Politici, odvolejte Rampulu, vyzývají k nemožnému protikorupční iniciativy

Deset nevládních organizací se zastalo ministra spravedlnosti ve sporu s vrchním pražským žalobcem.

Postavte se za ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila a nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a odvolejte Vlastimila Rampulu z Vrchního státního zastupitelství v Praze! Přesně tuto výzvu adresovalo deset nevládních organizací, jež upozorňuji na korupci v politice a byznysu, šéfům stran vládní koalice.

„Jsme přesvědčeni, že setrvání Vlastimila Rampuly ve funkci vrchního státního zástupce v Praze by mohlo nevratně poškodit ústavní systém,“ stojí v prohlášení, pod které se podepsaly Veřejnost proti korupci, Nadační fond proti korupci, Inventura demokracie, ProAlt, Vyměňte politiky, Pražské fórum, Holešovská výzva, Náš Bráník, Stop hernám a Stop trestuhodným obchodním praktikám.

Výzva má však jeden podtstaný háček – politici podle současných zákonů do fungování státních zastupitelství zasahovat nemohou. O případném odvolání pražského žalobce Rampuly, za jehož éry získalo VSZ v Praze nelichotivou přezdívku „vrchní státní zametačství“, musí rozhodnout nezávislý soud. Jakýkoliv politický nátlak by v tuto chvíli mohl naopak nahrát Rampulovi a jeho politickým zastáncům, mezi něž patří i vládní Věci veřejné.

Jde o to, aby politici podpořili kroky ministra Pospíšila, které by měly podle práva vyústit v definitivní odvolání pana RampulySami autoři si uvědomují limity výzvy. „Jde o to, aby politici podpořili kroky ministra Pospíšila, které by měly podle práva vyústit v definitivní odvolání pana Rampuly. Formulovali jsme výzvu proto, že v minulosti se politici k této věci vyjadřovali nijace. Radek John hovořil o tom, že proti sobě na státním zastupitelství bojují jakoby dva rovnocenné gangy, což je nesmysl. Premiér Petr Nečas a politici ODS zase říkali, že se to musí okamžitě vyřešit. To ale nejde. Musí se počkat na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu nebo na nový návrh na odvolání,“ řekla ČESKÉ POZICI právnička a bývalá politička US-DEU Hana Marvanová z organizace Veřejnost proti korupci. Podle ní by bylo neštěstí, pokud by politici tlačili na odchod ministra či nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Vysvětlila také, jak by si představovala adekvátní reakci politiků: „Vláda může vyjádřit ministru Pospíšilovi plnou podporu v postupu, který zvolil.“

Výzva nevládních organizací má i druhou rovinu, kterou naopak vládní politici mohou splnit poměrně rychle – přijetí léta odkládaného zákona o státním zastupitelství, jenž by upravil způsob jmenování a odvolávání veřejných žalobců a jasně vymezil postavení státního zastupitelství v rámci moci výkonné.

„Respektuji občanské výzvy. Je to výzva politikům, kteří rozhodují i na základě vůle veřejnosti. Nicméně proces odvolávání má zákonná pravidla, která musí všichni ctít. Tato výzva a podpora veřejnosti však může být důležitá vzhledem k tomu, že se nyní připravuje nový zákon o státním zastupitelství,“ uvedla pro ČESKOU POZICI Lenka Bradáčová, předsedkyně Unie státních zástupců.

Počet příspěvků: 2, poslední 1.3.2012 10:24 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.