Poslanci svými postřehy z late night show ve sněmovně zaneřádili i Facebook

Kdo vydržel uplynulou noc nejdéle bez postele? Svými zážitky z trapného nočního jednání sněmovny obtěžovali poslanci i na webu.

Z obstrukcí a nočního jednání Poslanecké sněmovny se stala trpká komedie a cirkus. V ranních tiskových prohlášeních či zprávách na Facebooku se zákonodárci předváděli, jak dlouho vydrželi nespat. Pokud by se tak nedělo v době hrozby rozpadu eurozóny a při projednávání státního rozpočtu na příští rok, dalo by se nad takovým chováním zákonodárců možná i mávnout rukou. Jenomže nedá.

Místo toho, aby se poslanci trumfovali, kdo předloží lepší návrh zákona na řešení daných problémů, špičkovali se, kdo vydržel, či nevydržel přes noc nespat, být ve sněmovně a ve velké většině říkat za řečnickým pultíkem holé nesmysly. Trochu to připomíná situaci, kdy se náctiletí puberťáci přetahují, kdo šel na Silvestra do postele později.

ČESKÁ POZICE vybrala některé hlášky, jimiž poslanci v průběhu noci obtěžovali i uživatele Facebooku.

  • Zdeněk Škromach (ČSSD): Po ránu kafíčko a trocha mailů. Noc válečníků je za námi a musím s hrdostí říct, že poslanci ČSSD bojují za občany jako lvi. Hradní pán čpí oheň a síru, přitom ani nebyl schopen reflektovat volební vítězství ČSSD a svými podrazy pomohl na svět této nesvaté Nečasovsko - Kalouskovské vlády podporované Klausovým Bártou. Škoda, že občané zatím nenašli odvahu přijít podpořit těžce bojující poslance ČSSD. Hezký sluníčkový den Česko. Hezký sluníčkový den, přeje nám Zdeněk Škromach
  • Viktor Paggio (VV): Češi jsou v podobných praktikách dobří, naši poslanci obstruovali už Říšskou radu za Rakouska-Uherska:-) Když pominu, že jsem jednou z obětí, tak to má ČSSD dobře zorganizované. Poslanci byli rozděleni do několika skupin, tuším tří, přičemž v sále byla vždy jen jedna, druhá poblíž a třetí doma vyspávala. Koaliční poslanci tu bohužel musejí být pořád, protože musíme ve vysokém počtu odrážet návrhy na hlasování o vyřazení/odložení bodů. (Doplněno videem, které dokumentuje situaci v sále před čtvrtou hodinou ranní.)
  • Adam Rykala (ČSSD): Dobré ráno z Poslanecké sněmovny. Sněmovna jede nonstop a koaliční poslanci stále neprohlasovali ani jeden ze svých tupých škrtů. Máme tady sílu sedět díky vaši podpoře, kterou nám vyjadřujete tisíci podpisy na petici proti vládě Petra Nečase. Děkujeme. Později se objevuje další zpráva: Tak to mám za sebou. Ale chuť natřít to vládě u mě nekončí. Dnes bych se konečně mohl dostat na řadu a vyjádřit se k reformním zákonům.
  • Bohuslav Sobotka (ČSSD, večer): Dobrou noc z Poslanecké sněmovny. Pokračujeme v jednání. Vláda zatím nedokázala prosadit hlasování ani o jediném z návrhů tzv. reforem, které zamítl Senát.
  • Miroslav Kalousek (TOP 09): Zažil jsem již mnohem příjemnější probdělé noci. Jestliže 50 řečníků je schopno zopakovat pouze 12 projevů, tak to nesvědčí o ničem jiném, než o myšlenkové vyprahlosti klubu sociální demokracie.
  • Jiří Paroubek (LEV 21): Opakovaně říkám, že mnohem čistším a odpovědnějším řešením, než reklamní akce za peníze daňových poplatníků na protivládní petici ČSSD, by bylo vyvolání hlasování o nedůvěře vládě Petra Nečase. Pohoršování představitelů vládní koalice v čele s premiérem Petrem Nečasem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem nad obstrukcemi opozice nicméně považuji za úsměvné.
  • Radim Vysloužil (VV): Znám lepší věci, které jdou dělat v 5 ráno. Třeba ... uvařit si kávu? Ale rozhodně to nejsou bláboly pana Ratha LIVE :-))))). (Doplněno rozmazanou fotkou Davida Ratha (ČSSD) za řečnickým pultem.)
  • Bohuslav Sobotka (ČSSD, ráno): „Hezké ráno ze Sněmovny. Pokračujeme v odporu proti návrhům vlády, které jdou proti zájmům naší země a naprosté většiny jejích obyvatel.“ (Přitom šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík ráno na tiskové konferenci tvrdil, že Sobotka v noci z jednání  sněmovny „hrdinsky“ odešel a vrátil se až ráno.)

Je otázkou, proč ČSSD požaduje odchod Nečasovy vlády a odmítnutí důchodové reformy prostřednictvím petice, která se objevila i ve formě inzerátu v dnešním Právu. Sociální demokraty volilo před rokem přes milion lidí. Dnes je hlavní opoziční stranou a vévodí předvolením průzkumům. Potřebuje taková partaj k tlaku na vládní koalici další souhlas od občanů? Nebylo by voličsky a marketingově výhodnější dostat vládu pod tlak prostřednictvím vyvolání hlasování o nedůvěře vlády?

Podle expremiéra a národního socialisty Jiřího Paroubka (jenž proslul coby ostřelovač Topolánkovy vlády prostřednictvím hlasování o nedůvěře) jsou obstrukce a petice z dílny sociálních demokratů důsledkem toho, že se ČSSD lekla jeho vznikajícího projektu LEV 21, a začala proto opozičně konat. Nicméně o obstrukcích poslanců své bývalé strany si Paroubek myslí, že jsou pouhou reklamní akcí ČSSD. A suchou niť nenechává na zmiňované petici: „ČSSD připomíná člověka, kterého bolí zub a místo toho, aby šel k zubaři, obchází sousedy a ptá se, zda by měl za zubařem zajít.“