Pozdní morální osvícení Borise Šťastného na pražském magistrátu

Nudné zasedání výboru pro kulturu osvěžilo vystoupení zastupitele za ODS. Program partnerství, pro nějž žádal pravidla, totiž vypsán nebude.

Marie Reslová 12.6.2012

Výbor pro kulturu pražského magistrátu na svém zasedání v pondělí 11. června jako obvykle rozdal v rámci takzvaného programu partnerství nesystémově pár milionů, tentokrát v oblasti cestovního ruchu. Projekty, jako je výstava v Muzeu Kampa, koncerty v Malostranské besedě nebo barokní karneval, obešly grantové programy a z různých důvodů to vzaly politickou „partnerskou“ zkratkou. Mimo jiné v tomto pelmelu uspěla i žádost o podporu letošního ročníku Miss neslyšících, kterou podal sponzoringový mág Peter Kovarčík.

V tu chvíli byl pražský zastupitel za ODS Boris Šťastný morálně osvícen. Vzal si slovo jako host, protože není členem výboru, a s plačtivým výrazem začal své lamenti. Způsob, jímž výbor rozdělil peníze, označil za „licitování na koňském trhu“. Vyčetl kolegům ubohou prezentaci podpořených projektů a nulovou diskusi či zdůvodnění. Upozornil, že se takto ad hoc rozdělují desítky milionů, proces nepodléhá zákonu o veřejných zakázkách a je viditelně zlobbovaný. Program partnerství dokonce přirovnal k rozdělování peněz správní radou VZP v programu Prevence a odvážně připomněl stamiliony do časopisu Pohoda pojištěnce, přičemž nevynechal ani jeho vydavatele, kmotra Romana Janouška.

„Apeluji a prosím,“ ukončil pateticky své vystoupení požadavkem, aby byla konečně do budoucna zavedena řádná pravidla. Ne, že by Šťastný lhal nebo přeháněl. Jenže, jak víme už z jednoho Havlova dopisu Olze, pravda není jen to co, říkáme, ale i komu, proč a za jakých okolností. Pražský zastupitel Šťastný z ničeho nic objevil, co je minimálně deset let kritizováno. Asi doufal, že za svaté rozhořčení sklidí nějaké politické body. On, který však nic neudělal proti evidentním zlodějnám, když byl předsedou pražské ODS, působil jako moralizující kritik poměrů v kulturním výboru značně komicky.

Především se však v blahé nevědomosti lámal do otevřených dveří, přičemž si navíc stačil udělat modřinu o futra. Kdyby totiž práci výboru pro kulturu opravdu sledoval, věděl by, že se o penězích v rámci programu partnerství rozhodovalo zřejmě naposled. Radní pro kulturu Václav Novotný (TOP 09) už před časem prosadil, že příští rok pražský magistrát „partnerství“, jež Boris Šťastný kritizoval, nevypíše.

Peníze z programu by se v oblasti kultury měly z 90 procent přesunout do grantového programu, v němž rozhodují odborné komise. V oblasti cestovního ruchu se počítá s tím, že o investování části prostředků dosud určených na partnerství bude rozhodovat Pražská informační služba. Část bude rozdělena v grantové soutěži.

Takže Borisi, smůla. Zase s křížkem po funuse.

Počet příspěvků: 3, poslední 14.6.2012 09:23 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.