Posudek k tunelování OKD už studují žalobci

Před dvěma lety podala společnost Arca Capital finančního žraloka Pavola Krúpy trestní oznámení na údajně nezákonné operace a vyvádění miliard z OKD. Žalobci loni naznačili, že pokud se rozhodnou stíhat někoho v souvislosti s tunelováním OKD, nestane se tak bez předchozího znaleckého posudku. A ten už intenzivně studují.

Důl Paskov - ilustrační foto.

Důl Paskov - ilustrační foto. foto: MAFRA - Adolf Horsinka

Důl Paskov - ilustrační foto.

Před dvěma lety podala společnost Arca Capital finančního žraloka Pavola Krúpy trestní oznámení na údajně nezákonné operace a vyvádění miliard z OKD. Týká se období, kdy doly ovládl podnikatel Zdeněk Bakala. Policie, která věc prověřuje, si následně vyžádala znalecké zkoumání. To mělo napovědět, zda bude někdo obviněn, anebo případ detektivové odloží pro nedostatek důkazů.

Jak potvrdil LN dozorující státní zástupce Alexandr Dadam, posudek už má nyní k dispozici a podrobně ho čte. „Oficiální předložení znaleckého posudku by mělo proběhnout v nejbližších dnech. Posudek je již ve své úplnosti hotov. Jeho prostudování však zabere nějakou dobu, jde o více než 400 stran odborného textu,“ potvrdil LN Dadam z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. K otázkám, které byly znalcům položeny, ani k jejich závěrům se ovšem nechtěl blíže vyjádřit. Loni však naznačil tři okruhy, o něž se vyšetřovatelé eminentně zajímají. Vyšetřovatelé chtějí vědět, zda se podezřelé skutky skutečně staly, zda naplňují charakteristiku trestného činu a zda je spáchala nějaká konkrétní osoba, která by měla být obviněna.

Trestní oznámení Krúpy se týká série kroků, jimiž bývalý management OKD údajně přivedl severomoravskou důlní společnost ke krachu. Krúpovi právníci to spojují především s čerpáním vysokých dividend.

Trestní oznámení Krúpy se týká série kroků, jimiž bývalý management OKD údajně přivedl severomoravskou důlní společnost ke krachu. Krúpovi právníci to spojují především s čerpáním vysokých dividend.

„Za období od 1. ledna 2006 do konce roku 2012 společnost OKD vygenerovala čistý zisk v celkové výši 34,7 miliardy korun, avšak na dividendách (včetně vyplacených kapitálových fondů) OKD rozdělila celkem 65,3 miliardy korun, což mělo za následek zásadní oslabení finanční a hospodářské stability celé společnosti,“ uvedli právníci v trestním oznámení z května 2016.

Pozastavují se i nad údajně nevýhodnými půjčkami. Konkrétně v roce 2006 se OKD, kterou vlastnila skupina NWR, rozhodla využít bankovních úvěrů za téměř 20 miliard korun. Podle Krúpy je ale nepotřebovala. „V souvislosti s těmito úvěry musela OKD platit své mateřské společnosti NWR poplatky v řádech desítek milionů korun ročně za poskytnutí záruky za tyto úvěry. Po čerpání výše uvedených úvěrů bylo pouze v letech 2006 až 2007 vyplaceno na dividendách přes 30 miliard korun,“ napsala Arca Capital žalobcům na vrchní státní zastupitelství.

Relativně výhodné úvěry navíc podle trestního oznámení později manažeři OKD přefinancovali. A nevýhodně. „Přefinancování bankovního úvěru na úvěr vnitroskupinový bylo pro ovládanou společnost OKD značně nevýhodné, zatímco ovládající mateřské společnosti NWR z těchto změn plynuly značné příjmy z vyplácených úroků,“ stojí v oznámení pro policii. Podle Krúpových výpočtů tím vznikla OKD škoda přes půl miliardy korun, za což prý nesou odpovědnost členové představenstva a dozorčí rady OKD a NWR.

Vyšetřovatelé k případu údajného tunelování vyslechli již desítky svědků včetně bývalých klíčových postav, na jejichž rozhodování OKD stálo. Podle dřívějšího vyjádření žalobce prověřují dění v podniku v širokém období let 2006 až 2014.

Vyšetřovatelé k případu údajného tunelování vyslechli již desítky svědků včetně bývalých klíčových postav, na jejichž rozhodování OKD stálo. Podle dřívějšího vyjádření žalobce prověřují dění v podniku v širokém období let 2006 až 2014.

„Máme široký záběr. Je tam několik věcí, které nás tam docela zajímají. Samozřejmě že v takto širokém časovém spektru se to týká širšího okruhu osob, jež byly buď ve statutárním orgánu, v dozorčí radě, zaměstnanci, či někdo, kdo o tom mohl něco vědět a podat (informace),“ řekl LN loni v prosinci dozorující žalobce Dadam.

Nejde o jediné vyšetřování, které kolem OKD běží. Ve sněmovně rozjela práci parlamentní vyšetřovací komise, jež si chce posvítit na dění okolo společnosti za posledních dvacet let. V květnu pak Obvodní soud pro Prahu 2 zatím nepravomocně rozhodl, že při privatizaci v roce 2004 obžalovaný soudní znalec a dva exmanažeři státního fondu zločin nespáchali.

Článek byl v Lidových novinách publikován 14. června 2018.

Počet příspěvků: 1, poslední 3.7.2018 10:43 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.