Pondělní stávka by byla protiprávní

Soud ji zakázal, protože nebyla ohlášena v zákonném termínu. Pokud se uskuteční, měli by odboráři škody zaplatit ze svého.

Tak tohle si odborářští bossové za rámeček nedají: Pondělní stávka dopravních odborů nebyla ohlášena tři dny předem, jak praví zákon, a proto je její konání protiprávní. Rozhodl tak dle deníku Právo již v pátek na návrh ministerstva financí Městský soud v Praze, který vydal předběžné opatření zakazující protest. Podle soudu by se tak jednalo o zneužití práva na stávku. Pokud se protest bude konat, ponesou odboráři odpovědnost za případné škody. Rozhodnutí je vykonatelné, bylo doručeno zástupcům odborů. Oznámila to v sobotu mluvčí soudu Martina Lhotáková.

„Nebyly dodrženy zákonné podmínky, proto ministerstvo financí zažalovalo odbory, aby uchránilo Českou republiku před škodou,“ řekl Právu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Stávka prý odvolána nebude. „Naši právníci situaci nyní posuzují. V žádném případě to neznamená, že ustoupíme od stávky. Blokáda bude a zdá se, že zřejmě ještě větší,“ reagoval na nečekaný vývoj předseda Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek. Šéf železničářských odborářů Jaroslav Pejša však odkázal na neděli, kdy padne konečné rozhodnutí.

Předák Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil označil postup vlády za totalitní praktiky. Ten samý Zavadil, který v minulých dnech „vyzýval vládu, aby vzala rozum do hrsti, jinak se může stát, že ta stávka bude mít úplně jiné rozměry“. Bude, ale asi trochu jiné, než šéf ČMKOS čekal.

Zdá se, že vláda si poradila docela elegantně, když využila slušně řečeno zabedněnosti odborářů, kteří nedostáli své zákonné povinnosti. To není totalitní praktika, pane Zavadile, to je naopak demokratický výdobytek – obrátit se na soud, který rozhodne. I stávkování má jasně dané podmínky, jen překvapuje, že přeborníci v jejich organizování je sami nedodržují. Nebo neznají? A pak se čílí, když se jim Nečas s Kalouskem vysmějí do očí.

Takže, vzhůru do stávky, milí odboráři. Ale případné škody se zaplatí z vašich kapes! Prý do poslední koruny, vzkázal překvapivě razantně premiér Nečas.