Poločas rozpadu aféry Key Investments

Pokud pražské městské části dostaly zpět část peněz, pak od třetích subjektů. Kdo, proč a jak se pokouší aféru vyžehlit?

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Již několik měsíců sledujeme kauzu společnosti Key Investments, která investovala zhruba miliardu korun z finančního majetku tří pražských městských částí do nelikvidních cenných papírů vydávaných společnostmi napojenými na podnik Via Chem Group. Společnost je spojována se jménem podnikatele Petra Sisáka. ČESKÉ POZICI se podařilo získat zásadní materiál popisující způsoby, jak se na emisi a dalším prodeji zmíněných cenných papírů vydělávaly peníze. Materiál uveřejníme během několika dnů. Zajímavý je však i politický vývoj kolem případu, jemuž se chceme věnovat tentokrát.

Stadium, v němž se aféra Key Investments nalézá, může trvat roky. V portfoliích městských částí Praha 6 a 10 stále leží cenné papíry za stovky milionů korun, což je pro tamní politiky velice nepříjemná skutečnost. Splatnost těchto instrumentů se pohybuje v řádech let (2013 a 2024), pokud tedy vůbec splaceny budou. Žádná z renomovaných společností ze sektoru asset managementu přitom není ochotna tyto cenné papíry spravovat, ale ani ocenit.

Pražské městské části smlouvy se společností Key Investments už sice vypověděly, ale firma jim všechny investované peníze nevrátila. A pokud nějaké dostaly, pak jim je zaslaly jiné subjekty než Key Investments či emitenti příslušných cenných papírů. Tato skutečnost není sama o sobě nijak závadná, ale vzbuzuje otázky: kdo, proč a jakým způsobem se pokouší aféru vyžehlit?

Vodrážka politicky posílí

Bude se úspěch Prahy 13 líbit ostatním věřitelům Key Investments jako například společnosti ENIC?

Ani po několikeré urgenci se ČESKÉ POZICI nepodařilo zjistit, jaký byl právní titul, na jehož základě bylo více než 200 milionů korun poukázáno Praze 13, kde pomocí ČSSD vládne starosta David Vodrážka z ODS. Jediné, co se ví, je to, že peníze přišly od advokátní kanceláře Jana Pacovského. Praha 13 nedávno vítězoslavně ohlásila splacení celé své investice u Key Investments včetně úroků. Není důvod pochybovat o tom, že peníze na účet Prahy 13 přišly. Platba byla označena jako splnění závazku za Key Investments. Pokud tím byly splněny závazky, které vyplývaly přímo pro Key Investmens ze záruky, již Praze 13 exkluzivně poskytla, je to z pohledu Prahy 13 v pořádku. Zda se to však bude líbit ostatním věřitelům Key Investments jako například společnosti ENIC (bývalý britský majitel fotbalové Slavie), která se domáhá splacení své splatné pohledávky, to je jiná.

Celá věc má zajímavý politický rozměr. Proč zrovna Praha 13 byla tou šťastnou, která se z aféry Key Investments vynořila prakticky bez ztráty bodu? Starosta Vodrážka nepochybně politicky posílí. Vyřešil vážný problém způsobem a rychlostí, kterou by ještě před měsícem nikdo nepředpokládal. Jak se mu to podařilo a hlavně proč se to nepodařilo zbývajícím městským částem, tedy Praze 6 a Praze 10?

Praha 13 měla sice trochu jinou smlouvu a Key Investments za investici ručila, ale že by peníze byly z vlastních zdrojů Key Investments, lze téměř s jistotou vyloučit. Na majetek Key Investments je totiž stále vedena exekuce. Skoro to vypadá, že pro někoho silného v pozadí je důležitější další politická kariéra Davida Vodrážky než další politická kariéra současného ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, který před lety, než se stal ministrem, smlouvu s Key Investments podepsal za Prahu 6.

Spekuluje se o tom, že prostředky na splacení pocházejí ze zálohy na prodej několika podniků ze skupiny Via Chem Group švýcarské společnosti Glencore. O prodeji však v poslední době přestala média informovat, i když transakce už byla schválena i českým antimonopolním úřadem.

Trestní oznámení na scéně

Pokud je nám známo, vede Via Chem Group jednání s minimálně jednou významnou českou bankou o poskytnutí úvěru

Splacení celé investice Praze 13 pochopitelně vzbudilo nevoli na straně Prahy 6 a Prahy 10. V tisku se objevily zmínky o tom, že obě městské části, jež zdědily od Key Investments nelikvidní dluhopisy Via Chem Group a E Side Property, zvažují podání trestního oznámení kvůli zvýhodňování věřitele. V tuto chvíli neznáme argumenty, které mohou použít, ale zrovna zvýhodňování věřitele v tomto kroku nespatřujeme. Oběma zmíněným městským částem - na rozdíl od například již zmiňované společnosti ENIC - totiž v právním slova smyslu momentálně nikdo nic po splatnosti nedluží.

V zákulisí se zřejmě intenzivně jedná, ale sehnat stamiliony korun je v dnešní době těžké. Pokud je nám známo, vede Via Chem Group jednání s minimálně jednou významnou českou bankou o poskytnutí úvěru, z něhož by dluhopisy mohly být splaceny, ale výsledek není jistý. V letní sezóně trochu polevila pozornost médií, a to může dát aktérům této kauzy čas k nalezení řešení. V září se ukáže, jak byli úspěšní.