Politický režim se změnil. Pohrdání člověkem nikoliv.

Může fungovat stát, jehož politická elita opovrhuje voličem, který si zase vybírá z nabídky politiků, ač si je často spojuje se zločinem?

foto: © foto ČTK, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Loni se nejdříve odehrála přímá volba prezidenta, která svými dozvuky přešla do předčasných parlamentních voleb. Ty se pak kvůli sestavování nové koaliční vlády přelily do nového roku. Tím byl český volič vlastně celý rok v zajetí volebního boje.

Jak přímá volba prezidenta, tak pokus o manažerské pojetí politiky hnutí ANO 2011 jsou sice novinkami na české politické scéně, ale v rámci dnešního politického režimu. Zdá se však, že všem inovacím odolává pohrdání voličem. Příkladem může být výstavba distribučního centra pro americkou internetovou obchodní firmu Amazon v obci Dobrovíz na Praze-západ.

Stejný výkon politické moci

Z některých popisů bývalého socialistického režimu lze nabýt dojmu, že šlo o virus, který zvenku napadl českou společnost oslabenou po druhé světové válce. A ta mu podlehla, přestože jí byl díky jejím prvorepublikovým demokratickým tradicím cizí. Problémem ale je, že nešlo o virus zvenku, ale o politický režim, který poskytl podmínky pro ty nejhorší lidské vlastnosti.

Pohrdání člověkem patřilo k hlavním rysům socialistického režimu, a jedinec byl proti němu bezmocnýPohrdání člověkem patřilo k hlavním rysům socialistického režimu, a jedinec byl proti němu bezmocný. To se projevovalo vždy při výkonu politické moci, a to i na nejnižších úrovních společnosti. Zeptali-li jste se například vrátného, kde v budově najdete konkrétního člověka, odpověděl otázkou, co od dotyčného chcete.

Politický režim se sice změnil, ale pohrdání člověkem jako součást výkonu politické moci zůstává. Příkladem tohoto vztahu vládnoucí elity k voliči může být nikým nezvolená vláda odborníků v současnosti v demisi.

Až se situace zlepší…

Většina obyvatel obce Dobrovíz navzdory slibovaným pracovním místům nesouhlasí s výstavbou obřího skladu internetové společnosti firmy Amazon. A jejich skepse není bezdůvodná.

Firma Amazon je totiž známá tvrdým přístupem ke svým zaměstnancům. V Německu se v jejích skladech před Vánoci stávkovalo, v USA zase musela přistavit před svá distribuční centra sanitky, protože zaměstnanci při plnění svých pracovních úkolů za teploty 38 stupňů Celsia kolabovali. Navzdory tomu ministr průmyslu a obchodu v demisi Jiří Cieńciala „věří, že obyvatelé obce jsou gramotní a uvědomují si, kolik přinese distribuční centrum pracovních míst“.

Pohrdání člověkem projevil i premiér v demisi Jiří Rusnok, pokud jde o účast na pohřbu jihoafrického exprezidenta Nelsona MandelyPodobné pohrdání člověkem projevil premiér v demisi Jiří Rusnok, pokud jde o účast na pohřbu jihoafrického exprezidenta Nelsona Mandely. Zatímco Američané řešili, jak zajistit bezpečnost současného a několika bývalých prezidentů USA, „třepal se“, aby nikam nemusel. Jeho neochota vzdát úctu muži, který strávil mnoho let ve vězení za boj proti bezpráví, je projevem nejen nedostatečného respektu, ale i pohrdání hodnotami, jež tvoří základ občanské společnosti.

Může ale fungovat stát, jehož politická elita opovrhuje voličem, který si zase vybírá z nabídky politiků, přestože si je často spojuje se zločinem? Pokud se tato vzájemná neúcta nezmění, nemůže se současná situace zlepšit. A to nastane, jen když politická elita začne usilovat o větší blaho občanů, a ti budou volit politiky díky své důvěře v to, že vybírají ty nejschopnější.

Počet příspěvků: 34, poslední 18.4.2014 11:02 Zobrazuji posledních 34 příspěvků.