Poslední dny Rudolfa Blažka ve funkci Vondrova náměstka

Náměstek ministra Alexandra Vondry musí získat bezpečnostní prověrku do konce srpna, jinak na obraně končí.

foto: © Reuters, ČTK, ČESKÁ POZICE, UrbČeská pozice

Působení bývalého prominentního pražského politika ODS Rudolfa Blažka coby náměstka na ministerstvu obrany je zřejmě u konce. Dle informací ČESKÉ POZICE s velkou pravděpodobností nezíská bezpečnostní prověrku na stupeň „tajné“. A ta je pro něj důležitá, neboť pokud mu Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) dokument nevystaví do konce srpna, bude muset z funkce odejít. Blažek, který na obraně zakotvil po odchodu z postu prvního náměstka primátora Pavla Béma, na dotazy ČESKÉ POZICE ohledně prověrky nereagoval.

Pro ministra obrany Alexandra Vondru to znamená, že si bude zřejmě muset najít v krátké době zástupce za dalšího náměstka. Minulý týden resort obrany zveřejnil informaci, že v září končí dosavadní první náměstek Jiří Šedivý. Na postu ho od poloviny září nahradí bývalý náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Šedivý odchází do diplomacie, nastupuje v Bruselu jako velvyslanec Česka při Severoatlantické alianci.

Magistrátní průšvihy

O problémech Blažka s prověřováním NBÚ upozornila ČESKÁ POZICE v červnu. Tehdy jsme s odkazem na důvěryhodné zdroje na ministerstvu obrany a v politice informovali, že Národní bezpečnostní úřad politika od loňského února prověřuje, jestli nepředstavuje pro stát bezpečnostní riziko. Blažek nastoupil na ministerstvo obrany v březnu 2011.

Připomeňme, že Blažek patřil do okruhu lidí, kteří na pražském magistrátu vládli v době, jež symbolizuje kauza Opencard nebo tunel Blanka. Loni v zimě byl vyfotografován na netradičním setkání v Obecním domě, na němž se vystřídali lobbisté Tomáš Hrdlička a Roman Janoušek a politici z ODS Boris Šťastný, exprimátor Bém a starosta Prahy 10 Milan Richter. Na schůzce nechyběl ani tehdejší náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák. Akce se uskutečnila krátce po zatčení šéfa městských strážníků Vladimíra Kotrouše kvůli podezření z braní úplatku.

I na ministerstvu obrany se Blažek potýkal s problémy. Asi nejkřiklavější případ nastal se zakázkou na nákup armádních uniforem. V tendru zvítězila firma Xena, jejíž jednatelka se zná s Blažkovou rodinou. Veřejnou soutěž nakonec ministr Vondra zrušil.

Náměstek v zastoupení

Náměstek Blažek, jenž odpovídá za armádní nákupy za stovky milionů korun, se bez prověrky nesmí seznamovat s utajovanými skutečnostmi, což je v oblasti vojenství značně unikátní situace. Pro práci s tajnými dokumenty ho musí zastupovat úředníci ministerstva obrany.

Ministr Vondra byl kvůli Blažkovi před letními prázdninami interpelován opozičním poslancem Antonínem Seďou (ČSSD), členem sněmovního výboru pro bezpečnost. „V případě, že toto řízení (u NBÚ–pozn. red.) skončí negativně, tak samozřejmě skončí příslušný náměstek,“ konstatoval v Poslanecké sněmovně Vondra. Dodal, že bezpečnostní úřad má na prověření až osmnáct měsíců. Tento termín dle něj vyprší „někdy v létě“.