Politický cirkus Berlusconi

Italský premiér Silvio Berlusconi přísahal, že se své funkce nevzdá, dokud ho bude třeba. A pochlubil se, že bude žít do 120 let.

Italský premiér Silvio Berlusconi na shromáždění v sobotu v Miláně přísahal, že se své funkce nevzdá, dokud ho bude třeba. A bude to trvat dlouho. Pochlubil se totiž, že bude žít do 120 let.

Před několika dny během večeře se zahraničními novináři se však zdálo, že se chystá opustit funkci. Novinářům sdělil, že za svého nástupce určil ministra spravedlnosti Angelina Alfana a sám se stane jakýmsi patronem a rádcem konzervativní strany Lid svobody.

Alfano má za úkol reorganizovat italský justiční systém. Kritici 74letého Berlusconiho však tvrdí, že tato reorganizace má italského premiéra ochránit před právními problémy. Dle italské vlády by však z této reorganizace, jejímž důsledkem má být spravedlivější a rychlejší justiční systém, měl mít prospěch celý národ.

Jeden z Berlusconiho soudních procesů se odehrává i v Miláně a týká se jeho placeného pohlavního styku s nezletilou prostitutkou. Berlusconi na shromáždění tvrdě kritizoval milánský magistrát. Nazval jej „podvratným živlem“, který straní levici a snaží se ho trestně stíhat, aby ho zbavil moci. „Já se však nezdám. Budu zde tak dlouho, jak bude třeba,“ řekl Berlusconi a opakovaně prohlásil, že je ve všech případech nevinný. Zdá se, že přemýšlí dlouhodobě: „Budu zde do 120 let, nejsem však nesmrtelný,“ vtipkoval na shromáždění Berlusconi.

Berlusconi byl třikrát premiérem a od vstupu do politiky před 20 lety v ní dokázal přežít. Jeho strana si na podzim udržela většinu v italském parlamentu, přestože ji přestal podporovat její středopravicový spojenec Gianfranco Fini. Mnoho trestních oznámení proti Berlusconimu skončilo buď zproštěním obžaloby nebo ukončením lhůty pro trestní stíhání.

A pak že se politický cirkus odehrává jen u nás. Itálie je zdatným konkurentem.