Pomalu rostou úroky ze spoření. Velké banky ale vyčkávají

Po hubených letech se začíná zúročení na spořicích účtech pomalu zvyšovat. Velké banky se však zatím k vyšším úrokům nemají a vyčkávají. Česká národní banka přitom jen v průběhu letošního roku už třikrát zvýšila základní úrokovou sazbu, kterou se úročí biliony korun, jež si komerční banky u ČNB ukládají.

Jak spořit peníze? foto: Shutterstock

Jak spořit peníze?

Ledy na tuzemském trhu spoření se začaly pomalu lámat. V posledních týdnech zvýšilo úročení na spořicích účtech hned několik menších tuzemských bank.

Například Wüstenrot nabízí novým klientům dočasně zhodnocení až 1,1 procenta ročně. Sazby nedávno zvyšovala i Equa bank či banka Creditas a koncem loňského roku Sberbank. Velké banky se ovšem zatím k vyšším úrokům nemají a vyčkávají.

Problémem je, že ten, kdo si peníze u bank na spořicí účet uloží, si za ně koupí o rok později výrazně méně. Inflace, která v červenci dosahovala 2,3 procenta, je výrazně vyšší než nejvyšší zhodnocení vkladů na trhu.

Zatímco u hypoték sazby postupně rostou a ty jsou pro klienty dražší, úročení na spořicích účtech nechávají banky ve většině případů beze změny.

Česká národní banka přitom jen v průběhu letošního roku už třikrát zvýšila základní úrokovou sazbu, kterou se úročí biliony korun, jež si komerční banky u ČNB ukládají. Analytici odhadují, že kvůli inflačním tlakům, jako je například dosavadní růst mezd, zvedne ČNB sazby letos ještě jednou.

Úroky na spoření se zvedají

Na dosavadní kroky ČNB z pohledu růstu úročení vkladů běžných lidí reagovalo jen pár bank. „Na konci minulého roku jsme jako jedna z prvních bank reagovala na zvýšení základní sazby ČNB a zvýšili úročení spořicích účtů. V lednu 2018 jsme poté zlepšili podmínky termínovaných vkladů,“ říká Radka Černá, mluvčí tuzemské Sberbank.

Úrok zvyšovala i banka Creditas. Při vkladech do 750 000 korun získají ale její klienti na spořicím účtu nově 0,8 procenta ročně místo původních 0,5 procenta. Pokud vklad převýší tuto sumu, připíšou si automaticky úrokovou sazbu ve výši 1,1 procenta ročně.

U té lidé dostanou v případě využívání vícero produktů bonusové úročení 0,83 procenta u částky do 300 tisíc korun. V srpnu a v září pak na kroky ČNB zareagovala i Equa bank. „Jako jedna z prvních bank jsme umožnili drobným klientům těžit z růstu úrokových sazeb, které nedávno zvyšovala Česká národní banka. Od poloviny srpna jsme zvýšili úročení jednoho z našich nejžádanějších depozitních produktů – spořicího účtu HIT na jedno procento ročně. Nyní zatraktivňujeme i sazby na termínovaných účtech,“ říká Jakub Pavel, ředitel retailového bankovnictví Equa bank.

Úrok zvyšovala i banka Creditas. Při vkladech do 750 000 korun získají ale její klienti na spořicím účtu nově 0,8 procenta ročně místo původních 0,5 procenta. Pokud vklad převýší tuto sumu, připíšou si automaticky úrokovou sazbu ve výši 1,1 procenta ročně. „My vysoké vklady na spořicím účtu vítáme a chceme jejich vkladatele odměnit. Proto jsme zvolili opačný přístup než většina bank, u kterých je vklad na spořicím účtu nad určitou částku úročen minimálně, nebo dokonce vůbec,“ říká ředitel retailového bankovnictví Banky Creditas Jan Jeřábek.

Velké banky čekají

Velké banky však úroky příliš zvyšovat nechtějí. Například u České spořitelny v průběhu posledních dvou let stagnují sazby na 0,2 procenta. U ČSOB se klienti, kteří mají jen běžný a spořicí účet, dostanou na 0,21 procenta. To ostatně odpovídá i červencovému průměru, kdy podle statistik ČNB činí úročení vkladů u bank 0,21 procenta.

Velké banky však úroky příliš zvyšovat nechtějí. Například u České spořitelny v průběhu posledních dvou let stagnují sazby na 0,2 procenta. U ČSOB se klienti, kteří mají jen běžný a spořicí účet, dostanou na 0,21 procenta.

„Jakmile přijde na obecné zvyšování sazeb, jak ze strany ČNB, tak na mezibankovním trhu, musí rychleji reagovat menší banky, které si vkladatele musí udržet a předcházet. Lze tedy očekávat růst sazeb z vkladů menších bank,“ říká Radim Dohnal, ekonom na portálu Capitalinked.com. „Velké banky budou sazby zvyšovat, až se jim vyčerpá polštář nadbytku vkladů, což letos nejspíše nebude. Tyto banky často oželí ztrátu několika stovek klientů a jejich vkladů, když udržení horších podmínek pro masu ostatních přinese vysoké zisky,“ dodává Radim Dohnal.

„Velké banky mají ale již nyní přebytek hotovosti, a pokud by zvýšily úrokové sazby, musely by platit úroky i klientům, kterým nyní platí praktickou nulu. V takovém případě by na tom byly hůře,“ uzavírá Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum.

Diskuse neobsahuje žádné příspěvky.