Politický itinerář roku 2013. Sibylla, Hájek a Janoušek už vědí...

Nahlédněme s chladnou hlavou do itineráře událostí, které jsou na příštích dvanáct měsíců připraveny a předjednány.

foto: © Reuters, isifa/MAFRA/Dan Materna, montáž ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

ČESKÉ POZICI se podařilo získat svodku nejzásadnějších českých politických zpráv roku 2013. Lze konstatovat, že rok 2013 bude do historie zapsán jako plodný a bez nečekaných otřesů, byť stále pokleslejší mediální kultura si přirozeně nenechá ujít dramatizaci a bude si libovat zavádějících zkratkách. Nahlédněme proto s chladnou hlavou do itineráře, který je na příštích dvanáct měsíců připraven a předjednán.

Leden

Trpělivost Karolíny Peake se vyčerpala, odmítá být pouhou loutkou Petra Nečase s funkcí vicepremiérky, nicméně kvůli zachování stability a dobré mezinárodní reputace České republiky strana LIDEM posunula tentokrát již nezvratný odchod z Nečasova kabinetu o tři týdny. Trpělivost došla i ČSSD, KSČM a Věcem veřejným, které svolaly mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny za účelem vyslovení nedůvěry vládě.

Josef Dobeš objíždí sportovní organizace po celé republice. „Sport mě ze všeho nejvíce zajímal už během působení na ministerstvu školství, vždyť i pan prezident je sportovec a jeho syn hraje šachy,“ vyvěsil na své webové stránky. Na doplňující dotazy novinářů řekl, že v zájmu sportovců bude hlasovat pro setrvání Nečasovy vlády, na jejíž podporu umí sehnat patnáct poslanců.

Ústavní soud kvůli zmatkům v prováděcím zákoně odložil přímou volbu prezidenta. Tomio Okamura se však rozhodl, že další průtahy své korunovace už nestrpí, a odvolal se k soudu pro lidská práva ve Štrasburku. „Zločinný režim České republiky mi nechce umožnit, abych do vlády jmenoval Miltona Friedmana a Steve Jobse. Oba jsou zahraniční specialisté bez vazby na místní mafie, a protože jsou mrtví, nemají potřebu krást,“ odůvodnil svou stížnost.

Ministrem obrany byl jmenován šéf ústeckého regionálního sdružení ODS Jan Kubata.„Pan Kubata je autentický člověk s autentickými názory,“ vysvětlil to ministerský předseda Petr Nečas na tiskové konferenci.„Už bylo na čase, připadal jsem si při posledním honu na Hluboké jako socka,“ svěřil se přátelům ústecký podnikatel Patrik Oulický.

Únor

Strana LIDEM oznámila, že kvůli zachování stability a dobré mezinárodní reputace České republiky zůstává ve vládě. Karolína Peake prohlásila, že ve funkci vicepremiérky pro boj s korupcí, vicepremiérky pro slučování ministerstev a vicepremiérky pod vytvoření antibyrokratické analýzy na roky 2016-2022 bude mít značně rozšířené pravomoci. Jana Nagyová rezignovala na funkci vrchní ředitelky kabinetu předsedy vlády. „Cítím se podvedená,“ řekla při odchodu ze Strakovy akademie.

Petr Tluchoř obsadil funkci předsedy dozorčí rady v České exportní bance.„Odvedl pro tuto republiku mnoho práce, stejně jako třeba Martin Barták. Nevidím důvod, proč bychom se měli takových odborníků zříkat,“ komentoval jeho jmenování ministr financí Miroslav Kalousek.

Roman Pekárek, odpykávající si trest za korupci, byl Vězeňskou službou eskortován na mimořádnou schůzi poslanecké sněmovny. Jeho hlas rozhodl o tom, že koaliční vládě nebyla vyslovena nedůvěra. Koaliční špičky sdělily, že důvěra voličů ztělesněná důvěrou zvolených poslanců je zavazuje k zodpovědnému vládnutí až do konce řádného volebního období. Grémium ODS vzápětí vyzvalo Pekárka ke složení mandátu.

„Podle ústavy může být prezident ve funkci maximálně dvě volební období. Václav Klaus však byl prezidentem nejprve jedno období a pak opět jedno období. Při zprůměrování nám vyšlo, že ve funkci strávil jen pět let a mohl by kandidovat znovu,“ zveřejnilo ministerstvo vnitra závěry svého expertního analytického týmu.

Březen

Hnutí Josefa Dobeše dostalo na mimořádném jednání vlády sedmimiliardovou dotaci na „podporu sportu v jakékoliv podobě“.

Strana LIDEM na protest proti nejmenování Karolíny Peake šéfkou Státního fondu rozvoje bydlení oznámila demise svých ministrů k 1.dubnu. Toto datum bylo posléze označeno za chybu tiskového odboru a posunuto o dva týdny. Hovoří se o vzniku umírněné frakce uvnitř strany. „Neměli bychom hrozit pádem vlády každé dva měsíce,“ řekl novinářům nejmenovaný člen strany.

„Nacházíme se ve velmi složité situaci. Naši republiku ohrožují nejrůznější omezovači svobody a samozvaní třídiči odpadů. Po důkladné debatě a po zveřejnění analýzy ministerstva vnitra jsme se s Petrem Hájkem rozhodli neopouštět Hrad a vytrvat, dokud nebude znám důstojný nástupce naší osoby,“ oznámil prezident Václav Klaus.

ČSSD svedla tuhý boj o budoucí směřování. Funkci předsedy strany nakonec získal Jiří Paroubek. „Sice o to neusiloval, ale pořád lepší než ti dva šplhouni z přední lavice,“ oglosoval volbu jeden z přítomných delegátů. Kandidaturu Tomáše Chalupy na post prvního místopředsedy se nepodařilo prosadit z důvodu jeho přetrvávajícího členství v ODS.

Duben

Strana LIDEM uložila své demise do zásuvky pracovního stolu paní předsedkyně a vyhlásila ultimátum, že pokud Karolína Peake nedostane důstojnou funkci, odejdou její ministři z vlády k 18. květnu a strana se bude snažit vyvolat předčasné volby.

Primátor Bohuslav Svoboda podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli smlouvě z roku 2008 na dodávku elektřiny pro magistrát. Stamiliony měsíčně má pro příštích 80 let nevypověditelně zajištěné neznámá firma s vlastníkem na Kypru, která půjčovala peníze hongkongské společnosti s akciemi na doručitele, jejíž vlastník skrze dceřinou společnost investoval několik milionů do rekultivace areálu Žlutých lázní. Pavel Bém z peruánských hor vzkázal, že za smlouvu, kterou podepisoval, nenese odpovědnost a všechno je chyba Svobody.

„Žádného Davida Ratha neznáme, nikdy jsem s ním nemluvili a žádné peníze jsme si od něj nebrali. Ta částka ostatně taky nesedí,“ vypovědělo před soudem kompletní předsednictvo ČSSD. Rath byl po prvním dnu procesu, kdy popsal finanční toky mezi jeho krabicemi a pokladnou Lidového domu, převezen na jednotku intenzivní péče, kde od té doby leží v umělém spánku. Po cestě ze sálu do vězeňského vozu totiž několikrát nešťastně spadl z posedu.

Sedmnáct poslanců ODS vyhlásilo rebelii vůči nezodpovědnému zvyšování daní.„Musíme hájit tradiční program ODS,“ napsali ve společném prohlášení. S Petrem Nečasem odmítají jednat o kompromisu a stojí frontu před ministerstvem financí Miroslava Kalouska. Dle očitých svědků má každý z nich v ruce seznam společností, jejichž jména před kolegy i před novináři důsledně tají.

Květen

Strana LIDEM odložila demise svých ministrů na první dekádu června.„Blíží se termín podávání majetkových přiznání a při jejich vyplňování jsme si všimli několika zneklidňujících okolností. Jsme připraveni jednat s ODS a TOP 09 o další spolupráci,“ řekla místopředsedkyně strany Dagmar Navrátilová.

 „Můžeme potvrdit, že na odposleších hovoří osoby známé médiím jako Pavel Bém a Roman Janoušek. V tuto chvíli však nemůžeme jednoznačně říct, že by uniklé odposlechy pocházely z Bezpečnostní informační služby,“ sdělil po ročním šetření nahrávek mluvčí BIS Jan Šubert.

Devět rebelů ODS složilo poslanecké mandáty. „Chceme se chovat zodpovědně vůči této zemi, vůči budoucnosti a vůbec všemu, ale naše svědomí nám nedovoluje setrvávat v Poslanecké sněmovně. Nechceme poškozovat kabinet, nechceme poškozovat ODS a chceme zabránit nástupu nezodpovědné levicové vlády,“ řekl mluvčí rebelů, bývalý řidič Borise Šťastného Jan Florián.

Miroslav Kalousek začal jménem ministerstva financí jednat o odkoupení nestátních podílů v Exportní garanční a pojišťovací společnosti, Výzkumném zkušebním a leteckém ústavu, Municipiální finanční společnosti a Severočeských mlékárnách. „Je třeba, aby tyto akciové společnosti stát ještě lépe kontroloval. Z tohoto důvodu je nutné zajistit státu více křesel v dozorčích radách těchto strategických podniků.“

Sedm rebelujících občanských demokratů se rozhodlo hlasovat s vládou. Jan Vidím opustil řady ODS a zůstal nezařazeným poslancem.

Červen

„S Karolínou Peake jsme dnes dosáhli konsenzu. Koaliční krizi považuji za vyřešenou, vláda má před sebou důležité úkoly, teď se musíme soustředit na dotažení klíčových reforem, zkvalitnění komunikace směrem k veřejnosti a zlepšení mediálního obrazu vlády, kterou novináři málo chválí,“ oznámil po jednání s vicepremiérkou premiér Nečas. Peake dostala ve svém úřadu novou kompetenci – organizaci zasedacího pořádku při hostinách pořádaných u příležitosti státních návštěv.

Evropský soud pro lidská práva vydal po několikatýdenní analýze rozhodnutí, že stížnost Tomia Okamury nemůže přijmout. Jako důvod uvedl nezpůsobilost k právním úkonům. Detaily ponechal mluvčí soudu bez komentáře.

Ústavní soud zrušil zákon o přímé volbě prezidenta. „Nikdo od poslanců nečeká, že budou chytří nebo pracovití. Ale aby změnu Ústavy nechávali psát těsně před hlasováním své asistenty v ranní kocovině, to už nám připadalo nedůstojné,“ odůvodnil rozhodnutí předseda soudu Pavel Rychetský. Premiér Petr Nečas věnoval mimořádnou tiskovou konferenci plíživému nebezpečí soudcokracie.

Miroslav Kalousek oznámil vznik státní akciové společnosti AZOR. „Konkrétní náplň činnosti této firmy budeme dolaďovat v průběhu následujících týdnů a měsíců .V tuto chvíli se zabýváme stanovením jejího rozpočtu a výše odměn v dozorčí radě," sdělil na tiskové konferenci ministr financí.

„Při svých zahraničních cestách stále dostávám otázky, jak vnímám českou politickou situaci, zda si nepřipadám jako neprezident a zda už u nás nakupujeme psací potřeby. A já stále odpovídám, že to je naprosto zavádějící a nepravá otázka. Já jsem nikdy nehleděl na tak zvaný líbivý umělecký dojem. Hledím na zájmy své vlasti, stejně jako jsem na ně hleděl v roce 1945, kdy jsem jako čtyřleté dítě pomáhal stavět barikády na Tylově náměstí,“ řekl k dalšímu setrvávání ve funkci prezident Václav Klaus.

Červenec

Starostové a nezávislí oznámili svůj rozchod se stranou TOP 09. „Mysleli jsme, že nás budou mít voliči i ve sněmovně stejně rádi, jako když jsme byli u nás na obcích, ale nemají. Po prosazení rozpočtového určení daní nevidíme další smysl setrvávání ve spojenectví s TOP 09, které přejeme hodně úspěchů a předem avizujeme, že v zájmu našich volebních výsledků se na naše krajské a místní kandidátky už nikdy žádný její člen nedostane,“ oznámilo předsednictvo STAN. 

Josef Dobeš oznámil, že se rozhodl suplovat za nezodpovědné poslance LIDEM a sehnal vládě podporu minimálně dvaatřiceti poslanců – jmenoval například Karla Schwarzenberga, Jiřího Pospíšila, Petra Pitharta, Milana Uhdeho nebo Edvarda Beneše. „Všichni chceme umožnit vládě Petra Nečase dotáhnout její sportovní cíle do konce,“ pravil exministr školství.

Jiří Mádl a Martha Issová oznámili, že natočí klip „Přemluv ufňukanou kremlofilní bábu“ . Během podzimu chtějí přesvědčit veřejnost, že má apelovat na odstoupení prezidenta Václava Klause.

Do dozorčí rady společnosti AZOR bylo ministerstvem financí jmenováno deset členů. Jména devíti z nich se shodují se jmény poslanců, kteří  v květnu opustili sněmovnu.

Srpen

V pražských kavárnách se proslýchá, že vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová má na zářijovou schůzi sněmovny připraveno osm žádostí o vydání poslanců ke stíhání. Legislativní experti ODS Petr Nečas, Pavel Blažek a Marek Benda zrušili dovolenou a vrátili se do Česka. Miroslav Kalousek začal shánět číslo na mobilní telefon Bradáčové.

Miroslav Kalousek začal jednat o fúzi TOP 09 s novým subjektem formujícím se kolem Jana Vidíma, Martina Bartáka, kejklíře Žita a bývalých členů ODS z Prahy 11. „Samozřejmě respektujeme, že je zde umírněná sociální demokracie pod vedením Petra Nečase, nicméně máme za to, že by v České republice měla být skutečná pravicová strana,“ řekl mozek TOP 09.

Tomio Okamura zažaloval český Ústavní soud u Nejvyššího soudu Galaktické republiky Star Wars. „Dlouho na zprávu tvou čekali jsme. Teď do Coruscantu Galaktický senát svoláme. Oprávněnost stížnosti tvé a její soulad s Galaktickou smlouvou zkoumat budeme,“ přečetl Okamura před kamerami vyjádření mistra Yody.

Premiér Petr Nečas odvolal ministra vnitra Jana Kubiceho. „Pan Kubice svým přístupem demoralizoval vládu. Dostávaly se ke mně velmi závažné zprávy, že pan Kubice na svůj úřad docházel jen dva dny v měsíci a zbytek času trávil s kamarády z Policie ČR v letenských restauračních zařízeních. Tento klíčový resort si zaslouží někoho, kdo ho bude mít raději než kořalku,“ odůvodnil personální změnu premiér na tiskové konferenci po boku přikyvujícího Miroslava Kalouska.

Září

AZOR bude mít roční rozpočet 19 miliard korun a odměny v dozorčí radě budou činit 113 tisíc korun pro řadové členy, 170 tisíc korun a auto s řidičem pak pro předsedu tohoto orgánu. „Ministr financí si nemůže vymyslet nějaké nové peníze, čili budeme muset vymyslet mix opatření na financování AZORu. V rámci posílení mezigenerační solidarity omezíme vyplácení důchodů penzistům starším 80 let, jejich děti by se o ně díky prodlouženému věku nástupu do důchodu měly zvládnout postarat ze svých prostředků. Na příjmové straně chceme zavést poplatek za návštěvu kostela. Sám jsem katolíkem a pětistovka za možnost setkání s Bohem v jeho svatostánku mi nepřipadá jako přemrštěná cena. Za schůzku se mnou se platí mnohem víc," řekl Miroslav Kalousek.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek podal návrh na odvolání Lenky Bradáčové z funkce pražské vrchní státní zástupkyně. „Víte, trestat za korupci je moc pěkná věc. Ale musíme se zamyslet, jestli toho trestání za korupci není už příliš. Já neříkám, že by se nemělo zavírat. Ale pojďme si jasně říct, co je ideálem levice - mít všechny korupčníky pozavírané. Víte, já si občas říkám, jestli tady té demokracie není až příliš. A prosím vás, nesuďte toto mé vystoupení po právní nebo filozofické stránce. U projevu ministra je důležité, jestli ještě je ministr. Já jím jsem,“ řekl Blažek v rozhovoru.

Novým ministrem vnitra se stal Ivan Langer. „Vracím se na loď, tentokrát nikoli na kapitánský můstek, ale konečně do strojovny,“ řekl nový člen kabinetu.

Strana LIDEM oznámila demise svých ministrů k 31. říjnu. „Připadám si podvedená. Nechci zastávat nesmyslné, uměle vytvořené funkce. Žádný zasedací pořádek jsem neorganizovala, státní návštěvy tu máme jednou do měsíce a premiér na tom vždycky nechal dělat svého mluvčího Michala Schustera,“ řekla rozhořčeně Karolína Peake. Na Úřad vlády ČR se vrátila Jana Nagyová.

Říjen

V Praze vzniklo hnutí Uzdravme pražskou politiku – Pražané 2014, které hodlá napřesrok kandidovat v komunálních volbách. Do jeho čela se postavil Antonín Panenka. „Jde samozřejmě vo tu korupci, že jo, a ty velký strany jasně ukázaly, že to neuměj. Vo tom to je, a za to jako chceme bojovat, máme na to stranickej časopis a telefonní linku, kam si může každej zdarma zavolat,“ řekl volební lídr. Podnikatelé Ivo Rittig, Tomáš Hrdlička a Karel Hošek popřeli, že by tento subjekt finančně podporovali.

Policie zajistila obří sklad nelegálního alkoholu v poslanecké kanceláři Josefa Dobeše. „Mě nemůžete sebrat. Musím podporovat sport! A panu premiérovi jsem sehnal sedmdesát poslanců,“ štkal Dobeš při zatýkání.

Viktor Paggio a tři vnitrostraničtí rebelové oznámili odchod ze strany LIDEM. „Poslední kapkou bylo vyhrožování demisemi. Naše země potřebuje stabilní vládu, nemůžeme neustále hrozit odchodem z vlády, má to zásadní vliv na rating České republiky, hýbe to s akciovými trhy,“ řekl Paggio a oznámil podporu kabinetu Petra Nečase.

Sněmovna rozdělila Výbor pro evropské záležitosti na Výbor pro Evropu a Výbor pro záležitosti. Šéfem Výboru pro záležitosti byl zvolen údajný předseda Věcí veřejných Radek John. „Hodlám v nové funkci důsledně bojovat proti korupci a proti dinosaurům. Bratr Vítka Bárty mi k tomu doveze nějaké materiály. Není možné, aby kmotři dál rozkrádali tuto republiku,“ řekl na tiskové konferenci v Galerii Myšák John s tím, že jeho strana hodlá tolerovat jakoukoli vládu.

Koaliční strany a ČSSD vytvořily skupinu ústavních odborníků, kteří mají za úkol připravit přímou volbu prezidenta. „Jde o zásadní úkol, který máme všichni ve svém volebním programu. Čeští občané si zaslouží přímo zvoleného prezidenta,“ sdělily strany ve společném prohlášení.

Listopad

Prezident Václav Klaus jmenoval Viktora Paggia ministrem pro obsazení volné kanceláře na Úřadu vlády ČR. „Nejdřív se chci ve své nové funkci rozkoukat, konkrétní náplň mé činnosti budeme s premiérem řešit v horizontu příštích týdnů,“ řekl nový člen kabinetu.

Poslanci odhlasovali novelu zákona 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím. Z povinných subjektů byly vyňaty společnosti ČEZ a AZOR. Změna byla odhlasována jako přílepek k zákonu o vinohradnictví a vinařství. „Chtěli jsme novinářům ulehčit práci, už se nemusejí zbytečně ptát, komu a za co ČEZ dává peníze,“ řekl autor pozměňovacího návrhu Václav Baštýř z ODS.

„Zvůle estébáků, kteří používají gestapácké metody, dosáhla zatčením Josefa Dobeše vrcholu. Všichni policisté, kteří s tím měli něco společného, by se měli zastřelit. Ano, už jsem jim to sdělil i telefonicky,“ pravil ministr financí Miroslav Kalousek. Petr Nečas oznámil, že kterýkoli ministr bude od této chvíle volat policistům, bude okamžitě a bez milosti veřejně napomenut, padni, komu padni.

Sněmovna přerušila mimořádnou schůzi svolanou za účelem vyslovení nedůvěry vládě do doby, než Vězeňská služba vyhoví žádosti předsedy poslaneckého klubu ODS, aby se hlasování mohli účastnit i Roman Pekárek a Josef Dobeš.

Prosinec

Vláda neustála hlasování o nedůvěře. Kdo hlasoval pro její pád, se díky změně jednacího řádu z pera ministra spravedlnosti Pavla Blažka nepodařilo zjistit.

„Jednáme se všemi demokratickými stranami o modelu překlenovací úřednické vlády, která by zemi dovedla k řádným volbám. Pokoušet se vyvolávat volby předčasné nemá při právním povědomí našich poslanců význam,“ řekl premiér Petr Nečas.

V Malostranské besedě byli při družném hovoru zahlédnuti bývalý ministr průmyslu Miroslav Grégr, exministr zahraničí Jan Kavan, někdejší šéf úřadu vlády Karel Březina, exministr zemědělství Jan Fencl, bývalý šéf resortu financí Ivo Svoboda a exministr obrany Jaroslav Tvrdík. „Jen jsme zašli zavzpomínat na staré časy,“ řekl organizátor setkání Miroslav Šlouf.

Ministryně kultury Alena Hanáková ještě stihla odvolat ředitele Národního muzea, Národní knihovny, Národního divadla a mnoho dalších. „Opravdu vám nemůžu říct, proč se to stalo,“ zajíkala se na tiskové konferenci paní ministryně. Slovo si pak vzala mluvčí Markéta Ševčíková, která tiskovou konferenci okamžitě ukončila.

Prezident Václav Klaus pověřil Miloše Zemana jednáním o sestavení nestranické vlády odborníků. Součástí smlouvy, kterou podepsali pod dohledem šéfa PPF Petra Kellnera a českého zástupce Lukoilu Martina Nejedlého, je i ustanovení, že přímo zvolený prezident Miloš Zeman neprodleně po svém uvedení do funkce jmenuje premiérem Václava Klause. „S radostí pozorujeme, že se Česká republika po několika letech zmatení navrací do naší široké náruče,“ oglosoval dění v Česku Vladimir Putin.