Poslední předvánoční týden přinesl na finanční trhy zklidnění

Koruna oslabila v uplynulém týdnu k oběma hlavním měnám, vůči euru až na dosah 25,80 koruny a k dolaru nad hladinu 19,70 Kč.

Nálada na trzích se před vánočními svátky zlepšila, což se odrazilo v růstu většiny akciových indexů a obecně v posílení rizikových aktiv. Za klíčový den týdne lze označit středu, kdy byl poprvé použit nový 36měsíční nástroj Evropské centrální banky (ECB) na dodání likvidity bankovnímu sektoru.

Nástroj, k němuž jsou upínány velké naděje, že pomůže stabilizovat dluhopisové trhy, poprvé představil prezident ECB Mario Draghi 8. prosince. Samotné aukce ve středu 21. prosince se účastnilo 523 bank a celkový objem úvěrů se vyšplhal zhruba na 489 miliard eur, tedy výrazně více, než se počítalo. Zda zvýšení likvidity povede k zamýšlenému efektu, si budeme muset počkat na 1. čtvrtletí příštího roku, kdy jsou plánovány velké aukce dluhopisů jihoevropských zemí.

Německá lokomotiva by mohla opět nabrat vyšší obrátkyRelativně dobrá makroekonomická data přicházela z obou stran Atlantiku. V úterý byl zveřejněn Ifo index podnikatelského prostředí, který hodnotí současnou ekonomickou situaci německých firem a jejich budoucí očekávání. Z listopadových 106,6 bodu vzrostl na 107,2 bodu a po průmyslových PMI datech z předchozího týdne jde o další příjemné překvapení. Německá lokomotiva by mohla opět nabrat vyšší obrátky.

Uklidnila se i situace na dluhopisových trzích. Výnosy u italských i španělských obligací znatelně poklesly. Nezklamala ani data z USA. Počet nových týdenních žádostí o dávky v nezaměstnanosti se snížil na 364 tisíc, což je nejnižší hodnota od května 2008. Spotřebitelská důvěra podle Michiganské univerzity vzrostla v prosinci na 69,9 bodu. Oživení lze pozorovat i na trhu nemovitostí. Vše ale kazí hrubý domácí produkt za 3. čtvrtletí, který byl revidován směrem dolů na 1,8 procenta.

Koruně se nedařilo

Středoevropské měny se v týdnu pohybovaly nesouměrně. Zatímco koruně se nedařilo a ztrácela, polský zlotý si připsal mírné zisky. Do stále větších problémů se dostává Maďarsko, kterému agentura Standard & Poor´s snížila rating, a přesunula ho tak z investičního do spekulativního pásma.

Koruna oslabila k oběma hlavním měnám. Vůči euru se z pondělních dopoledních hodnot kolem 25,25 Kč postupně dostala až na úroveň 25,70 koruny. Největší ztráty utrpěla paradoxně v úterý, kdy se dařilo rizikovým aktivům. Další výprodej české měny přišel v pátek odpoledne – kolem 16:00 se obchodovalo na dosah hladiny 25,80 koruny za euro. Vůči dolaru se koruna v první polovině týdne pohybovala v pásmu 19,35 až 19,55 Kč, ve druhé se potom dostala nad hladinu 19,70 koruny.

I na domácí scéně byla klíčovým dnem středa, kdy zasedla bankovní rada České národní banky. Dvoutýdenní repo sazbu ponechala podle předpokladů na rekordně nízké úrovni 0,75 procenta. Se sazbami se přitom naposledy hýbalo v květnu 2010. Na následné tiskové konferenci guvernér Miroslav Singer zdůraznil, že proinflační rizika v současnosti převažují, a pravděpodobněji se tak jeví varianta zvyšování než snižování sazeb.

To, že spotřebitelské ceny v posledních měsících zrychlily tempo růstu, je evidentní. Zatímco během roku byl meziroční růst cen bezpečně pod dvouprocentní hranicí, v říjnu a v listopadu ceny akcelerovaly na 2,3, respektive na 2,5 procenta.