Poslanec Doktor opouští ODS a říká: Nečas dělá stejné chyby jako Topolánek

Dosavadní poslanec jihočeské ODS Martin Doktor opouští stranu poté, co premiér Petr Nečas vybral ministrem průmyslu Martina Kubu.

Martin Shabu 16.11.2011

Michal Doktor opustí ODS. Na dnešní odpoledne svolal tiskovou konferenci, kde se hodlá vyjádřit k aktuální politické situaci. Informace o jeho odchodu přišla krátce po té, co se novým ministrem průmyslu a obchodu stal Martin Kuba. Doktor, který je považován za ekonomicky velmi erudovaného poslance, patřil k favoritům na uvolněný ministerský post, o nominaci s ním jednal i premiér Petr Nečas.

O záměru Doktora odejít od občanských demokratů informoval server blízký Jiřímu Paroubkovi VašeVěc.cz. „Kéž bych mohl říci, že pan kolega Paroubek nelže,“ uvedl k možnému odchodu poslanec Doktor.

„Moje rozhodnutí přišlo po 24hodinové úvaze. Nemohu přehlížet prefabrikované důvody, proč mám být pro jihočeskou ODS nedůvěryhodný. Za poslední rok a půl jsem to opakovaně cítil, když se volil předseda rozpočtového výboru, když jsem kandidoval proti Petru Tluchořovi a nyní, když se mluvilo o kandidátovi na ministra průmyslu. Ze zad jsem cítil, že se ke mně nehlásí,“ popsal ČESKÉ POZICI Doktor důvody svého rozhodnutí.

O vlivu lidí, kteří stojí mimo oficiální struktury strany, by měl přemýšlet premiér v souvislosti s reakcí veřejnosti na jmenování Kuby ministrem

„Informaci o Martinovi Kubovi jsem se nedozvěděl od premiéra, ale z médií, a to zřejmě jako poslední. Ať se snažím, jak chci, nerozumím důvodům této volby. Myslím, že Petr Nečas zvolil svým výběrem Martin Kuby krátkodobý zisk naproti tomu dlouhodobému. Myslím, že se teď rozhostí nakrátko pocit relativního klidu,“ uvedl Doktor. Nečas se však podle poslance přiblížil politice expremiéra Mirka Topolánka. „Dělá stejné chyby jako Mirek Topolánek. S Nástupem Petra Nečase přitom byla naděje, že se ODS vrátí k poctivému měření vlivů, včerejší volbou se toto smazalo,“ dodal Doktor.

Na dotaz, zda vidí nějakou souvislost mezi nominací Kuby a vlivem Pavla Dlouhého, který je považován za šedou eminenci jihočeské ODS, nechtěl odpovědět, stejně jako nechtěl prozatím hovořit o své politické budoucnosti. Uvedl však, že o vlivu lidí, kteří stojí mimo oficiální struktury strany, by měl přemýšlet premiér v souvislosti s reakcí veřejnosti na jmenování Kuby ministrem.