Politici v kampani využívají i to, co jim nepatří

Lákají voliče prostřednictvím oficiálních stránek úřadů, radničních zpravodajů či na zatím neexistující pracovní místa ve státním podniku.

foto: © montaž ČESKÁ POZICE, Alessandro CanuČeská pozice

Politické strany a jejich kandidáti využívají v předvolební kampani prostředků, které by evidentně využívat neměli. Pojďme si připomenout čtyři příklady těsně předcházející samotným volbám.

Obhajoba lídra KDU-ČSL, ministra Podivínského

Ministerstvo životního prostředí v den voleb na svých oficiálních stránkách vydalo tiskovou zprávu s názvem Spalování s LIŠKOU, nebo rozum s PODIVÍNSKÝM? Reagovalo tak na čtvrteční superdebatu na České televizi, kde šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek nedokázal příliš věrohodně bránit svého stranického kolegu, ministra životního prostředí v demisi a zároveň lídra KDU-ČSL v Moravskoslezském kraji Tomáše Podivínského.

Moderátor Václav Moravec Bělobrádkovi vyčetl, že ministerstvo životního prostředí pod vedením Podivínského usiluje o výstavbu mnoha velkých spaloven, čímž by země v podstatě rezignovala na snahu o lepší třídění komunálního odpadu, protože pro spalovny, aby se zaplatily, je třeba odpad svážet ze širokého okolí. Tiskovou zprávu ministerstva nelze vnímat jinak, než jako předvolební agitku psanou za veřejné peníze

Do debaty se následně krátce vložil také předseda Zelených Ondřej Liška, který Moravcova slova potvrdil. Upozornil na fakt, že na ministerstvu stále leží plán na výstavbu až 14 nových velkých spaloven odpadu z dob bývalého šéfa resortu Tomáše Chalupy (ODS) a Podivínský se tohoto plánu nikdy oficiálně nevzdal.

Tisková zpráva ministerstva se jasně vyhraňuje vůči Liškovi, jehož viní z neznalosti či z matení veřejnosti. „Věříme, že po prodlouženém víkendu se i pan Liška vrátí k dodržování evropských pravidel a k šetrnému přístupu k životnímu prostředí. A snad i ke zdravému rozumu,“ píše se v ní například. Podivínského místo toho Vitík chválí za to, že důsledně dodržuje hierarchii nakládání s odpady danou Evropskou unií, která upřednostňuje recyklaci před spalováním.

V tomto kontextu je zvláštní, že když vláda Jiřího Rusnoka před dvěma týdny schválila dokument Politika druhotných surovin, která počítá se zastavením nárůstu recyklace komunálních odpadů na současných 30 procentech, ministerstvo životního prostředí pod vedením Podivínského proti ní nevzneslo během oficiálního připomínkování žádnou podstatnou námitku.

Vzhledem k tomu, že Strana zelených i KDU-ČSL lavírují na hranici postupu do sněmovny, nelze tiskový výstup MŽP vnímat jinak než jako předvolební agitku psanou z veřejných peněz placeným tiskovým mluvčím ministerstva Matyášem Vitíkem.

Hejtman Franc z ČSSD agituje na stránkách úřadu

Jediný z hejtmanů Franc si pro podporu ČSSD vybral oficiální stránky krajeHejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc (ČSSD) zase využil pro svou sociálnědemokratickou kampaň oficiální stránky krajského úřadu. Ve zprávěKraj potřebuje vládu, která s ním bude spolupracovat, nejdříve vypočítává největší chyby pravicové vlády, mezi něž řadí neschopnost řešit krach českého zdravotnictví v rámci akce „Děkujeme, odcházíme“, zastavení kofinancování Regionálních operačních programů nebo škrty a propouštění v bezpečnostních sborech.

Proto vyzývá, aby lidé volili vládu, která bude se sociálnědemokratickými kraji spolupracovat. „Osobně budu volit ČSSD a totéž doporučuji i ostatním občanům kraje,“ píše hejtman.

Franc tak zřejmě reagoval na výzvu Michala Haška (ČSSD), který těsně před volbami apeloval na všechny sociálnědemokratické hejtmany, aby veřejně podpořili svou stranu. Jediný Franc si ovšem pro tuto podporu vybral oficiální stránky kraje, financované opět z veřejných peněz.

Zemanovec Toman láká do státních Lesů ČR

Ani Zemanovci neodolali pokušení využít pro svou kampaň něco, co jim nepatří. Konkrétně státní podnik Lesy ČR. Miroslav Toman, ministr zemědělství v demisi kandidující do Poslanecké sněmovny právě za SPOZ, se v těchto dnech pokouší nalákat voliče na nabídku tisíce volných pracovních míst v nově zakládaném podniku se sídlem v Teplicích. Ministr Toman láká voliče na nabídku tisíce volných pracovních míst v nově zakládaném státním podniku v Teplicích

dopise rozesílaném především po nezaměstnaností zmítaném Ústeckém kraji nabízí práci při obnově lesů v Krušných horách nebo při přípravě protipovodňových opatření a likvidaci povodňových škod. ČESKÁ POZICE ministra v pondělí žádala o potvrzení autentičnosti dopisu a o vysvětlení, Toman však neodpověděl.

Dopis s hlavičkou SPOZ je pravděpodobně pravý. Vyzývá totiž zájemce o práci k registraci přes registrační formulář, který je (ne)pochopitelně umístěný nikoliv na stránkách Lesů ČR nebo ministerstva, ale na osobních stránkách Miroslava Tomana, kde ministr především žádá voliče o hlas ve volbách. Vzápětí se navíc dozvíme, že registrace přes zmíněný formulář bude zahájena až 15. listopadu 2013, tedy až bude jasnější, jak se SPOZ zapojí do mocenského soukolí, a bude mít tedy potenciálně vliv i na podnik Lesy ČR.

Radniční noviny s lídrem Hlavy vzhůru Zoufalíkem

Radnice za propagaci Zoufalíka v časopise musela utratit z veřejných peněz až stovky tisíc korunRedakce ČESKÉ POZICE byla v pátek upozorněna, že veřejných prostředků pro svou soukromou propagaci využila i pražská jednička Hlavy vzhůru, starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík. Od čtvrtka byl do schránek občanů desáté městské části distribuován radniční zpravodaj vytištěný na křídovém papíře, kde je jedním z ústředních témat rozhovor právě se Zoufalíkem. Interview sice není vedené v kampaňovitém duchu, nicméně že byl den před volbami časopis vystavující jednoho z poslaneckých kandidátů vydán „jen tak náhodou“, tomu asi uvěří málokdo.

Vzhledem k tomu,že na rozdíl například od využití webových stránek Praha 10 rovnou vytiskla extra časopis, musela radnice za propagaci jednoho z kandidátů do sněmovny utratit z veřejných peněz alespoň několik desítek, ovšem spíše stovek tisíc korun. Takže se úřad Prahy 10 může těšit na trestní oznámení zdejšího občanského sdružení Zaostřeno na 10. K celé záležitosti se redakce ČESKÉ POZICE podrobněji vrátí po volbách.

Počet příspěvků: 1, poslední 26.10.2013 07:00 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.