Politická skleróza: „pokladník“ Poche je zpátky

Politik pražské ČSSD si i přes aféru se stranickými financemi v roce 2010 udržel vliv. Nyní se stal radním městské části Praha 3.

Ondřej Koutník 18.6.2012

Jde sice „jen“ o pražského komunálního funkcionáře, jeho případ však ukazuje na obecnější jev české politické scény. Na určité „zapomínání“ politiků na nedávné prohřešky a jejich spoléhání se na to, že čas špínu přikryje a oni budou moci se po nějaké době opět ucházet o významné posty. Příkladů by se našlo jistě několik, zaměřme se ale na jeden aktuální. Je jím vlivný politik pražské ČSSD Miroslav Poche, kterého před komunálními volbami v roce 2010 politicky málem odepsala aféra s manipulací s finančními dary pro vlastní stranu. Neuběhly ani dva roky a Poche zažívá politický comeback – před několika dny se stal radním městské části Praha 3.

Přitom na podzim roku 2010 to s Pochem nevypadalo úplně nejlépe. Poté, co tehdy mimoděk přiznal, že ČSSD poskytuje část výdělků – ale ne oficiálně – plynoucích z jeho funkcí ve statutárních a kontrolních orgánech městských společností, musel Poche rezignovat na stranické funkce. Zůstal však na kandidátních listinách a stal se jak celopražským zastupitelem, tak zastupitelem v městské části Praha 3. A nezůstalo jen u toho.

Pod taktovkou tehdejší koalice ODS a ČSSD Poche získal funkce ve společnostech, kde má akciový podíl hlavní město. Stal se předsedou dozorčí rady v Pražských službách a členem dozorčí rady Kolektory Praha. K tomu všemu ještě působil v dozorčí radě Pražské energetiky (do června 2011). Také vám přijde podivné, že politikovi, který čachroval s finančními dary pro stranickou pokladnu, umožnila bývalá koalice působit ve třech funkcích v podnicích (spolu)vlastněných městem?

Alespoň nové koalici ODS a TOP 09 Pocheho kumulování funkcí přišlo nemístné a politik o funkce v Pražských službách a Kolektorech Praha letos v lednu přišel.

„Energetik“ novým pražským radním

ČESKÁ POZICE před několika dny upozornila na vysoké odměny, které se v dubnu rozdělovaly v podniku Pražská energetika (pro 14člennou dozorčí radu bylo vyčleněno 15,246 milionu a pro představenstvo čítající pět osob 8,954 milionu korun). Mezi odměněnými politiky za rok 2011 byl i Poche. Zajímalo nás, kolik peněz inkasoval. Jenomže neodpověděl, což je škoda. Asi se něčeho bál.     

Před několika dny pak Poche získal novou politickou funkci. Stal se členem Rady městské části Praha 3, kde padla koalice ODS a TOP 09, a vznikla nová městská vláda ve složení TOP 09, ČSSD a uskupení Žižkov (nejen) sobě.

Jsme zvědaví, jakým způsobem bude Poche své volební období interpretovat před příštími volbami. Vzhledem k jeho politickému apetitu lze očekávat, že bude chtít znovu kandidovat. Co na to řekne paměť voličů?