Politici se dohodli: Šéfem České exportní banky bude Uvíra

Na osobě nového šéfa ČEB se podle informací ČESKÉ POZICE dohodli premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek.

Tomáš Uvíra bude od 1. února šéfovat České exportní bance. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Uvíra bude od 1. února šéfovat České exportní bance. | foto: ČTKČeská pozice
Tomáš Uvíra bude od 1. února šéfovat České exportní bance.

Státem vlastněná Česká exportní banka (ČEB) bude mít od 1. února generálního ředitele.  Na osobě nového šéfa se podle informací ČESKÉ POZICE dohodli premiér Petr Nečas a ministr financí Miroslav Kalousek. „Bývalý vrchní ředitel ministerstva financí Tomáš Uvíra bude nominován za náš resort na ředitele České exportní banky,“ sdělil ČESKÉ POZICI vysoce postavený zdroj z ministerstva financí. Podle něj se na osobě Uvíry shodly příslušné vládní špičky.

O novém šéfovi ČEB politici jednají už od srpna 2010. Na tom, kteří lidé povedou ČEB, se musely domluvit čtyři resorty (finance, průmysl, zemědělství a zahraničí) a EGAP, který úvěry pojišťuje. Uvíra na dotaz ČESKÉ POZICE již dříve odpověděl, že to, co se má stát v budoucnosti, nebude komentovat.

ČEB, jehož generální ředitel Lubomír Pokorný rezignoval začátkem září 2010, tedy bude mít od 1. února 2011 konečně nové vedení. Podle informací ČESKÉ POZICE se náměstkem Uvíry má stát současný člen dozorčí rady ČEB Luboš Vaněk, úředník z ministerstva průmyslu a obchodu. Vaněk bude mít na starosti především komunikaci s pojišťovnou EGAP, která je akcionářem ČEB. Banku od září přechodně řídí Michal Bakajsa.

Tomáš Uvíra (42)

Byl kandidátem na funkci ministra financí ČR ve vládě Jana Fischera (nestraník navržen za ODS). V médiích byly zmiňovány jeho údajně nadstandardní vztahy s finanční skupinou J&T. Působil v ČSAD jako programátor, poté ve stejném oboru podnikal. Uvíra má i zkušenosti z bankovnictví, proto zřejmě dostane od ČNB souhlas. V letech 1993 až 1996 byl postupně zaměstnancem První slezské banky a České národní banky. Od roku 1996 do 1998 byl nuceným správcem Velkomoravské banky. Rok působil jako poradce ministra školství Eduarda Zemana (ČSSD), poté (2000 až 2005) pracoval jako finanční ředitel Středočeské plynárenské. Mezi roky 2005 a 2007 byl viceprezidentem pro řízení finančního úseku Aero Vodochody. Od roku 2007 pracoval na ministerstvu financí.

Luboš Vaněk (46)

Je zkušeným státním úředníkem. V devadesátých letech působil na kapitálovém trhu v bankovním investičním fondu a od roku 1997 v dohledovém orgánu na ministerstvu financí. Sám vlastní makléřskou licenci. V letech 1999 až 2002 působil na Fondu národního majetku (FNM) jako ředitel kanceláře předsedy. Vaňka na FNM koncem devadesátých let přivedl tehdejší místopředseda této instituce Jan Stiess. Od roku 2003 Vaněk pracoval jako vrchní ředitel na České správě sociálního zabezpečení, v únoru 2006 byl jmenován náměstkem ústředního ředitele a od srpna téhož roku pověřen řízením úřadu. V březnu 2007 byl náměstkem ministra průmyslu a obchodu a řídil sekci podřízených organizací, ale loni byl z funkce odvolán a nyní je zástupcem ředitele úseku státních podniků a meziresortních agend.

Související článek: Bitva politiků a finančníků o nové vedení ČEB vrcholí