Poslanec Guma už zase pálí na ledě

Vrátil se Jiří Šlégr k hokeji kvůli lásce k litvínovskému klubu nebo kvůli kampani LEV 21? Zejména však ať z toho nemá v politice hokej.

To tu ještě nebylo. Světová rarita. Hrající extraligový hokejista a zároveň vysoce postavený politik, který se místo odpočinku od politické fušky honí ve volném čase za pukem. Jiří „Guma“ Šlégr se minulý pátek po dvou letech vrátil do sestavy HC Verva Litvínov, aby pomohl zachránit svůj milovaný klub v extralize. Srdcař. Nelze se však podezřívavě nezeptat, zda jeho comeback nesouvisí s ohlašovanou milionovou kampaní národních socialistů, kterým velí „bratr“ Jiří Paroubek. Kromě poslaneckého mandátu je totiž Šlégr místopředsedou této strany.

Jiřího Šlégra se v politice před lety ujal tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek, který se stal jeho politickým „tatínkem“. Ve volbách v roce 2010 spolu pronikli na ústecké kandidátce sociálních demokratů do sněmovny. Šlégr se cítil být za své zasvěcení do vysoké politiky Paroubkovi vděčný, a proto ho doprovodil při odchodu z ČSSD do nově založené strany Národní socialisté – levice 21. století (LEV 21).

Řízný obránce odmítl, že by jeho návrat měl politické pozadí. „Když tohle někdo řekne, tak mě asi nezná. Bylo by mi toho líto. Já se vrátil hlavně kvůli Litvínovu, protože pro něj dýchám. A to je můj jediný záměr. Jestli si někdo myslí, že se chci zviditelnit… Myslím, že jsem se v poslední době dost zviditelnil v bulváru. A abych se zviditelňoval hokejem, to nepotřebuju,“ řekl hokejista MF Dnes. A dodal, že hokejový návrat nesouvisí s politikou. „V dohledné době nevidím nějaké volby.“ (Tady bychom trošku upozornili na Šlégrův rozhovor pro MF Dnes loni v říjnu, ve kterém sdělil, že by rád kandidoval v krajských volbách letos na podzim.)

Rozhovor pro deník MF Dnes se Šlégrovi loni na podzim vůbec nepovedl. Například na otázku redaktorky, co za ním jako za poslancem ČSSD stojí za odvedenou práci, obránce odpověděl: „Já klidně můžu říct, že prakticky nic. Protože jak můžu něco prosadit, když na to nemám ty finance? Od toho se to vždycky odvíjí.“ Nebo co pro něho znamená přívlastek „národní v názvu“ nové strany, kam přestoupil. „Národní pro mne… Jsem vlastenec, vždycky jsem podporoval a budu podporovat naši malou zemi, a pro mne to národní znamená, že je to jako náš národ.“

Proto můžeme konstatovat, že zatím toho Šlégr pro naši „malou zemi v pupku Evropy“ dokázal nejvíce 20. února 1998 v 51. minutě semifinále hokejového „turnaje století“ na Zimních olympijských hrách v Naganu. Tehdy gólem od modré pomohl skolit Kanadu, čímž česká republika postoupila do finále. Popřejme mu, ať se jeho Litvínovu podaří udržet v extralize a s národními socialisty uspěje v blížících se krajských volbách. Zejména však ať z toho všeho nemá v politice hokej.