Položí pražskou koalici žižkovský developer?

Pražská TOP 09 chce odvolat Pavla Hurdu a Filipa Dvořáka (oba ODS) z funkcí v pražských plynárnách.

Matador pražské politiky Pavel Hurda. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Petr UrbanČeská pozice

Matador pražské politiky Pavel Hurda.

Aktualizováno: Měla to být koalice, která na magistrátu hlavního města nastolí po bémovské éře nové pořádky. Tandem ODS a TOP 09, který se chopil vlády loni v listopadu po takzvaném podzimním převratu, však neprochází zrovna „zamilovaným“ obdobím. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a jeho první náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09) se už dostali do potyčky nad novým územním plánem, další střet, který by mohl s koalicí zacvičit, se vyskytl v plynárenství.

Jde o personální výměny. Jedním z bodů úterního jednání Rady zastupitelstva hlavního města Prahy měl být návrh na svolání mimořádné valné hromady společnosti Pražská plynárenská Holding. Rada to však v úterý 5. června neprojednala. Podle dvou důvěryhodných zdrojů ČESKÉ POZICE z prostředí Rady měli radní mimo jiné jednat o možnosti odvolání předsedy představenstva Pražské plynárenské Pavla Hurdy (ODS) a také o budoucnosti šéfa představenstva Pražské plynárenské Holding Filipa Dvořáka (ODS), kterému v těchto dnech končí mandát. 

Praha vlastní 51 procent akcií společnosti Pražská plynárenská Holding, zbytek patří německé energetické skupině E.ON. V dceřiném podniku, Pražské plynárenské, a. s., vlastní holding 50,2 procent akcií, zbytek patří společnosti E.ON.     

Žižkovský developer Pavel Hurda

je vlivný zastupitel a bývalý radní ODS v Praze 3. Jeho jméno je spojováno s několika kauzami na pražském Žižkově. Jak o něm smýšeljí jeho kritici? „Není možné zde shrnout všechny příběhy Pavla Hurdy, je jich od likvidace nákladového nádraží na Žižkově přes palác Crystal naproti Olšanským hřbitovům po výstavbu obytného komplexu firmou Ortenaria na úpatí parku Parukářka tisíc a jedna noc,“ napsal například Matěj Stropnický (Strana zelených), hlasitý Hurdův kritik a zastupitel Prahy 3 za uskupení Žižkov (nejen) sobě.

Filip Dvořák

je předseda klubu zastupitelů ODS na Praze 1 a bývalý starosta této městské části. V médiích na sebe upozornil na konci roku 2010, kdy se objevily informace, že Dvořákův otec nakoupil několik bytů v Praze a Špindlerově mlýně v hodnotě 33 milionů korun. Vzniklo podezření, že Dvořák nemovitosti nakoupil přes svého otce, aby nemusel vysvětlovat, kde na byty vzal peníze. Původ finančních zdrojů Dvořák nevysvětlil.

Představitelé TOP 09 mají jasno: zmiňované politiky odvolat. Především šéf ODS v Praze 3 a matador pražské politiky Pavel Hurda jim leží v žaludku. Jenže Hurda se po pádu bývalé magistrátní koalice ODS a ČSSD stal důležitým spojencem primátora Svobody. Ten už několikrát slíbil, že Hurda funkci v Pražské plynárenské opustí (například loni na podzim v Otázkách Václava Moravce primátor řekl, že Hurda skončí v prosinci 2011). Stále k tomu však nedošlo. Svobodu za to nyní kritizuje nejen TOP 09, ale neplnění slibu už se nelíbí ani některým vysoce postaveným politikům pražské ODS. Pražská radní Aleksandra Udženija (ODS) ČESKÉ POZICI sdělila, že v koalici o tomto tématu žádný spor neexistuje.

Portálu lidovky.cz primátor v březnu sdělil, že Hurda je pro Pražskou plynárenskou potřebný zejména kvůli možnému odkupu části akcií od německé společnosti E.ON. (O záměru hlavního města získat 100 procent akcií ve společnosti Pražská plynárenská přinesla ČESKÁ POZICE v dubnu článek Praha by ráda 100 procent v Pražské plynárenské. Chtějí ale Němci prodávat?) Od představitelů ODS obeznámených s děním na pražském magistrátu Svoboda argumentuje stále stejným způsobem. 

Padne koalice? ODS nemá kam couvnout!

Podle informací ČESKÉ POZICE už však došla TOP 09 trpělivost. V Radě, ve které má strana většinu (šest ku pěti), hodlá Hurdovo a Dvořákovo odvolání ze statutárních orgánů prosadit, i kdyby s tím radní za ODS neměli souhlasit. Jaký dopad bude mít takový postup na stabilitu koalice na pražské radnici?

Zdroje blízké vedení pražské ODS vidí ve snaze TOP 09 odvolat Hurdu odplatu za nedávné odvolání starostky Prahy 3 Vladislavy Hujové (TOP 09). Podle některých občanských demokratů si „topkaři“ myslí, že v tom měl prsty právě Hurda.

V hlavním městě už se začaly šířit „tutové“ informace, že koalici ODS a TOP 09 hrozí kvůli takovým vzájemným sporům rozpad. To by ovšem pro ODS znamenalo „konečnou“. Není reálné, aby si občanští demokraté znovu plácli s ČSSD, svým někdejším koaličním partnerem. Pokus vytvořit koalici s „oranžovými“ má ale k dobru ještě TOP 09, kterou sociální demokraté zkoušeli zlanařit na konci března. Tenkrát se to nepovedlo...