Ponurý konec Václava Klause

Exprezident dostal ve volbách neopakovatelný výprask. Pokoušet se o návrat do politiky už by bylo jen projevem chorobné nesoudnosti.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro Canu, foto ČTKČeská pozice

Příběhy o triumfálním návratu někdejšího šampiona diváci milují. Ostatně jeden takový si letos užil i Miloš Zeman, který po desetiletém azylu na Vysočině oživil svou někdejší legendu významného státníka a přijel do Prahy vyhrát prezidentské volby.

Jeho politické dvojče Václav Klaus se pokusilo o něco podobného. Po prezidentském období ustavit na politické scéně svůj subjekt, který bude každému jeho kýchnutí naslouchat se stejně slepou oddaností jako SPOZ (a část ČSSD) Zemanovi. Ovšem jeho příběh vstoupí do dějin přesně z opačných důvodů – jako příběh nevídaného fiaska, šíleného výprasku a pádu z politických výšin až kamsi pod suterén, do kanalizace.

Klaus se přitom všemi silami snažil, aby jeho subjekt Hlavu vzhůru uspěl. Neváhal poťouchle rozkládat ODS, stranu, která zařídila deset let prezidentství. S potěšením vzkazoval, že ODS by nikomu nedoporučoval volit, vedle útoků na celou partaj on sám i jeho lokajové měli pro vybrané představitele ODS (Miroslava Němcová, Bohuslav Svoboda, Jana Černochová) jen ty nejhorší výrazy.Klaus neváhal svůj obličej propůjčit na billboardy odpudivému seskupení politických mrtvol a ještě hlásal, že toto je ta jediná správná pravice

Nejen to. Klaus neváhal svůj obličej propůjčit na billboardy odpudivému seskupení politických mrtvol, které sestavili dohromady pražští šíbři a veksláci v čele s Tomášem Hrdličkou; a ještě u toho hlásal, že toto je ta jediná správná pravice. Že přece ti kmotři pomáhají zprůchodnit nefunkční systém. Což tedy pravděpodobně znamená, že dokázali Klausův obličej na billboardech a plakátech Hlavy vzhůru vystavit v takovém množství, že ať už bude ve výroční zprávě o financování tohoto subjektu napsané cokoliv, bude to naprosto neuvěřitelné.

Vůdkyně bloku Jana Bobošíková si s oblibou stěžuje na nedostatečnou mediální pozornost. Angažmá Klause samozřejmě znamenalo pravý opak: hnutí se dostávalo takového mediálního prostoru, o němž si mohly subjekty typu Strana svobodných občanů nebo Česká pirátská strana nechat jen zdát.

I Vandas zaujmul víc než Klaus

A jak tento testosterony vyhoněný subjekt dopadl ve volbách? Vyjádřeno čísly: 21 241 hlasů, tedy 0,42 procenta voličů. Vandasova Dělnická strana sociální spravedlnosti dostala dvakrát více. Svobodní, kteří se dříve těšili Klausově přízni, dostali šestkrát více hlasů, stejně tak Piráti. Ale s nimi už se klausovci ani nemohou měřit. Hlavu vzhůru je ve stejné lize jako politické hnutí Změna nebo Strana soukromníků.

Klaus, Hrdlička, Bobošíková a spol. si mohou odškrtnout úkol „pošpinit ODS a připravit ji o pár hlasů“. Nicméně vysvědčení „koho ještě v této republice zajímá Václav Klaus“ je něčím, z čeho budou mít ještě dlouho noční můry.

Důsledek pro Klause se nabízí – vzdát konečně své úsilí promlouvat do české politiky. Jeho „hlubokomyslné“ recepty tu ani přes monstrózní propagaci nezajímají ani půl procenta voličů. Klausovi nezbývá, než se zavřít ve svém Institutu a doufat, že Petra Kellnera bude ještě nějakou dobu bavit živit jeho a několik jeho spolupracovníků. Ovšem při pohledu na Klausův potenciál oslovit českou společnost už bude jakýkoliv příspěvek tímto směrem jen obyčejnou charitou.Důsledek pro Klause se nabízí – vzdát konečně své úsilí promlouvat do české politiky

Mimochodem, jsou to i tito spolupracovníci, kteří nesou vinu na ostudném debaklu Klausova hnutí. Svého mesiáše roky přesvědčovali, že cokoli on činí, dobře činí. Nenašel se jediný, kdo by Klausovy nejhorší excesy v čele se skandální amnestií dokázal kritizovat. Klaus ochotně podlehl kultu své neomylnosti.

Klaus nemůže příliš doufat ani v úspěch na evropské půdě. Svým koketováním s Nigelem Faragem popudil britské konzervativce, kteří s ním nebudou chtít v Evropském parlamentu spolupracovat. Možná se Klaus pokusí příští rok kandidovat, možná i sesbírá dost hlasů na to, aby se do europarlamentu dostal, ale jeho hlas řadového poslance bude pouze jedním ze sedmi set.

Klaus volá ODS: Pořád jsem tady!

A jak na svůj debakl zareagoval sám Klaus? Klausovsky. „Vyhodnotil“ porážku občanských demokratů a zopakoval svoje poučování ODS o tom, jak se má chovat. O výsledku seskupení Hlavu vzhůru neřekl jediné slovo. Samozřejmě, vždyť neuspěli, čili pan Profesor s nimi nikdy neměl nic společného a kdo by tvrdil opak, je havlistický lhář.

Klaus zjevně stále doufá, že se mezi občanskými demokraty najde několik šílenců, kteří by budovali kult Klause nikoli s Bobošíkovou, ale uvnitř ODS – a už jim nabízí pomocnou ruku. Ovšem i v ODS si jistě uvědomí, jaké by jim toto spojenectví přinášelo výnosy. Spojení s člověkem, který poslední měsíce a roky strávil poškozováním ODS by vedlo k rozštěpení strany, odchodům řady členů... a na druhé misce vah je zisk 0,42 procenta hlasů navíc.

Václav Klaus je politická mrtvola. A je zřejmě jediný, kdo si toho ještě nevšiml.

Ctirad Bednář ... Dobrou noc. 23:02 29.10.2013

Počet příspěvků: 37, poslední 15.11.2013 03:29 Zobrazuji posledních 37 příspěvků.