Ceska Pozice

Potvrzeno. Karel Muzikář st. bude opravdu bojovat o Hrad.

Na sběr podpisů občanů má málo času. Nebo snad chystá překvapení a sežene díky svým kontaktům podporu v parlamentu?

Václav Klaus a Karel Muzikář spolupracují a navzájem se podporují od poloviny 90. let. foto: Česká pozice

Václav Klaus a Karel Muzikář spolupracují a navzájem se podporují od poloviny 90. let.

Tak už je to oficiální. Zájem účastnit se prezidentských voleb ve čtvrtek 20. září oficiálně potvrdilKarel Muzikář starší (72). ČESKÁ POZICE informovala o záměru podnikatele blízkého Václavu Klausovi kandidovat na Hrad již na konci srpna. Informaci jsme tehdy získali na základě dopisu, v němž Muzikář oslovil ženy oceněné titulem Lady Pro z jeho projektu Českých 100 nejlepších, který pořádá Muzikářova společnost Comenius.

Muzikář v dopise mimo jiné vyjádřil obavu, že „˜současní kandidáti – včetně hlavních favoritů voleb Miloše Zemana či Jana Fischera – postrádají pro prezidentský post a současnou problematickou politickou situaci v naší stále ještě vlasti to nejdůležitější, a to zásadní pocit, že se ze všeho nejvíc jedná o službu vlasti“. „Mám na mysli službu dokonce oproštěnou od klíčových negativ demokracie, tedy potřebě až nezbytnosti být v každé chvíli a vůči všem populární, oblíbený, obdivovaný = znovu zvolitelný, protože to chce bytostně každý z nich, a já jsem ve svých 72 letech naprosto světlou výjimkou,“ napsal Muzikář.

Vzhledem k Muzikářově aktivitě ve společnosti Comenius a jeho velmi dobrým byznysovým kontaktům by Klausův dlouholetý souputník zřejmě neměl problém se sháněním štědrých sponzorů.

Nezdá se příliš pravděpodobné, že by Muzikář sehnal podporu dvaceti poslanců či deseti senátorů, čímž by se sběru podpisů vyhnul

Muzikář ve čtvrtek ČESKÉ POZICI sdělil, že podrobnější informace ke své kandidatuře – například program, se kterým by voliče chtěl oslovit – zveřejní zhruba za deset dnů. Na otázku, zda vůbec bude mít čas sesbírat 50 tisíc podpisů nutných pro podání kandidatury, nejdříve odvětil, že to možná nebude potřeba a že se porozhlédne v parlamentu. Pak ale mírně vycouval a řekl, že je možné, že bude shánět i podpisy občanů. Prý si máme deset dnů počkat, a uvidíme.

Nezdá se příliš pravděpodobné, že by sehnal podporu dvaceti poslanců či deseti senátorů, čímž by se sběru podpisů vyhnul. Nebo snad chystá překvapení a uloví v parlamentu podporu? To by ovšem byla pořádná bomba! Z prezidentových blízkých spolupracovníků či přátel kandiduje na Hrad už Ladislav Jakl (za Svobodné). Asi by nás už ale ani nepřekvapilo, kdyby pro petiční podpisy na svou kandidaturu do ulic vyrazil třeba i Petr Hájek.

Karel Muzikář se v polistopadovém podnikatelském prostředí vyšvihl mezi významné české podnikatele. Vedle Jana Fischera, Miloše Zemana či Vladimíra Dlouhého je dalším účastníkem prezidentského klání, který byl před pádem režimu členem KSČ. Jeho syn Karel Muzikář ml. je řídícím partnerem významné advokátní kanceláře Weil, Gotshal & Manges. Zajímavé také je, že Muzikář st. je jedním z iniciátorů myšlenky na vybudování knihovny Václava Klause.

zpět na článek


© 2022 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.