Potvrzeno: Česko jako jediná země EU vůbec nereguluje kouření v restauracích

Úplný nebo částečný zákaz kouření v restauracích platí dle Evropské komise ve 26 zemích EU. Česko zákon stále odkládá.

Nechme dnes stranou disputace na téma, zda má majitel restaurace právo rozhodovat o tom, jestli se u něj bude kouřit, nebo nebude, kde jsou hranice svobody apod. Autor této poznámky už na toto téma pár textů napsal a v jednom z nich zazněl i argument, že Česko je téměř jedinou evropskou zemí, kde kouření stále není státem regulováno. Proti tomuto výroku se okamžitě ohradili jak restauratéři, tak výrobci tabáku. Shodně tvrdili, že pro tento argument není žádný důkaz a že některé země jsou podobně mírné.

Nyní iniciativa Česko bez kouře sestavila údaje o regulaci kouření v barech a restauracích na základě analýzy „přísnosti“ protikuřáckých zákonů Evropské komise. Iniciativa ji doplnila o údaje například z Maďarska, kde přísný protikuřácký zákon začal platit od roku 2012. 

Česko - kuřácké srdce Evropy

Výsledek? Česko je jedinou zemí v Evropské unii, která neuplatňuje žádnou formu ochrany proti tabákovému kouři v restauračních zařízeních. Celkem 18 zemí EU má v legislativě kompletní či téměř kompletní zákaz kouření a osm zemí uplatňuje částečná omezení. Pouze v České republice žádná zákonná regulace neexistuje – a to ani v době obědů. Minulá novela zákona o ochraně před tabákovými a jinými výrobky pouze nařídila nalepit informativní nálepky.

„Česko zůstává posledním čadícím ostrůvkem v EU. V posledních několika letech byl zaveden zákaz kouření i v Polsku, Maďarsku či Bulharsku, a zůstali jsme tak jedinou zemí bez jakýchkoli omezení. U nás jsou stále zájmy tabákového byznysu stavěny před ochranu zdraví zaměstnanců a návštěvníků restaurací, včetně dětí, ” komentuje data Lenka Pipková z iniciativy Česko bez kouře.

Netřeba jít pokaždé s davem, ale v tomto případě by to nebylo od věci. Vědecké výzkumy založené na zahraničních zkušenostech se zákazem kouření v restauracích ukazují snížení výskytu infarktů, astmatických potíží nebo předčasných porodů. A masivní krachy hospod bez zákazníků zatím také žádná země nehlásila.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger sice letos v lednu představil návrh zákona, který by měl kouření zakázat (a omezit také prodej alkoholu apod.), jenže zatím ho neprojednala ani vláda, natož parlament. Dříve avizovaný termín hlasování v polovině letošního roku se zdá být spíš z říše snů.

A pokud by norma nakonec přece prošla, nově nastupující prezident Miloš Zeman, vášnivý pijan a kuřák, se údajně nechal slyšet, že takový zákon nikdy nepodepíše. Česko tak zřejmě bude rájem kuřáků ještě dosti dlouho.

Zákaz kouření v provozovnách veřejného stravování v EU

ZeměMíra omezeníTyp omezení
Belgietéměř kompletníkouřit lze v oddělené místnosti, kde se neobsluhuje
Bulharskokompletní 
ČRžádné 
Dánskočástečnéneplatí pro malé provozy
Estonskotéměř kompletníkouřit lze v oddělené místnosti, kde se neobsluhuje
Finskotéměř kompletníkouřit lze v oddělené místnosti, kde se neobsluhuje
Franciekompletní 
Irskokompletní 
Itálietéměř kompletníkouřit lze v oddělené místnosti, za splnění přísných technických podmínek (například automatické dveře)
Kyprkompletní 
Litvatéměř kompletníkouřit lze ve speciálních kuřáckých klubech, kde se nepodává jídlo ani pití
Lotyšskokompletní 
Lucemburskočástečné 
Maďarskokompletní 
Maltačástečné 
Německočástečnérůzná regulace v jetnotlivých spolkových zemích
Nizozemskotéměř kompletníkouřit lze v oddělené místnosti, kde se neobsluhuje
Polskotéměř kompletníje možné zřídit speciální kuřáckou místnost
Portugalskočástečnéje možné zřídit speciální oddělené kuřácké části
Rakouskočástečnémalé provozy mají výjimku
Řeckokompletní 
Rumunskočástečnémožné v oddělené kuřácké části
Slovenskočástečnéoddělené kuřácké části menší než polovina plochy provozu
Slovinskotéměř kompletníkouřit lze v oddělené místnosti, kde se neobsluhuje, nejí ani nepije
Španělskokompletní 
Švédskotéměř kompletníkouřit lze v oddělené místnosti, kde se neobsluhuje, nejí ani nepije
Velká Britániekompletní 

Pramen: Evropská komise

Počet příspěvků: 27, poslední 4.3.2013 08:43 Zobrazuji posledních 27 příspěvků.