Poslanci oslavili rok bez prezidenta NKÚ: A to tak, že nikoho nezvolili!

V tajné volbě nezvolili poslanci nikoho z pěti kandidátů na prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Nejvíce hlasů dostal viceprezident Kala.

Ve středu 20. února tomu bude přesně rok, co se uvolnilo prezidentské křeslo na Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ). „Slavit“ se bude bez šéfa. Stalo se, co předpovídali mnozí: v tajné volbě poslanci z navržených kandidátů na prezidenta úřadu nezvolili nikoho. Koalice se na jednom jménu neshodla a ke zdárnému konci nevedla ani jednání mezi TOP 09 a ČSSD.

Poslanci vybírali z pětice navržených:

  • ČSSD nominovala viceprezidenta NKÚ Miloslava Kalu,
  • ODS poslankyni Zdeňku Horníkovou,
  • TOP 09 někdejší náměstkyni ministra financí Danu Trezziovou,
  • KSČM poslance Vladimíra Koníčka,
  • Věci veřejné svého poslance Josefa Novotného.

Blíže jsme se kandidátům věnovali v článku Kdo povede nejvyšší kontrolory? Strany navrhly pět kandidátů.

Nejvíce hlasů ve volbě, celkem 52, získal Miloslav Kala, druhá v pořadí skončila s 45 hlasy Zdeňka Horníková.       

František Dohnal musel z vedení NKÚ odejít loni 20. února. Byl pravomocně odsouzen, protože odmítl vydat kontrolnímu orgánu Poslanecké sněmovny podklady umožňující audit hospodaření úřadu. Koaliční politici tehdy veřejně prohlašovali, že chtějí nalézt nového prezidenta úřadu co nejdříve. Hledá se prý „nepolitik“ – odborník s morálním kreditem, který vrátí této instituci důvěryhodnost...

Neschopnost stran dohodnout se nahrává tomu, že by se mohl opakovat scénář z roku 2003. Na počátku června toho roku zemřel tehdejší prezident NKÚ Lubomír Voleník. Poslanci zvolili novým prezidentem Františka Dohnala až na třetí pokus – v říjnu 2005. V mezidobí úřad vedl jeho viceprezident Dušan Tešnar. Podobně nyní úřadu šéfuje viceprezident Kala.

Jaký bude další vývoj událostí ohledně volby prezidenta NKÚ, není v tuto chvíli jasné. Strany mohou vybrat nové kandidáty a je jen na nich, kdy do programu schůze Poslanecké sněmovny volbu opět zařadí.

Podrobnější rozbor situace kolem NKÚ jsme publikovali 30. ledna v článku Rošíření pravomocí NKÚ neprošlo. Podaří se zvolit jeho prezidenta?

Počet příspěvků: 1, poslední 19.2.2013 07:30 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.