Poslanci budou grilovat Lessyho - kvůli odchodům elitních detektivů

Poté, co se o odchody vyšetřovatelů citlivých kauz začal zajímat premiér, pozvali si poslanci k vysvětlení také policejního prezidenta.

Náhlými odchody klíčových policistů z protikorupční policie (Útvar odhalování korupce a finanční kriminality) do civilu, o nichž informovala také ČESKÁ POZICE, se bude zabývat Poslanecká sněmovna. Poslanci si pozvali na kobereček prvního náměstka ministra vnitra Jaroslava Hrušku a policejního prezidenta Petra Lessyho. V úterý odpoledne by měli členům podvýboru pro reformu policie vysvětlit, jak hodlají na odchody vyšetřovatelů politicky citlivých případů zareagovat.

„Oficiálně zatím neznáme důvody, které stály za odchodem policistů, kteří se zabývali korupčními případy na ministerstvu obrany. Personální stav je věcí policejního prezidenta. Ten také musí zajistit, aby práce policie nebyla ochromena. Proto si zveme na jednání policejního prezidenta a náměstka ministerstva vnitra,“ řekla ČESKÉ POZICI poslankyně Jana Černochová (ODS), předsedkyně výboru pro reformu policie a místopředsedkyně výboru pro obranu a bezpečnost.  

Černochová dále uvedla, že poměrně četné odchody zažila protikorupční policie již dříve. Musí se však jasně říci, co je důvodem jejich rozhodnutí tentokrát, zda souvisí s finanční situací v policii, nebo zda existují i jiné příčiny.

Na vyhrocenou situaci u protikorupční policie byl nucen koncem minulého týdne zareagovat i premiér. Petr Nečas, šéf kabinetu, který si stanovilo za prioritu právě boj s korupcí, nařídil ministrovi vnitra Janu Kubicemu, aby se s odcházejícími policisty setkal a zjistil, v čem je problém.