli porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Vyjádřit se odmítl i Viktor Petrlík, který do Nuslí přišel ze lhotecké ODS. „Nezlobte se, nebudu k tomu dávat rozhovory,“ řekl ČESKÉ POZICI. Jeho odpovědi by přitom mohly být přínosné. Petrlík je šéfem thai-boxerské tělocvičny Lanna Gym, kde coby trenér působí i Jakub Malich, mimo jiné člen oblastní rady ODS Prahy-západ, která poslední týdny zaměstnává vedení ODS velrybářskými praktikami. V Petrlíkově klubu thai-boxerů najdeme i Ladislava Krištůfka z místního sdružení ODS v Ohrobci, tedy opět v Praze-západ.

Jak vyplývá z výpisů vnitrostranické databáze ODS, do nichž měla ČESKÁ POZICE možnost nahlédnout, řada členů nového vedení nuselské ODS vstoupila do této organizace strany jen těsně před volbou Palounka. Mnozí z nich byli zaevidovaní až během února.

Obcházení s urnou

I samotný průběh volby nového předsedy místního sdružení v Nuslích zpochybňuje demokratičnost procesu. Tamní sněm se konal v době, kdy probíhalo zastupitelstvo městské části Praha 4. Někteří členové se proto nemohli volby zúčastnit.

„To, co se odehrálo na sněmu, byla arogance  demokracie,“ říká bývalý šéf ODS Praha 4 Pavel Horálek„Ten termín byl ve stejnou dobu úmyslně. To, co se odehrálo na sněmu, byla arogance demokracie. Protože jsem s Ondřejem Palounkem a jeho lidmi, jako je Pavel Caldr, prohrál boj o změnu ODS v souladu s kroky primátora Svobody, nemohl bych ho logicky na sněmu Nuslí podpořit na předsedu,“ řekl ČESKÉ POZICI bývalý starosta a bývalý šéf ODS Praha 4 Pavel Horálek. Dlužno podotknout, že Palounek byl zvolený poměrem 66 ku 0, případný jeden Horálkův hlas proti by tedy mnoho nezměnil.

Jednoznačný poměr hlasů pro Palounka mohou kritici vysvětlit okolnostmi volby: účastníky shromážděné v jedné místnosti při ní obcházela volební komise s urnou. „Konalo se to v malém prostoru, kdyby delegáti chodili k urně po jednom, tak se tam pomlátíme. Proto volební komise obcházela členy. Ale nikoho jsme k hlasování nenutili,“ řekl ČESKÉ POZICI člen volební komise Jan Duňka, který přiznává, že do ODS v Nuslích šel také krátce před volbou ze spořilovské ODS s Palounkem.

Námitku, že v takovém případě nemohou volitelé upravit hlasovací lístek bez dohledu okolí, a volba tak neprobíhala zcela tajně, Duňka odbyl: „Kdyby měl někdo k té volbě připomínky, tak se ozve. Ale žádná negace tam nezazněla,“ řekl ČESKÉ POZICI.

Po zvolení Palounka předsedou byla podle svědectví jednoho z účastníků čtrnáctičlenná oblastní rada volena en bloc – členové vhazovali do urny lístek s předem vytištěným složením rady. „Jak říkám, nikdo proti tomu neprotestoval. Já tu politiku nijak zvlášť neprožívám, mně je to jedno, kdo byl nebo nebyl zvolen. Já ty lidi v podstatě ani neznám,“ řekl bezelstně ke způsobu volby nové místní rady ODS Duňka.

Palounek: Jdu Nusle ozdravit

„Nemůžu to teď specifikovat, ale co jsem našel v Nuslích po deseti letech vedení Spořilova, to je skutečná katastrofa,“ tvrdí PalounekSám nový předseda Palounek nejasnosti v nuselské ODS připouští, jsou ale podle něj historického rázu. „Záležitost s nuselským sdružením má nějaký vývoj. Staří členové Nuslí jednali se starými členy Spořilova o nějaké spolupráci, protože místní sdružení Nusle prostě nefungovalo standardně. Nemůžu to teď specifikovat, ale co jsem našel v Nuslích po deseti letech vedení Spořilova, to je skutečná katastrofa. Detaily musím nejprve probrat s vedením strany, to nebudu vzkazovat přes média. Musí se to nějakým způsobem řešit, uvést Nusle do standardního režimu,“ říká Palounek.

Jeho vnitrostranický oponent Horálek ale vidí situaci nuselské organizace jinak. „Nusle byly jedním ze dvou sdružení, která hlasovala proti mému odvolání z funkce předsedy oblastního sdružení Prahy 4. Proto pak museli být všichni zdejší funkcionáři odvoláni,“ řekl exstarosta ČESKÉ POZICI.

Aktualizace:

Šéf oblastního sdružení ODS a zároveň starosta Prahy 4 Pavel Caldr reagoval na dotazy ČESKÉ POZICE až ve čtvrtek. Důvod zabývat se situací ve svém největším místním sdružení nevidí: „Za fungování místních sdružení je odpovědná místní rada. Já jsem oficiální stížnost neobdržel a nevím ani o stížnosti adresované smírčímu výboru, což by byl obvyklý postup.“

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.