Povodňové podpásovky pražské ODS

Občanští demokraté to s politickým bojem proti zastupujícímu primátoru Tomáši Hudečkovi přehánějí. Některé jejich výtky jsou nechutné.

Jakub Kalenský 5.6.2013

Velká voda opouští Prahu, a proto už lze bilancovat. Nikoli škody na majetku, které se budou teprve vyčíslovat, ale reakce pražských politiků.

Nedávný rozvrat magistrátní koalice ODS a TOP 09 se promítl i do proklamací jednotlivých zvolených zástupců. A je třeba konstatovat, že boj o politické body převážil nad starostí o Pražany a že smutnou roli v tom sehráli především občanští demokraté. Několik dní starostové městských částí ovládaných ODS tepali zastupujícího primátora Tomáše Hudečka, že nepostavil bariéry včas, popřípadě že dostatečně nekomunikoval.

Zábrany byly včas

Prim hráli bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS), starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS), starosta Prahy 8 Jiří Janků (ODS) a starosta Prahy 9 Jan Jarolím (ODS). K nim se přidal i jindy mlčící exprimátor Pavel Bém (ODS), který se snad poprvé za tři roky na něčem shodl se svým nástupcem. Na rychlost budování protipovodňových bariér si naopak nestěžovali například starostové městských částí na břehu Vltavy Oldřich Lomecký (Praha 1, TOP 09) nebo Miroslav Zelený (Praha 5, UNP).

Rozvodněná Vltava se Prahou prohnala bez větších potíží – protipovodňová opatření tedy byla aplikována vhodně a včas

Pokud se podle hesla „po postavení bariér je každý generál“ chovají starostové za ODS, můžeme snad v duchu teze „po odplavení vody tím spíše“ pokračovat. Rozvodněná Vltava se Prahou prohnala bez větších potíží – protipovodňová opatření tedy byla aplikována vhodně a včas. Potřebují-li se někteří členové ODS vymezovat vůči úřadujícímu primátorovi, mohli by si také všimnout vyjádření ministra životního prostředí a předsedy Ústřední povodňové komise Tomáše Chalupy.

„Zábrany se v Praze podařilo postavit včas. Je sice hrozné, že ta povodeň je, ale ty následky mohly být mnohem fatálnější,“ řekl Chalupa v úterních Událostech komentářích. Poznámka pro zmíněné občanské demokraty: tento ministr je členem ODS, dokonce jejím místopředsedou.

Solidarita jen se svým volebním výsledkem

Vyvolávat hysterii kvůli nějakému nepodstatnému časovému úseku (kdyby ten časový úsek byl podstatný, následky povodně by byly v Praze „mnohem fatálnější“) je zejména v době živelných katastrof nechutné. Tomáš Hudeček může být občanským demokratům nesympatický, ale chtít po něm, aby byl lepším meteorologem a hydrologem než profesionální meteorologové a hydrologové (o chybných předpovědích, které neavizovaly natolik rychlé zvednutí hladiny Vltavy, hovoří i Povodí Vltavy) a předpověděl příchod vody dřív než oni, zavání ze strany ODS účelovým hledáním jakéhokoliv klacku, který mohou na nenáviděného konkurenta použít.

V době živelných pohrom se hovořívá o solidaritě. Občanští demokraté v Praze se letošní katastrofu rozhodli využít ve vlastní politický prospěch.

Jen o trochu racionálnější jsou výtky na Hudečkovu ukvapenost, se kterou nechal zavřít pražské školy. Možná to bylo teatrální a možná i na mnoha místech zbytečné, ale zároveň to na mnoha místech usnadnilo průjezd zablokovanou Prahou. Ale především, ať už jsou náklady na tento kroku vyšší než jeho výnosy, nebo ne, je to nepodstatný detail. Drobná jednodenní komplikace pro část Pražanů je v porovnání s katastrofou z roku 2002 natolik marginální, až se nechce věřit, že ji někdo vážně řeší.

V době živelných pohrom se často hovoří o solidaritě, nutnosti pomáhat druhým. Občanští demokraté v Praze se letos raději rozhodli tuto konkrétní katastrofu využít jen ve svůj politický prospěch. Jednání, které si zaslouží opovržení.

Počet příspěvků: 15, poslední 6.6.2013 05:05 Zobrazuji posledních 15 příspěvků.