Povinné kauce aneb Žufánek je v maléru

Zákony vzešlé z metanolové aféry likvidují malé firmy. Martin Kuba (ODS) coby zastánce živnostníků to na Twitteru obhájit nezvládl. 

foto: © ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Všechna opatření na ochranu spotřebitele a další vynálezy mají jeden negativní efekt – zvyšují práh pro vstup na trh. Na jednu stranu je tak spotřebitel do určité míry chráněn před tím, že by si nic zlého netuše koupil nějaký smrtící dryák, ačkoli zamýšlel pořídit třeba láhev vína, ale na stranu druhou podnikatel, který by chtěl něco produkovat, se na to tváří v tvář haldě lejster a povolení možná radši úplně vykašle a půjde dělat něco jiného.

Tento negativní aspekt je většinou opomíjen, protože člověk, který svůj podnikatelský záměr ještě ani nespustil, a už to radši vzdal, obvykle mediální lavinu nespustí. Sem tam se ale věci hnou, když byrokratická mašinérie začne zvolna pohlcovat podnikatele sice nevelkého, ale všeobecně známého a populárního. A to se podle všeho přesně děje.

Trest pro nevinné

Už třináct let rodinná firma Žufánek a synové na Moravě produkuje domácí pálenky z vlastního ovoce a medu. Jejich produkce už zaujala ledaskoho, protože destiláty jsou jednak kvalitní a navíc mají skutečně brilantně zvládnutý marketing od designu lahví a etiket až po samotný název značky.Některá  opatření dopadají i na malé výrobce, přestože neměli s metanolovým průšvihem nic společného

A teď to vypadá, že je Žufánek v maléru. Prapůvodní příčinou je metanolová aféra, která loni v Česku připravila o život bezmála padesát osob. V reakci na to vláda prosadila soubor opatření, která mají opakování tohoto kolosálního průšvihu zabránit. Bohužel některá z těchto opatření dopadají i na malé výrobce, jako je právě firma Žufánek a synové, přestože tito výrobci, kteří od začátku do konce vědí, co se v jejich výrobě děje, neměli s metanolovým průšvihem nic společného.

Zákon zavádí povinné kauce pro výrobce a distributory lihovin. Do 25 tisíc odebraných kolků ročně je kauce půl milionu, nad tento počet je to rovnou pět milionů korun. Pro velké výrobce je to pakatel. „Z veřejných informací akciových společností je vidět, že 5 milionů korun je leckdy jejich půldenní obrat na spotřební dani. Takže na kauci vydělá dopolední směna,“ uvádí na svých stránkách firma Žufánek.

Má zavřít?

Ale pro malé podnikatele je složení jistiny takové výše komplikované až nemožné. Cesta bankovní záruky, kterou velcí výrobci a politici operují, také není dvakrát schůdná. Jen těžko si lze představit banku, která by jen tak bez mrknutí oka poskytla fakticky úvěr v takové výši, aniž by za to něco chtěla. Konkrétně úrok, který nebude zrovna zanedbatelný.

Proto se nedávno na sociální síti Twitter strhla zajímavá přestřelka mezi výkonným předsedou ODS Martinem Kubou, programátorem Davidem Grudlem a dalšími. „Kupuji si kvalitní legální alkohol od malého výrobce @zufanek, pro kterého je 5mil kauce likvidační. Co mu poradíte? Má zavřít?“ zeptal se v úvodu Grudl Martina Kuby.Martin Kuba se zachoval jako klasický politik, tedy neodpověděl na položenou otázku, ale na něco, na co se nikdo neptal

Martin Kuba se zachoval jako klasický politik, tedy neodpověděl na položenou otázku, ale na něco, na co se nikdo neptal. „Soubor opatření přijatý napříč PS. Má bránit tomu, že si Vy, nebo Vaši blízcí koupí nelegální alkohol s metanolem v láhvi s legálním kolkem,“ reagoval Kuba. Do konverzace se zapojilo více lidí a vesměs cílili stejným směrem – proč ODS, která se hlasitě zastává živnostníků a podnikatelů obecně, pomohla schválit opatření, které prokazatelně komplikuje život právě této cílové skupině.

Když nevíš, vytáhni paušály

Výsledek debaty není prakticky žádný. Kuba slíbil, že si o tom s malými výrobci třeba někdy promluví. Došlo i na použití oblíbené finty ODS „když je nejhůř, vytáhni paušály“. „Takhle zjednodušovat diskuzi úplně nejde. Ona ta realita je trochu složitější. Bez ODS už by živnostníci třeba neměli paušály,“ reagoval současný šéf ODS na dotaz, proč nic neřešící kaucí likvidují živnostníky.

Řešení tedy není. Jaké dopady bude mít kauce na malé živnostníky, trefně vystihuje firma Žufánek na svém webu: „Ne, opravdu nemáme na hotovosti 5 mega, které bychom navěky poskytli státu jako výpalné za to, že můžeme podnikat.“ A nepochybně tento problém nemají sami.

Nemíníme nějak zlehčovat dopady metanolové aféry. Jen se při tvorbě nápravných opatření mělo víc myslet na to, že ne každý je velká firma, která si může v klidu dovolit složit někam milionovou kauci a o další se nestarat. Likvidace malých firem a celkově motivace k podnikání ve svých důsledcích může být ještě horší než otravy metanolem.