Politický podnikatel Janoušek usiluje o úplné prominutí trestu

Lobbista Roman Janoušek, jenž měl strávit ve vězení 4,5 roku za dopravní nehodu, zatím místo tří let od jeho odsouzení kvůli zdravotním problémům v něm pobyl pouze rok a čtvrt. Zbytek byl v nemocnici nebo doma. V současnosti se snaží opatřit si lékařské posudky, aby mohl být uznán trvale invalidním.

Ondřej Koutník 20.11.2017

Roman Janoušek u odvolacího soudu, který znovu projednal kauzu sražené ženy. foto:  Dan Materna, MAFRA

Roman Janoušek u odvolacího soudu, který znovu projednal kauzu sražené ženy.

Jsou tomu téměř tři roky, co Roman Janoušek nastoupil do brněnského vězení. Politický podnikatel měl strávit za mřížemi 4,5 roku, protože ne zcela střízlivý najel svým automobilem do ženy a ujel. Pokud by byl vzorným a kajícným vězněm, dnes již mohl pomýšlet na podmíněné propuštění na svobodu. Jenže místo toho Janoušek kvůli zdravotním problémům v žaláři zatím pobyl pouze rok a čtvrt. Zbytek strávil v nemocnici nebo doma. A do vězení se rozhodně vracet nechce.

Podle dvou zdrojů LN blízkých Janouškovi hraje odsouzený o úplné prominutí trestu. Důvodem mají být závažné zdravotní komplikace, na jejichž základě by mohl být uznán trvale invalidním. V tomto směru se hovoří o epilepsii. Oficiálně je Janouškův zdravotní stav obestřen rouškou tajemství.

Jeho zástupci se odvolávají na povinnost zapečetěných úst – ať už ze strany advokátů nebo lékařů. „Omlouvám se, ale nejsem zproštěn mlčenlivosti. Nic, co se týká mého klienta, nebudu komentovat. Žádné vyjádření nyní nemohu poskytnout,“ sdělil LN advokát Lukáš Trojan.

Přísný proces

Janoušek se měl do vězení vrátit 25. listopadu. Server iRozhlas v pondělí 6. listopadu informoval, že podnikatel požádal o další přerušení trestu – naposledy mu soud takto vyhověl před rokem. Podle mluvčí Krajského soudu v Brně Evy Sigmundové se Janouškovou žádostí bude zabývat vězeňská lékařská komise a na základě její zprávy posléze soud. Pokud by mu vyhověl, lobbista by získal další čas na opatření potřebných lékařských dokumentů, které by ho hrozby vězení zbavily docela.

Kolem Janouškova zranění kolují doslova legendy. Jako nejčastější verze mezi jeho známými zaznívá, že k nehodě došlo na lodi, kdy ho do hlavy trefilo ráhno. Podle advokáta Tomáše Gřivny to Janoušek s případným prominutím trestu nebude mít snadné, protože jde o přísný proces, ve kterém rozhodují znalecké a lékařské posudky.

Přední odborník na trestní právo Tomáš Gřivna potvrdil, že v případě dlouhodobé a vážné zdravotní potíže trestní řád umožňuje prominutí trestu. „Vážná nemoc může mít na celou věc vliv. Trestní řád zná takové instituty. Upustit od trestu odnětí svobody však lze jen ve výjimečných případech. Tím je například nevyléčitelná a životu nebezpečná nemoc nebo duševní onemocnění,“ řekl LN Gřivna. Roman Janoušek trpí zdravotními neduhy od začátku své vězeňské etapy. Také z toho důvodu nastoupil do brněnského žaláře, kde je i nemocnice. Důvodem bylo poranění lebky.

Kolem jeho zranění kolují doslova legendy. Jako nejčastější verze mezi jeho známými zaznívá, že k nehodě došlo na lodi, kdy ho do hlavy trefilo ráhno. Od té doby údajně podstoupil několik složitých operací, jejichž součástí mělo být i dočasné zmražení poškozené části lebečních kostí. Jak ukázaly fotografie Janouška u soudu, následky nehody zanechaly viditelné stopy – vypadalo to, jako by měl v hlavě díru. Podle informací LN od dvou jeho blízkých přátel už není nebezpečí spojené s tímto úrazem tak akutní. Současné zdravotní lapálie mají údajně charakter epileptických příznaků.

Podle advokáta Gřivny to Janoušek s případným prominutím trestu nebude mít snadné, protože jde o přísný proces, ve kterém rozhodují znalecké a lékařské posudky. „Jde o odbornou lékařskou záležitost, ke které by si soud musel nechat opatřit vyjádření a posouzení lékařů,“ dodal.

Majetkové dilema

Počátky podnikatelské kariéry Romana Janouška byly nenápadné: začínal jako číšník. Postupně se ale vypracoval v lobbistu a podnikatele s odhadovaným majetkem ve výši několika miliard korun. Stihl i vystudovat a pyšní se titulem JUDr. V minulém desetiletí byl základním stavebním kamenem jeho úspěchu tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS). V roce 2010 však tento politik padl a s ním zeslábl i Janoušek. Dodnes však zůstává mytickou figurou, o které se vedou různé spekulace.

Janoušek si údajně láme hlavu, jakým způsobem by měl do budoucna naložit se svým miliardovým jměním. Chtěl by prý své jméno spojit se standardním obchodním počinem, aby si zlepšil reputaci. Zároveň je mu však jasné, že neodpyká-li si naplno svůj trest ve vězení, do smrti se nezbaví nálepky prominenta, který se žaláři vyhnul díky penězům a vlivu.

Někteří jeho známí, s nimiž LN hovořily, mají za to, že Janoušek je sice na svobodě a má přerušený trest, přesto však údajně trpí ze sociálního hlediska – izolací. Janoušek býval rovněž aktivním sportovcem, zejména cyklistou, na tyto radovánky ale kvůli zdraví musel zapomenout. V době největší slávy býval zvyklý, že se k němu na audienci hlásily desítky politiků a podnikatelů. Nyní je však Janouškovo jméno kvůli nejrůznějším kauzám synonymem pro potíže. Navštěvují ho jen ti nejvěrnější, kteří k němu mají blízko ani ne tak podnikatelsky jako lidsky.

Podle nich si Janoušek láme hlavu, jakým způsobem by měl do budoucna naložit se svým miliardovým jměním. Údajně by chtěl své jméno spojit se standardním obchodním počinem, aby si zlepšil reputaci. Zároveň je mu však jasné, že neodpyká-li si naplno svůj trest ve vězení, do smrti se nezbaví nálepky prominenta, který se žaláři vyhnul díky penězům a vlivu.

LN hovořily i s podnikateli, kteří se v minulosti pohybovali v Janouškově bezprostřední blízkosti a kteří mají na jeho situaci odlišný názor. „Vsadil bych cokoliv, že Romanovy zdravotní problémy nejsou tak vážné a celé je to hra. Pokud má jít o trvalé problémy, ať se nechá vyšetřit v uvozovkách v nezávislé nemocnici, kde ho několik lékařů po nějakou dobu bude pozorovat a posoudí jeho stav,“ řekl LN pražský finančník, který si nepřál být jmenován.

Skiareál Stoh a společnost Breva

Ačkoliv za poslední dva roky nebyl Janoušek spatřen na veřejnosti a čas údajně tráví výhradně doma ve své pražské vile v Podolí, neznamená to, že se do pohybu nedal majetek, jehož vlastnictví se mu připisuje. Případem, na který LN v uplynulých měsících narazily, byl špindleromlýnský skiareál Stoh v sousedství hlavního lyžařského střediska Svatý Petr. Součástí areálu Stoh je nejen sjezdovka a vleky, ale i hotel.

Případem, na který LN v uplynulých měsících narazily, byl špindleromlýnský skiareál Stoh v sousedství hlavního lyžařského střediska Svatý Petr. Akcionářsky firmu Stoh ovládla společnost Breva, která je považována za nové centrum, ve kterém se shromažďuje Janouškův majetek.

Provozování skiareálu by mělo připadnout skupině Melida kolem Janouškova někdejšího kamaráda a kolegy Tomáše Hrdličky, československým finančníkům ze skupiny J&T či „plzeňské“ partě kolem exšéfa ČEZ Martina Romana. Naopak tamní hotel měl připadnout Janouškovi, který měl ve Špindlerově Mlýně získat i další penzion a vilu. O majetkovém přeuspořádání svědčily změny v obchodním rejstříku.

Firmu Stoh do ledna 2017 ovládal česko-americký podnikatel Zdeněk Machálek, který je považován za Hrdličkovu hlavní obchodní spojku. Místo něho se jednatelem Stohu stala Gabriela Lachoutová, která patří k předním tvářím finanční skupiny J&T a má blízko k jejímu spolumajiteli Patriku Tkáčovi. Lachoutová je předsedkyní představenstva společnosti J&T Family Office, která se podle zpráv z pražských finančních kruhů stará o nemalou část Janouškova bohatství.

Akcionářsky firmu Stoh ovládla společnost Breva, která je považována za nové centrum, ve kterém se shromažďuje Janouškův majetek. Breva spoluvlastní například hradeckou firmu Liberália, jejímž ředitelem je podnikatel Daniel Kučera. Ten je v byznysových kruzích s nadsázkou označován za „muže, který Janouškovi nosil lyže“. Breva vlastní akcie i ve firmě True Invest, jejímž jednatelem je podnikatel Milan Šedivý. Ten patří k blízkým spolupracovníkům a obchodním partnerům miliardáře Tomáše Pitra. Radil, jak co nejsnáze přežít za mřížemi.

Golfové opojení

V souvislosti s Pitrem nejde o náhodné spojení. Někdejší „nepřítel státu“ se s Janouškem zhruba před třemi lety sblížil. Stalo se to v době, kdy Janoušek čelil soudům kvůli zmiňované autonehodě, za kterou dostal 4,5letý trest. Když na podzim 2014 Janoušek nastupoval do vězení, u Pitra sondoval, jakým způsobem co nejsnesitelněji přečkat tamní pobyt. Sblížili se tehdy prostřednictvím golfu a obchodu.

Golfové opojení mezi Pitrem a Janouškem se přeneslo i do podnikání. Příkladem jejich spolupráce je nedávná transakce kolem paláce Blaník na Václavském náměstí v Praze, který získala firma Gilraen & Co.

„Stali se z nás přátelé. Roman je golfista. Navíc je trochu specifický – všude, kam jezdí, chce mít pocit, že je doma. To samé na Karlštejně. Tak jsme mu tam zlepšili podmínky a servis, aby se cítil dobře. Má tam třeba kancelář. Karlštejnský golfový areál nevlastní, ani nikdy nevlastnil,“ pronesl Pitr na konci roku 2014 v obsáhlém rozhovoru pro LN.

Od té doby panuje podle zdrojů LN mezi oběma muži silné pouto. Golfové opojení mezi Pitrem a Janouškem se přeneslo i do podnikání. Dalším příkladem jejich spolupráce je nedávná transakce kolem paláce Blaník na Václavském náměstí v Praze, který získala firma Gilraen & Co.V jejím představenstvu působí právník Norbert Ostrčil, který je označován za spojnici Pitra a Janouška. Ve vedení firmy Gilraen & Co. sedí i zmiňovaná manažerka skupiny J&T Lachoutová.