Poprvé to z ODS zaznělo natvrdo: Senátor Jirsa by chtěl za prezidenta Zemana

Politikům ODS je jasné, že lidé jejich kandidáta na Hrad zřejmě nevyšlou. Proto začínají uvažovat i o podpoře starého známého Miloše Zemana.

Jihočeský senátor za ODS Tomáš Jirsa by na Hradě rád viděl Miloše Zemana. foto: © ČTKČeská pozice

Jihočeský senátor za ODS Tomáš Jirsa by na Hradě rád viděl Miloše Zemana.

Senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa byl mezi desítkou senátorů, které se snažil získat Vladimír Dryml (ČSSD), aby podpořili kandidaturu Miloše Zemana na Hrad. ČESKÉ POZICICI to potvrdil jeden senátor a jeden poslanec za ODS, kteří si nepřáli být jmenováni. Dle nich Jirsa dokonce na senátorském klubu strany před čtrnácti dny vystoupil s dotazem, zda by mohl veřejně vystoupit na Zemanovu podporu.

Důvod? Strana práv občanů Zemanovci (SPOZ) mu před dvěma lety pomohla, když obhajoval senátorský post. Tehdy se Jirsa utkal s bývalým premiérem za ČSSD Vladimírem Špidlou. Senátorský klub ODS však Jirsovi tento nápad rozmluvil, i když ho zcela nezavrhl.

Sám Jirsa o možnosti, že by chtěl Zemanovi pomoci na Hrad, nechtěl mluvit. A stejně málo informací bylo možné vytěžit od Zemanova blízkého spolupracovníka Miroslava Šloufa. „Nevím o tom vůbec nic,“ uvedl pro ČESKOU POZICI Šlouf.

„Zeman Jirsovi hodně pomohl v senátní kampani s inzercí a ,zvedl‘ také téma kácení na Šumavě. Na klubu proto Jirsa uvedl, že ho kontaktovali Zemanovi emisaři s tím, aby podpořil jeho kandidaturu a že o tom vážně přemýšlí,“ poodhalil ČESKÉ POZICI zákulisní dění důvěryhodný zdroj.

O podpoře Zemana se v ODS opatrně hovoří

Většině občanskodemokratických senátorů se nelíbilo, že by Jirsa podporou Zemana tříštil jednotu strany, jež nabídne voličům do přímé volby vlastního kandidáta. Ve straně právě probíhají prezidentské primárky. Vedle europoslance Evžena Tošenovského o přízeň straníků usiluje místopředseda Senátu a mnohaletý člen nejužšího vedení ODS Přemysl Sobotka.

Mnoha politikům ODS je jasné, že ať už vyjde ze stranických primárek jakýkoliv vítěz, na Hrad ho lidé v přímé volbě asi nevyšlou

„Sobotka ani nepromluvil, ale byl dost naštvaný, že Jirsu vůbec napadlo s něčím takovým přijít,“ řekl ČESKÉ POZICI nejmenovaný senátor.

Naopak za jihočeského senátora se údajně postavil jeho pražský kolega Petr Bratský. Debata klubu se následně dobrala k tomu, že Jirsa by mohl Zemana podpořit v případě, dostane-li expremiér se do druhého kola. O podpoře Zemana se však dle informací ČESKÉ POZICE hovoří v ODS sice opatrně, ale nikoli výjimečně. Vliv na její rozhodování může mít i Václav Klaus, jenž Zemanovu prezidentskou kandidaturu „považuje za logické vyústění jeho životní a politické dráhy“.

Mnoha politikům ODS je jasné, že ať už vyjde z vnitrostranických primárek jakýkoliv vítěz, na Hrad ho lidé zřejmě nevyšlou. Proto již přemýšlí i o možnosti, že by se ve finále ocitli nestraníci typu Jana Švejnara, Jana Fischera či Tomia Okamury nebo čestný předseda SPOZ Miloš Zeman. V tom případě by zřejmě u ODS zafungovala logika znám-neznám. A občanští demokraté Zemana znají dobře, koneckonců se s ním čtyři roky spolupodíleli na vládnutí v rámci opoziční smlouvy.

„Koho chcete ve druhém kole volit, když tam budou nečitelní lidé jako Fischer, Američan Švejnar anebo ten Číňan (zřejmě nepřesná narážka na japonský původ Tomia Okamury – pozn. red.),“ uvedl politik ODS pod podmínkou anonymity.

Kdybychom tady mluvili o nepřímé volbě prezidenta v Parlamentu, asi by se už mohl Miloš Zeman považovat za favorita. I v přímé volbě je jistě stranická podpora důležitá, ale v konečném součtu může současného důchodce z Vysočiny volit celkem 25 senátorů za ODS včetně Jirsy a 53 poslanců z téže strany. Každá hlas dobrý, ale to by asi nestačilo...