Poslední hvězdný okamžik světoznámého thatcherovce Václava Klause?

V reakci na smrt baronky Thatcherové ovládl česká média hlavní zdejší věrozvěst thatcherismu Václav Klaus. Byli na něj však zvědaví i jinde.

Nepřejícní pravdoláskaři, kteří škodolibě zpochybňují světovou proslulost exprezidenta Václava Klause, museli včera zmlknout. Tedy pokud měli naladěno mezinárodní vysílání britské rozhlasové stanice BBC. Mezi současnou globální politickou smetánkou a zasloužilými pamětníky kondolujícími k úmrtí legendární britské expremiérky se důstojně zaskvěl i její nejsnaživější žák z východní Evropy.

„Pro mne a mnoho lidí v této zemi, České republice, byla opravdu jedním z hrdinů. Byla pro nás inspirací jak v závěru komunistické éry (...), tak po pádu komunismu, kdy jsme se pokoušeli provádět thatcheristické reformy,“ svěřil se Klaus v angličtině redaktorce rozhlasového pořadu BBC Newshour. „Jsem si zcela jistý, že pádu komunismu bylo mnohem spíše dosaženo ráznou politikou Margaret Thatcherové a Ronalda Reagana než umírněnější politikou evropských kontinentálních politiků.“

Ač Václav Klaus svého času v praxi předváděl spíše bankovní socialismus nežli thatcherovský neoliberalismus a neproslul ani thatcherovskou nebojácností v potírání nepřátel Západu, úspěšně si přivlastnil alespoň euroskeptický odkaz někdejší ostrovní političky.

Díky svému ikonoklasmu v otázkách evropské integrace nakonec Klaus jako prezident opravdu dosáhl věhlasu, který předčil význam ústavně slabé funkce hlavy státu strategicky nezajímavé středoevropské republiky.

Když proto režie mezinárodního vysílání stanice BBC zvažovala, koho všeho oslovit s žádostí o reakci na úmrtí baronky Thatcherové, musel jim Klaus asi připadat jako ideální adept: Politik a samozvaný thatcherovec z bývalého sovětského bloku, o jehož osvobození zpod kremelského jha „Železná lady“ kdysi tolik usilovala.

Václava Klause zastihla smutná zpráva o skonu jeho euroskeptické mentorky zřejmě v příhodný čas k momentálnímu návratu na výsluní. Jeho občas kontroverzní prezidentství je dosud v čerstvé paměti. Kdyby se ovšem baronka Thatcherová dožila výrazně požehnanějšího věku, možná by si britští novináři spojitost mezi ní a exprezidentem jedné středoevropské zemičky nějaké to desetiletí po jeho odchodu z úřadu jen tak nevybavili. Každému se to nepoštěstí.

Počet příspěvků: 3, poslední 10.4.2013 12:02 Zobrazuji posledních 3 příspěvků.