Poněkud absurdní podmínky koaliční spolupráce strany LIDEM

Karolína Peake požaduje prosazení zákona o úřednících, zavedení veřejného registru smluv a průhlednější financování politických stran.

foto: © ČTKČeská pozice

Tři podmínky si klade strana LIDEM pro podporu 101členné koalice s ODS a TOP 09. Předsedkyně strany Karolína Peake, bývalá vicepremiérka a hlasitá bojovnice proti korupci, o nich naposledy hovořila v pořadu Interview, který Česká televize vysílala v pondělí 29. července.

O jaké podmínky jde? Jednak je to prosazení zákona o úřednících, dále zavedení veřejného registru smluv a průhlednější financování politických stran. Návrhy zákonů, jež týkají těchto bodů, mají být dle požadavků LIDEM přijaty Poslaneckou sněmovnou ve třetím čtení do listopadu letošního roku. Peake v televizi uvedla, že si na prosazení těchto priorit „plácla“ s ODS i TOP 09.

Požadavky LIDEM se však spíše než za vytyčení nepřekročitelných limitů dají považovat za řečnické cvičení. To, jestli budou nakonec návrhy zákonů přijaty – a v jaké podobě –, nezáleží do značné míry na tom, co si členové strany přejí. A v případě zákona o úřednících je navíc otázkou, jak moc současnou praxi vylepší.

Kde vlastně ke svým prioritám strana LIDEM přišla? Během Nečasovy vlády se objevovaly v nejrůznějších protikorupčních strategiích. A boj proti korupci měla na starosti právě šéfka strany. Podívejme se blíže na dva ze tří zmiňovaných požadavků.

Zpackaný zákon

O peripetiích přípravy zákona o úřednících ČESKÁ POZICE podrobně informovala. I kvůli tomu, že je jeho přijetí jednou z podmínek dalšího čerpání evropských dotací, jde o jeden z nejdůležitějších zákonů, které měla Nečasova vláda připravit. Kabinet ale silou prosazoval paskvil.

Proč je zákon špatný? Politici podle něj budou nadále moci ovlivňovat rozhodování úředníků i jejich účelové personální výměny. Úředníci nebudou mít ani po přijetí zákona podmínky pro stabilní a profesionální výkon služby, budou stále odměňovaní za loajalitu, a nikoli za výkon. Otázkou je, proč je vládní návrh zákona o úřednících pro stranu LIDEM takovou modlou. Česko bezesporu musí přijmout normu, která bude upravovat postavení státních úředníků. Vedle vládního návrhu zákona je v Poslanecké sněmovně také novela služebního zákona, kterou předložila ČSSD. Ten paradoxně, na rozdíl od vládního materiálu, splňuje základní cíl protikorupční strategie, kterým je depolitizace státní správy.

Právo a etika

Zastavme se také u snahy více zprůhlednit financování politických stran. Nový zákon upravující tuto problematiku by měl zvýšit transparentnost financování stran, zavést nezávislý kontrolní systém hospodaření stran a hnutí i pružné a účinné sankce, a dále pak jednodušší přístup veřejnosti k informacím týkajícím se příjmů a výdajů stran a hnutí. Budou taková opatření dostačující?

Strana LIDEM má transparentní účet, a tak na rozdíl od jiných stran může každý jednoduše na internetu zjistit, jak si po finanční stránce vede. Nedalo proto žádnou námahu zjistit, že strana dostala celkem 2,25 milionu korun od firmy s anonymními akciemi cresco&finance. Z obchodního rejstříku vyplývá, že jediným držitelem cenných papírů je severomoravský podnikatel Dalibor Tesař, který LIDEM poslal peníze v době, kdy měla strana v gesci ministerstvo dopravy.

Přitom firmy vlastněné nebo spoluvlastněné Daliborem Tesařem či společnosti, které by mohl ovládat (vycházíme z indicií dostupných z veřejných zdrojů), získaly v letech 2009 až 2012 od ŘSD veřejné zakázky za téměř dvě miliardy korun, a to zpravidla bez otevřené veřejné soutěže. Strana LIDEM, když si peníze od Tesařovy firmy ponechala, žádný zákon neporušila a nebude to ani v rozporu s přísnější normou. Je tu ale ještě hledisko etiky a to, zda se jím strana řídí či nikoliv, legislativa neupraví.

Nepřeceňujme proto požadavky strany LIDEM, ani dohodu na jejich splnění s ODS a TOP 09. Karolína Peake opakovaně konstatovala, že návrhy prosazovaných zákonů mají být do listopadu přijaty ve třetím čtení ve sněmovně. Je pravděpodobné, že Senát, kde má převahu ČSSD, se s názory LIDEM neztotožní a návrhy zákonů pošle zpět do sněmovny. O dalším osudu norem se ale předsedkyně strany LIDEM již nezmiňovala.

Počet příspěvků: 1, poslední 1.8.2013 04:39 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.