Poslanci šéfa BIS v kauze Bém-Janoušek vyslechnou. I přes výtky ČSSD.

Dle jednacího řádu Poslanecké sněmovny mohou schůzi komise pro kontrolu BIS iniciovat čtyři ze sedmi jejích členů. A ty vládní koalice má.

Sociální demokraté trvají na požadavku, aby se poslanec Věcí veřejných a bývalý zaměstnanec ABL David Kádner neúčastnil zasedání sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS). Kvůli podjatosti Kádnera v úterý přerušil zasedání komise její předseda Richard Dolejš (ČSSD). Na požadavku sociálních demokratů nic nezměnila ani skutečnost, že ředitel BIS Jiří Lang uvedl, že nemá problém seznámit komisi s detaily úniku nahrávek rozhovorů exprimátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Přítomnost poslance Kádnera mu nevadí. Podle informací ČESKE POZICE by se „šlamastika“ okolo vyslechnutí Langa měla do dvou týdnů vyřešit.

Poslanec a bezpečnostní expert ODS Jan Vidím totiž poukázal na sněmovní pravidla pro výbory a komise. „Nikdo nemůže diktovat, jak má komise jednat. To stanovuje jednací řád Poslanecké sněmovny. A ten umožňuje, aby dvě pětiny členů komise požádaly o svolání zasedání. Koalice nyní sbírá podpisy čtyř svých zástupců. Do patnácti dnů by mělo zasedání proběhnout,“ řekl ČESKÉ POZICI poslanec Vidím, který označil požadavek předsedy komise Richarda Dolejše na stažení Kádnera za směšný.

V současnosti má vládní koalice v sedmičlenné komisi dva zástupce za ODS (David Vodrážka a Pavel Staňek), jednoho za TOP 09 (Renáta Witoszová) a „véčkaře“ Kádnera.

Sociální demokraté se hájí a tvrdí, že Kádnerova neúčast je klíčová. Rozhodně prý však nechtějí blokovat, aby šéf BIS před poslanci vypovídal. „Trváme na tom, že se pan Kádner nesmí jednání účastnit. Jde o zásadní princip, jestli tam bude mít Vít Bárta své ucho. Buď nebude přítomen, anebo ho koalice vymění. Případně může sněmovna požadovat odvolání předsedy komise pana Dolejše,“ uvedl pro ČESKOU POZICI předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Na výtku, že kvůli střetu zájmu by ČSSD měla požadovat, aby byli ze zasedání komise vyloučeni i zástupci ODS, protože kauza uniklých odposlechů se týká jejich kolegy Pavla Béma, odpověděl Tejc smířlivěji. „Vidím možnost podjatosti i u ODS. Chtěli jsme ale řešit jen ten nejkřiklavější případ, a ne zasedání zbytečně blokovat.“