Ceska Pozice

Potvrzeno: Elitní detektiv pracující na kauze Pandur odchází od policie

Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan míní: „Vyšetřování se může zadrhnout.“

Martin Shabu 14.9.2011

Elitní detektiv František Zahálka, který byl delší dobu na nemocenské, odchází z policejních služeb, podal žádost o odchod ke 30. listopadu. Potvrdily se dřívější spekulace, že důležitý vyšetřovatel korupční aféry okolo nákupu obrněnců pandur, není v práci spokojen. Podle bezpečnostních expertů policii opouští člověk znalý komplikovaného případu, jenž sahá do nejvyšších pater české politiky a byznysu. Jen nastudování obsáhlého vyšetřovacího spisu údajně zabere několik týdnů.

„Samozřejmě nás to netěší a budeme se ještě snažit s ním jednat a přesvědčit ho k tomu, aby své rozhodnutí přehodnotil,“ řekl deníku Právo Tomáš Martinec, ředitel policejního Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality. Situaci prý hodlá řešit mimo jiné i tím, že posílí vyšetřovací tým, aby zkoumání údajné korupce v armádním tendru za 14,4 miliardy nebylo ohroženo.

Právo dále upozornilo na skutečnost, která Zahálku zasáhla: policejní inspekce, jež se snažila zjistit, jak uniklo jméno korunního svědka případu s chráněnou identitou - Stephana Szücse, prohledávala i jeho kancelář. Krátce na to prý odešel na nemocenskou. Razie prý souvisela s nedůvěrou, která panuje mezi Vrchním státním zastupitelstvím v Praze a Nejvyšším státním zastupitelstvím.

ČESKÁ POZICE se ptala na okolnosti a důsledky Zahálkova odchodu předsedy sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. „Podle informací, které mám, to byla dominanta vyšetřovacího týmu. Zakousl se do případu s velikou silou. Vyšetřování se nyní může zadrhnout,“ uvedl František Bublan z ČSSD. Zároveň však dodal, že nebývá zvykem, aby jeden policista disponoval výlučnými informacemi, které by ostatní členové vyšetřovacího týmu neměli. „I kvůli kontrolním mechanismům není možné, aby byl pan Zahálka úplný sólista, spíše byl vedoucím týmu detektivů.“

zpět na článek


© 2021 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.