Poslanec Doktor: Nečasovo přirození je sevřeno do svěráku

Doufal jsem, že ODS projde proměnou, v níž se může stát výzvou pro návrat Václava Klause, říká Michal Doktor, který opustil ODS.

Martin Shabu 21.11.2011

Poslanec Michal Doktor: Cesty zpátky nevedou. foto: © ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Poslanec Michal Doktor: Cesty zpátky nevedou.

Jihočeský poslanec ODS Michal Doktor ve středu oznámil odchod ze strany. Stalo se krátce po výběru Martina Kuby na post ministra průmyslu a obchodu. Doktor, který měl o židli ve vládě také zájem a patřil k užšímu okruhu kandidátů, bude nezařazeným poslancem a hodlá i nadále podpořit vládní reformy.

V rozhovoru pro ČESKOU POZICI, který proběhl bezprostředně po tiskové konferenci, kde oznámil svůj odchod z ODS, poslanec Doktor mimo jiné uvedl: „Nedovedu si představit, jak chce Petr Nečas tuto věc ustát.“ A přidává informaci o tom, kde se po včerejšku bude rozhodovat o výběrovém řízení na dostavbu Temelína.

ČESKÁ POZICE: Podle vás se Petr Nečas přiblížil Mirku Topolánkovi. Jak?

DOKTOR: Mám za to, že se lidé v zásadě nemění. Vzhledem k mé osobní zkušenosti v jasném prostoru s doktorem Martinem Kubou a s vlivy, které musí respektovat, si myslím – a odpuste mi ten příměr – že přirození Petra Nečase je včerejším rozhodnutím sevřeno do svěráku.

Upřímně řečeno, nikdy jsem si nedovedl představit, že Nečas vybere Martina Kubu. Zejména v kontextu jeho výroků z předminulého roku si nedovedu představit, jak chce tuto věc ustát.

ČESKÁ POZICE: Rozešli jste se při posledním setkání s Petrem Nečasem ve zlém?

DOKTOR: Je to celé nešťastná věc. Předpokládal jsem, že rozhodnutí premiéra se dozvím od Petra Nečase. Fakt, že se ho dozvíte paralelně ze dvou ze tří zdrojů a nevíte ho od premiéra, a to za situace, kdy vám volají novináři, jestli si kupujete oblek na zítřejší jedenáctou hodinu a Nečas vám nebere telefon, aby vám řekl: Michale, rozhodl jsem se pro Martina Kubu... v tom je potíž. Navíc o Kubovi přede mnou nevyslovil ani slovo. Nikdy netestoval mou reakci, padne-li toto jméno. Upřímně řečeno, nikdy jsem si nedovedl představit, že Martina Kubu vybere. Zejména v kontextu jeho výroků z předminulého roku si nedovedu představit, jak chce tuto věc ustát.

ČESKÁ POZICE: Existuje nějaká paralela mezi expředsedou Mirkem Topolánkem a Petrem Nečasem?

DOKTOR: Mirek Topolánek šel ve své době ve snaze o přežití uvnitř ODS také naproti některým regionálním vlivovým skupinám. A když nebyl ochoten plnit součást té dohody, začaly ho trápit. Součástí dohody bývá něco. Když to něco nejste ochoten odevzdat a začnete kličkovat, ti lidé za vámi přijdou a začnou vás trápit. V době, kdy Mirka Topolánka začali trápit, vymyslel tu strašnou kampaň a část ODS nazval kmotrovskou. Regionálním vlivovým skupinám tím učinil neobyčejnou službu, protože je etabloval na regulérní politickou sílu, zatímco před tím žily v ústraní.

ČESKÁ POZICE: Podřídil se tedy Petr Nečas při výběru Martina Kuby regionální vlivové skupině Pavla Dlouhého z jižních Čech?

DOKTOR: (Po dlouhé odmlce.) Bude muset brát v potaz názory a vliv lidí, s nimiž sedí u jednoho stolu. Dělá politické kompromisy, které jsou z hlediska dlouhodobé bilance ztrátové. Jejich náklady převažují nad přínosy.

ČESKÁ POZICE: Jak konkrétně vypadají kompromisy, o kterých hovoříte?

DOKTOR: Petr Nečas se cítí mým dnešním postojem ukřivděn a možná i ohrožen. Daleko více je však v pozici předsedy Občanské demokratické strany ohrožen tím, že si vybral na ministerský post toho, koho si vybral.

ČESKÁ POZICE: Premiér kritizoval vznik velké koalice v jižních Čechách. Bylo zastaveno proplácení evropských dotací v Jihočeském kraji kvůli podezření z jejich rozkrádání. Martin Kuba podporoval krajské spojenectví s ČSSD a je vicehejtmanem pro evropské fondy. Myslíte si, že ODS na tyto věci v krajských volbách doplatí?

DOKTOR: Vypráví se vtip, který docela dobře koresponduje se situací, která tu vzniká. „Včera večer po rozhodnutí o tom, kdo bude jmenován ministrem průmyslu a obchodu, odešla z ambasády Spojených států, Ruska a Francie na úřady vlád a prezidentů daných zemí depeše, která říká: ,Ačkoli tomu vůbec nerozumíme, dostali jsme výzvu k tomu, abychom se zúčastnili výběrového řízení na dostavbu Temelína, které se koná v restauraci u Huberta.‘“

ČESKÁ POZICE: To je parafráze reality?

DOKTOR: Bez komentáře.

ČESKÁ POZICE: Petr Nečas se dostal do čela ODS s étosem očisty ve straně…

DOKTOR: Včera ho prohrál. Držel jsem lidi v ODS a Petra Nečase jsem označoval za nositele změn, které jim dovolí ve straně zůstat, znovu pracovat a vnést do ní energii. Včerejším rozhodnutím pro řadu lidí tento příběh končí. Už nejsem schopen jim vyprávět příběhy, s nimiž nejsem vnitřně srovnán.

ČESKÁ POZICE: Podpořil vás někdo z kolegů z ODS?

DOKTOR: Mám stovky SMS zpráv. Myslím si, že nemohu členům poslaneckého klubu udělat to, abych se odvolával na jejich jména. Na rovinu říkám, že nejtěžší na dnešní situaci je vnímat a snášet energii a napětí lidí, kteří vám projevují porozumění, ocitnou se na druhé lodi a jsou si vědomi, že ten efekt stáda s sebou ponese nějaké náklady. S tím jsem ale srozuměn a nemohu jim to mít za zlé.

ČESKÁ POZICE: Dělá podle vás Petr Nečas v jednáních s regiony špatné kompromisy?

DOKTOR: Není špatné dělat kompromisy s regiony, které prošly volebním testem a byly úspěšné. Je chybou dělat kompromisy s lidmi, kteří znehodnotili svou prací a rozhodnutími značku natolik, že jim hrozí efektivní volební porážka. A namísto toho, aby byli vystaveni volebnímu testu a ukázalo se, zda je jejich práce špatná nebo ne, jsou eskortováni a etablováni na úroveň vládních pozic. A takto jsou v podstatě zachráněni před vystavením volebního účtu.

Doufal jsem, že ODS projde proměnou, v níž se může stát výzvou pro návrat Václava Klause

ČESKÁ POZICE: Očekáváte porážku v krajských volbách v Jihočeském kraji?

DOKTOR: Kéž bych se mýlil, jakkoli to říkám jako bývalý člen ODS.

ČESKÁ POZICE: Dovedete si představit návrat do ODS?

DOKTOR: Doufal jsem, že ODS projde proměnou, v níž se může stát výzvou pro návrat Václava Klause. Včera jsem došel do místa, kde jsem porozuměl, že člověk ve vztahu k projektu, kterému dal kus života a energie – a to jsem neodvedl ve prospěch ODS práci, kterou odvedl Václav Klaus – nemůže ani o milimetr dál. Cesty zpátky nevedou.

ČESKÁ POZICE: Vyjádřil vám podporu i Václav Klaus?

DOKTOR: K tomu se nebudu vyjadřovat.

Související článek: Jak Nečas názor na Kubu měnil, až vyměnil