Poradce Knetig vzkazuje: Drobil je čistý jak lilium

Odvolával prezident Václav Klaus ministra Drobila zbytečně?

Pevný charakter Pavel Drobil (vlevo) a premiér Petr Nečas, který dá korupci na frak. Sejdou se znovu ve vládě? foto: © ČTKČeská pozice

Pevný charakter Pavel Drobil (vlevo) a premiér Petr Nečas, který dá korupci na frak. Sejdou se znovu ve vládě?

Tak to je materiál. Prohlášení hlavního aktéra „kauzy Drobil“ Martina Knetiga médiím (zatím vše nasvědčuje tomu, že je autentické), v němž tvrdí, že si vše kolem nekalých praktik na Státním fondu životního prostředí (SFŽP) vymyslel, říkal nepravdy a uvedl chudáka kamaráda šéfa fondu Michálka v omyl, obrací celý případ naruby.

Slyšíme, jak Pavlu Drobilovi spadl kámen ze srdce, protože jeho přítel Knetig potvrzuje, že je „osobnost s velkým morálním kreditem“. Je jasné, že všichni ti Nečasové, Johnové, Bártové a další, kteří věděli o „dění“ na SFŽP již dávno dopředu, se nyní chechtají a za vypasená břicha popadají, jak jim na tu předvánoční hru na krizi všichni skočili. Hlavně opozice.

A nelze než opět dát za pravdu prezidentovi Václavu Klausovi, který bystře rozpoznal pevné charakterové vlastnosti pana Drobila a hájil ho proti všem, dokud se neukázalo, jak to vše opravdu bylo. Jen s přijímáním rezignace odstoupivšího ministra mohl tedy pár minut počkat. Teď aby Pavel Drobil při návratu do čela resortu, čemuž po Knetigově přiznání nic nebrání, absolvoval celé jmenovací kolečko znovu!

Volič musí jásat, jak ta naše demokracie přeci jenom funguje. Pouhý týden poté, co aféra Drobil vypukla a po poradci Knetigovi slehla zem, se na poslední chvíli, pár hodin před hlasováním o důvěře vládě poslancům dostal do rukou jasný důkaz: vláda tak pilně a efektivně bojující proti korupci si zaslouží jejich plnou důvěru.

Potřebujeme vůbec v naší dokonale fungující zemi policii, když máme občany jako Martin Knetig, kteří se ke všemu sami přiznají a věci veřejné se vyřeší i bez ní?

Tiskové prohlášení Martina Knetiga ze dne 21.12.2010

Následky chování mého a Libora Michálka, které v posledních dnech vyvolaly na Státním fondu životního prostředí tzv. korupční kauzu, mne ohromují a mrzí. Poškozují pověst několika lidí a vedou ke společenským škodám. Vznikem celé kauzy jsem zdrcen. Rád bych podal vysvětlení svých motivů. Zdůrazňuji, že mě k tomuto prohlášení nikdo nenutí, je pouze mou vůlí.

Musím zdůraznit, že si mimořádně vážím a vždy jsem si vážil Pavla Drobila jako osobnosti s velkým morálním kreditem a je mi ctí, že jsem mohl působit jako jeho spolupracovník. O to absurdnější a tragičtější je pro mě vznik celé kauzy a moje klíčová role v ní.

Prvotní příčinou vzniku situace, která se nakonec vyvinula nešťastným směrem, je skutečnost, že jsem jako poradce sehrál klíčovou roli při nominaci Libora Michálka do vedení Státního fondu životního prostředí. S panem Michálkem jsem měl velmi dobré a následně přátelské vztahy po období delší než deset let. Jisté nedostatky, se kterými vykonával svou funkci, jsem proto považoval za své osobní pochybení. Klíčovým nedostatkem pana Michálka byl nedostatečný respekt vůči úřední hierarchii a celkově nízká sociální inteligence, se kterou přistupoval k řešení relativně běžných provozních záležitostí, zejména personálních otázek a externí komunikaci. Právě necitlivou komunikací působil často vztahové napětí, které mělo širší negativní dopady přesahující Státní fond životního prostředí. Tento nedostatek v komunikaci jsem cítil i já osobně, nicméně navenek jsem osobní i profesní schopnosti Libora Michálka vždy hájil. S cílem věci změnit jsem se v našich soukromých rozhovorech - v rozporu se skutečností - snažil vyvolat dojem, že má pověření jsou větší, než skutečně byla, že jsem pravou rukou Pavla Drobila, a že mám pověření za něj vyjednávat prakticky cokoliv. S tímto záměrem jsem si vymýšlel a hovořil nepravdy. Neměl jsem v úmyslu jakkoliv porušovat zákon. Přijímám plnou zodpovědnost za to, že v Liboru Michálkovi mohla vzniknout představa, že jsem k němu v našich soukromých rozhovorech mluvil ústy ministra Pavla Drobila. Ten mě k tomu nikdy nevyzval, ani jsme o ničem z toho co je obsahem nahrávek zveřejněných v tisku nemluvili.

Chci ovšem upozornit i na skutečnost, že obvinění vznesená Liborem Michálkem jsou nelogická a nepodložená. K naplnění toho, z čeho podle mých dosavadních informací obviňuje mne a další osoby, vůbec nemohlo dojít z důvodů majících základ ve vnitřních předpisech Státního fondu životního prostředí, dílem se jedná o naprosté smyšlenky. Žádám všechny, veřejnost a zejména novináře, aby činili závěry na základě faktů, nikoliv smyšlenek a dohadů.

Nedovedu ani vyjádřit, jak mne mrzí, že na moji nerozvážnost doplatili někteří spolupracovníci, zejména pak Pavel Drobil. Tímto se mu omlouvám a byl bych rád, aby toto mé prohlášení přispělo k jeho očištění. Stejně tak se omlouvám Občanské demokratické straně a této vládě, jejichž pověst jsem svou neuvážeností hrubým způsobem poškodil.

Martin Knetig

Počet příspěvků: 1, poslední 22.1.2011 03:45 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.