Postarají se bossové z Prahy 10 o Tonyho Weinerta?

Politik, který je přímo odpovědný za hazardní investici městské části prostřednictvím neprůhledné firmy Key Investments, to nebalí.

foto: © ČSSD Praha, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Tony! Tak - hezky po americku - říkají nenápadnému, leč donedávna mocnému politikovi pražské ČSSD Antonínovi Weinertovi jeho blízcí z politiky a z byznysu. Jak bude pokračovat politická kariéra Tonyho Weinerta, když po nedávném listopadovém politickém převratu v Praze přišel o post náměstka primátora? Podle informací ČESKÉ POZICE se dere zpět do některé klíčové pozice v radě městské části Praha 10, kde několik let seděl jako místostarosta. To bylo předtím, než ho strana vyslala dělat velkou politiku na pražský magistrát.

O Weinertově osudu zřejmě rozhodne lobbista a člen regionální pražské ODS Tomáš Hrdlička, který má v Praze 10 velký vliv na obě koaliční strany. Ale pakliže koalice ODS a ČSSD, jež na „desítce“ pevně vládne, vytáhne do některé z vysokých funkcí v radě padlého politika, mělo by být známo: Tony Weinert se lví měrou zasloužil o to, že tato městská část svěřila společnosti Key Investments dosud nevrácených 200 milionů korun.

Prašivé dluhopisy

Po nuceném odchodu z pražského magistrátu však Tony rychle ztrácí i svůj vliv v byznysu. Z dozorčí rady pražského Dopravního podniku, kde od března 2007 do letošního dubna seděl jako člen představenstva, ho politici ODS a TOP 09 vysypali velice rychle, jen pár dnů poté, co nová koalice zahájila čistky v podnicích, které Praha ovládá. Za čtyři roky v představenstvu Dopravního podniku obdržel Weinert podle odhadu ČESKÉ POZICE odměny ve výši zhruba 650 tisíc korun.

Po nuceném odchodu z pražského magistrátu Antonín Weinert rychle ztrácí i svůj vliv v byznysu

Weinert je ještě členem dozorčí rady PPF banky, kde je hlavním akcionářem nizozemská finanční skupina PPF Group (téměř 93 procent akcií), minoritu (6,73 procenta) drží hlavní město Praha. Do funkce místopředsedy dozorčí rady banky ho za Prahu nominovala ČSSD, podle zdrojů ČESKÉ POZICE z rady pražského magistrátu je však jen otázka času, kdy Weinertovo místo obsadí někdo z ODS či TOP 09.

Jak již bylo naznačeno, Weinert se proslavil zejména tím, že jako místostarosta Prahy 10 rozhodl, aby tato městská část svěřila 200 milionů korun společnosti Key Investments. Připomeňme, že je to firma s neznámými vlastníky a peníze, jež Praha 10 vložila do neobchodovaných dluhopisů firem E Side Property a Via Chem Group, tato městská část již rok nedokáže získat zpět. Jedná se o takzvané junk-bondy, tedy prašivé obligace, vysoce riskantní dluhopisy. Dluhopisy E Side Property jsou navíc splatné až v prosinci 2024 a úročeny PRIBOR + 2,75 procenta, což je u dlouhodobých obligací, v tomto případě patnáctiletých, směšně nízká sazba. Takových bondů, a ještě s tak mizivým úročením, by se žádný rozumný správce veřejných peněz, ale ani soukromý investor nedotkl ani klackem. Kromě pražských městských částí. Samozřejmě, že ze strany Weinerta a dalších politiků, kteří o investicích prostřednictvím Key Investments rozhodovali, se jedná o hrubé zanedbání povinností.

Hudečkův výčet

Současný radní pražského magistrátu Tomáš Hudeček z TOP 09 již před řadou měsíců, tehdy ještě v roli opozičního zastupitele, vyzval dotčené politiky v kauze Key Investments, včetně Weinerta, k odstoupení z funkcí. Samozřejmě, že Hudečkovu výzvu nikdo nevyslyšel. Důvody, které politik TOP 09 uvedl, byly následující:

  • Svěřili a udržovali veřejný majetek ve správě pochybné, Českou národní bankou opakovaně pokutované firmy s neprůhledným vlastnictvím, ačkoli jim muselo být zřejmé, že prohřešky, za něž byla Key Investments pokutována, se týkají i správy prostředků jejich městských částí;
  • špatně a zcela nedostatečně stanovili investiční strategii a nekontrolovali její dodržování;
  • povolili nakupovat do vlastnictví svých městských částí cenné papíry, které nebyly a nejsou obchodovatelné na veřejných regulovaných trzích, a proto ani nebylo možné dostatečně ověřit jejich skutečnou tržní cenu a likviditu. O ověření ceny a likvidity nějakou nezávislou institucí se ani nepokusili.
Diverzifikace podle Weinerta

Hudeček v té době ještě netušil vše, na co později přišla ČESKÁ POZICE. Vedení Prahy 10, které v roce 2009 svěřilo firmě Key Investments 200 milionů korun, loni na podzim rozhodlo, že pošle této obskurní firmě dalších 300 milionů korun. Svědčí o tom dokumenty radnice, které má ČESKÁ POZICE má k dispozici. Praha 10 - zřejmě v důsledku problémů kolem Key Investments - peníze firmě nakonec neposlala.

Firma Key Investments měla obdržet dalších 300 milionů proto, aby Praha 10 „diverzifikovala rizika volných finančních prostředků“!

A kdo příslušný materiál radě desáté městské části 29. září 2010 předkládal? No samozřejmě tehdejší místostarosta Prahy 10 Antonín Weinert. Oficiální důvod byl skutečně pozoruhodný a z dnešního pohledu a ve světle aktuálního skandálu kolem Key Investments až absurdní. Firma Key Investments měla obdržet dalších 300 milionů proto, aby Praha 10 „diverzifikovala rizika volných finančních prostředků“!

Rada Prahy 10 uložila tehdejšímu starostovi Vladislavu Lipovskému (ODS), aby podepsal smlouvu o obhospodařování finančních nástrojů ve výši 300 milionů korun se společností Key Investments k 1. říjnu 2010. Tuto obrovskou částku měla z účtu České spořitelny na účet Key Investments poslat vedoucí ekonomického odboru radnice Mária Gombíková ještě tentýž den. Jenže rada o týden později posunula termín odeslání do 30. června 2011! Proč k této změně došlo, není možné zjistit, Praha 10 na otázky ČESKÉ POZICE již několik měsíců vůbec nereaguje, starosta Milan Richter (ODS) a jeho mluvčí Jan Charvát dělají od jara 2011 mrtvé brouky. Kdyby Praha 10 poslala Key Investments 300 milionů navíc, znamenalo by to, že této městské části by dnes chybělo již půl miliardy korun.

ČESKÁ POZICE se Weinerta zeptala, z jakého důvodu loni v září rozhodl jako místostarosta Prahy 10 poslat Key Investments 300 milionů korun. Politik ČSSD však na tuto otázku odmítl odpovědět. Nyní se snaží získat vysokou funkci na radnici Prahy 10. ČESKÁ POZICE bude bedlivě sledovat, zda mu to tamní koalice mezi ODS a ČSSD umožní.