Pomůže bilion eur oživit ekonomiku?

Na to, zda půjčka ECB evropským bankám splní svůj účel, si budeme muset počkat minimálně do poloviny letošního roku.

Optimistická nálada investory neopustila ani na konci února a hodnota rizikových aktiv zase o něco vzrostla. Dařilo se akciím i komoditám – americký index S&P 500 vystoupal na nejvyšší úroveň od června 2008 a barel ropy Brent se prodával i za 128 dolarů. Opačně na tom bylo euro, jež oslabovalo vůči většině zahraničních měn, českou korunu nevyjímaje.

Klíčovou událostí týdne na finančních trzích byla středeční tříletá repo operace (LTRO) mezi Evropskou centrální bankou (ECB) a komerčními bankami. O levné peníze projevilo zájem 800 ústavů a celková poptávka dosáhla téměř 530 miliard eur. Šlo již o druhé kolo LTRO, první se uskutečnilo loni v prosinci. Dohromady získal bankovní sektor na následující tři roky finanční injekci přesahující bilion eur za úrokovou sazbu jednoho procenta.

Poptávka po levných eurech přišla zejména z jihoevropského regionu, naopak některé banky, například německá Deutsche Bank, již dopředu avizovaly, že žádnou pomocnou ruku od ECB přijímat nehodlají. Na to, zda LTRO splní svůj účel, tedy stabilizuje situaci na mezibankovním trhu a pomůže oživit reálnou ekonomiku, si však budeme muset počkat minimálně do poloviny letošního roku.

Stav americké ekonomiky se sice zlepšil, ale rizika dle šéfa centrální banky přetrvávajíMakroekonomická data v uplynulém týdnu přesvědčivá nebyla. V USA byl sice revidován růst hrubého domácího produktu za 4. čtvrtletí 2011 z 2,8 na tři procenta, avšak to je odraz minulosti. Naopak zbylé statistiky dopadly hůře, než se čekalo. Průmyslový index ISM poklesl na 52,4 bodu a objem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby se v lednu snížil o čtyři procenta. Šéf Fedu Ben Bernanke potvrdil, že stav hospodářství se sice zlepšil, ale rizika přetrvávají. V eurozóně překvapil vyšší než očekávaný růst nezaměstnanosti na 10,7 procenta. Spotřebitelské ceny (inflace) vzrostly v lednu meziročně o 2,6 procenta.

Středoevropské měny během týdne vůči euru posilovaly a koruna nebyla výjimkou. V pondělí sice krátkodobě oslabila, ale v následujících dnech se obchodovalo stále hlouběji pod hranicí 25 Kč. V pátek byla prolomena hladina 24,70 koruny za euro, čímž se česká měna dostala na letošní maxima. Zdá se, že se koruna definitivně vrátila do dlouhodobého trendu zhodnocování a v následujících měsících může vůči společné evropské měně dále zpevnit.

Vůči dolaru se koruně dařilo v první polovině týdne, kdy se obchodovala i pod úrovní 18,50 Kč. Ve druhé půli však měla tendenci ztrácet.

Zveřejněných dat z české ekonomiky v tomto týdnu mnoho nebylo. Za pozornost stál index nákupních manažerů (PMI), který sleduje celkovou výkonnost ve výrobním sektoru. Celkový index po tříměsíčním poklesu vzrostl lehce nad neutrální hranici 50 bodů, což svědčí o určité stabilizaci. Nepříliš povzbudivě však vyšly údaje o nových exportních zakázkách, které se dále snížily, což indikuje nízkou zahraniční poptávku.

Počet příspěvků: 2, poslední 4.3.2012 06:18 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.