Posmrtný život Steva Jobse

V digitalizovaném světě není složité jen žít, ale i zemřít. „Sladký diktátor“ je po své smrti paradoxně úplně všude.

Petr Matějček 12.10.2011

V digitalizovaném světě není složité jen žít, ale i zemřít. Téměř denně mi to připomíná sociální síť Facebook, když mě svébytně upozorňuje, že se stále ještě nepřátelím s bývalou spolužačkou Olivií Ananda Bouillé. Ano, máme sice 34 společných přátel, nic to ale nemění na skutečnosti, že Olivie tragicky zahynula během zemětřesení na Haiti v roce 2010. Podobných situací si musí užít dosyta i rodina a přátelé Steva Jobse. „Sladký diktátor“ je totiž po své smrti paradoxně úplně všude. Informace o něm plní serverovny po celém světě i tištěná média.

Lidi zajímá, proč Steve nosil roláky, jaké magazíny k jeho smrti udělaly nejhezčí titulní stránku , kdo nakreslil nejvtipnější karikaturu o jeho příchodu do nebe, který muž Steva nejvíce inspiroval, jaké byly nejzajímavější Jobsovy citáty a co teď vlastně bez svého iGoda bude dělat Apple.

Na smrti nejvlivnější osobnosti světa IT si ale nesmlsla pouze média. Lze ji využít k různému prospěchu:

  • Například americkému prezidentovi Baracku Obamavi se hodila, když se včera snažil Američanům prodat další z balíčků, jež má za „pouhých“ 447 miliard dolarů spasit tamní hospodářství. „Příběh o úspěchu Ameriky píší podnikatelé, muži a ženy, kteří svůj sen proměnili v byznys a změnili tak svět. Právě jsme ztratili jednoho z nejskvělejších podnikatelů a kamarádů, Steva Jobse. Jeho příběh ukazuje, o čem Amerika opravdu je: Start-upy a výkladní skříně v hlavních ulicích, které lidem umožní vydělat dost na to, aby uživili své rodiny a podpořili společnost. A někdy se jejich sny promění ve společnosti jako Apple, Fed-Ex či Ford,“ vzpomínal Obama před filadelfským publikem. 
  • Již 24. října se dostane do prodeje kniha spisovatele Waltera Isaacsona, která bude prvním a také posledním autorizovaným životopisem Steva Jobse. Jistě se stane bestsellerem a její prodej bude závratný nejen ve všech knihkupectvích, ale zejména také na iTunes, kde si ji můžete již nyní přeobjednat.
  • Manažeři Sony, zarputilého konkurenta Applu, si však řekli, že kniha nestačí. Odkaz, který Steve Jobs na tomto světě zanechal, je zajímavou možností pro vytvoření filmu. S rychlostí, kterou pamatuje snad pouze film This Is It, jenž vznikl po smrti krále popu Michaela Jacksona, se rozhodli natočit biják o Stevu Jobsovi, jehož inspirací má být zmíněná Isaacsonova biografie. Sony se již v těchto dnech pouští do práce.

Kdo si však myslí, že by se vynálezce iPodu, iPhonu a iPadu o svůj posmrtný život nepostaral sám, hrubě se mýlí. V kalifornské centrále společnosti Apple totiž Steve Jobs v uplynulých letech zahájil program, který učí zaměstnance koncernu přemýšlet jako sám velký Steve. Cílem kursu je předat jeho podnikatelskou DNA budoucím manažerským generacím. „Žádná jiná společnost nemá vlastní univerzitu, která se do takové hloubky zabývá vlastním úspěchem,“ prozradil nejmenovaný bývalý zaměstnanec Applu.