Politici jsou v pražských firmách jako doma

V představenstvech nemají podle pražské primátorky Adriany Krnáčové politici co dělat. Svůj názor zatím neprosadila, což vysvětluje nedostatkem času: „Ta debata se zarazila hned na začátku a bylo řečeno, že se to bude řešit jinak a že pro to najdeme nějaký klíč. Pak přišly úkoly, které se musely řešit průběžně.“

Eliška Nová 21.10.2015

Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku odvolat nepodařilo. foto:  Michal Šula, MAFRA

Adriana Krnáčová na úterním zastupitelstvu. Pražské opozici se primátorku...

Bouři nevole vyvolaly informace o tom, že mocná místopředsedkyně hnutí ANO Radmila Kleslová působí ve statutárních orgánech pražských energetických firem. Spolu s její kritizovanou smlouvou s polostátním gigantem ČEZ na právní služby vedly tyto zprávy k tomu, že rezignovala na svou funkci ve vedení strany Andreje Babiše.

Případem Kleslová se znovu otevřela debata o tom, jestli politici mají sbírat i pozice v městských firmách. Kleslová v tom totiž rozhodně není sama.

Lidové noviny připravily přehled všech politiků, kteří zasedli ve firmách, na jejichž obsazení má pražská vláda vliv. Rovných sto míst obsadili politici v dozorčích radách, dalších 34 v představenstvech. Z přehledu přitom vyplývá, že nejvíc politiků dosadilo právě ANO – v dozorčích radách má 44 míst, v představenstvech 10. Druhý největší počet míst zastává sociální demokracie a třetí Trojkoalice. Všechny tyto strany tvoří vládnoucí koalici na pražském magistrátu. Místa ve statutárních orgánech mají ale i někteří opoziční politici.

Primátorka versus starostka

Pro ANO bylo obsazování městských firem odborníky jedním z témat předvolební kampaně. Po volbách ale už s tímto názorem zůstává primátorka Adriana Krnáčová osamocená.

O sporech obou žen se na pražském magistrátě mluví už dlouho. Začít měly kvůli městským firmám – dámy se neshodly na nominantech hnutí do pražského dopravního podniku.

„Musíme se nejdřív dopracovat ke společnému konsenzu, že změna je potřebná. Někteří sdílí můj názor, ale jsou také někteří, kteří si myslí něco jiného, a já potřebuji, aby stáli za mnou a uvědomili si, že ve hře je reputace našeho hnutí,“ řekla LN Krnáčová.

Opačný názor ovšem zastává již zmíněná starostka Prahy 10 Kleslová, která zůstala šéfkou pražské organizace ANO. O sporech obou žen se na pražském magistrátě mluví už dlouho. Začít měly právě kvůli městským firmám – dámy se neshodly na nominantech hnutí do pražského dopravního podniku, největší městské firmy. O jaká jména šlo, není jasné.

„Nedomnívám se, že někteří zastupitelé nejsou zároveň odborníci. Když jsme firmy obsazovali, snažili jsme se to dělat tak, aby to odborníci byli,“ tvrdí Kleslová.

V dozorčích radách městských firem je nejvíc politiků právě z ANO. Tradičně sem nominovali svoje zástupce i zbylé koaliční strany – tentokrát sociální demokrati a Trojkoalice. A někde mají místo také zástupci opozice. V dceřiné firmě Pražské plynárenské zůstal Jiří Vávra. Ten po volbách odešel z TOP 09 spolu s bývalým primátorem Tomášem Hudečkem kvůli vzájemným hádkám. Vávra měl podle Hudečka vazbu na podnikatele napojené na pražskou politiku. V dozorčí radě zůstala i další bývalá členka TOP 09 Monika Krobová Hášová, která už několik měsíců hlasuje s pražskou koalicí.

Na stanovení klíče nezbyl čas

Ostatně už při dohadování o vládě nad Prahou krátce po volbách si strany posty v městských firmách rozdělily – dva zástupci pro ANO, jeden pro ČSSD a Trojkoalici. Na debatu o odbornících při vyjednávání nedošlo. Za hnutí přitom vyjednávala jak Kleslová, tak Krnáčová. „Ta debata se zarazila hned na začátku a bylo řečeno, že se to bude řešit jinak a že pro to najdeme nějaký klíč. Pak přišly úkoly, které se musely řešit průběžně a na tohle nakonec nikdy nezůstal dostatek času,“ říká dnes omluvně primátorka.

„Když někdo vystuduje a je třeba doktorem přírodních věd, má přírodovědeckou fakultu a až v padesáti letech ho postihne to, že se stane zastupitelem, tak nemůžu říct, že v ten den a v tu minutu se stal idiotem.“

I když ale najdou političky a politici shodu uvnitř hnutí, čeká je další boj. Na radnicích se musí domluvit s koaličními partnery. A ti se na striktní vyloučení politiků z městských firem netváří. „Když někdo vystuduje a je třeba doktorem přírodních věd, má přírodovědeckou fakultu a až v padesáti letech ho postihne to, že se stane zastupitelem, tak nemůžu říct, že v ten den a v tu minutu se stal idiotem, je nesvéprávný a nemůže řídit žádnou firmu,“ míní pražský sociální demokrat Petr Dolínek. A na politiky v dozorčích radách kýve i Matěj Stropnický z Trojkoalice, která společně s ANO a ČSSD na magistrátě vládne. „V dozorčích radách mají být politici, protože je-li město vlastníkem, musí to vlastnictví vykonávat co nejvíc přímo,“ tvrdí.

Krnáčová připouští, že v dozorčích radách by nějaký politický zástupce být mohl, v představenstvu naopak žádný.

„Neztotožňuji se s tím, co tvrdí paní primátorka, že odborníci musí být jen vně hnutí. Ti lidé pak nejsou nikomu odpovědní a já sama mám zkušenosti s tím, že jsou ti lidé pak neřiditelní, neskládají nikomu nic. Za koho tam pak jsou a čí zájmy prosazují?“ míní naopak Kleslová. „Rozumím předsedovi hnutí (Andreji Babišovi, pozn. red.), že nechce, aby to byly politické pašalíky. Že někdo, kdo se nedostane do sněmovny, dostane místo v dozorčí radě. To je špatně. Ale jestli máme někoho, kdo se například pohybuje v energetice, je rozhodně lepší, aby byl současně zastupitel,“ dodává.

Obsazování městských firem není pro ANO jen pražské téma. V nejbližší době by se měli sejít primátoři zvolení za hnutí a o problému společně diskutovat. „Měníme si zkušenosti a zkusíme zformulovat, jaký postoj primátoři mají a jak by se mělo do budoucna postupovat,“ říká k tomu například brněnský primátor a člen předsednictva ANO Petr Vokřál.

Najednou se tam objevili...

Hlavní slovo v nominaci zástupců ANO do městských firem má šéfka pražské organizace Kleslová.

I kdyby si starostové nastolili jednotný způsob, jak lidi do městských firem dosazovat, pražská primátorka mít vyhráno nebude. Hlavní slovo v nominaci zástupců ANO do městských firem má právě šéfka pražské organizace Kleslová.

„Klub projednává všechny personální nominace za hnutí do orgánů a organizací Hlavního města Prahy. Personální nominace hnutí na uvolněné funkcionáře schvaluje Krajské předsednictvo hnutí. Personální nominace v ostatních případech schvaluje předseda a místopředsedové Krajské organizace Praha, dále předseda klubu. Usnesení Krajského předsednictva Praha jsou závazná pro klub a jeho členy,“ píše se ve statutu hnutí, který sepsala a podepsala sama Kleslová. „Nepamatuji si, že bychom na klubu schvalovali nějaké lidi. Najednou se tam prostě objevili,“ tvrdí primátorka. Kleslová na to namítá, že všechny nominace procházejí také radou, schvaluje je tedy i primátorka. „Tam jsou nominováni, tam dávají svoje životopisy, je o nich jednáno a pak jsou buď nominace přijaty, nebo nepřijaty,“ dodává Kleslová.

Politici v představenstvech

 • Michal Hašek (ANO) – Pražská strojírna
 • Pavel Klaška (ANO) – Obecní dům (místopředseda), Rozvojové projekty Praha
 • Antonín Lébl (ANO) – Operátor Opencard
 • Radek Lacko (ANO) – Pražská plynárenská holding (předseda)
 • Martin Slabý (ANO) – Pražská plynárenská distribuce (předseda)
 • Jiří Špaňhel (ANO) – Úpravna vody Želivka (místopředseda), Želivská provozní
 • Radmila Kleslová (ANO) – Pražská teplárenská
 • Petr Novotný (ANO) – Pražská teplárenská Holding
 • Antonín Weinert (ČSSD) - Pražská plynárenská holding (místopředseda)
 • Karel Klíma (ČSSD) – Rozvojové projekty Praha (místopředseda)
 • René Pekárek (ČSSD) – Trade Centre Praha
 • Ivan Solil (ČSSD) – Zdroj pitné vody Káraný
 • Karel Šašek (ČSSD) – Pražské služby (místopředseda)
 • Lubomír Focko (ČSSD) – Pražská teplárenská (místopředseda)
 • Daniel Štěpán (ČSSD) – Kongresové centrum
 • Vladimír Říha (KDU-ČSL) – Pražská strojírna (předseda)
 • Tomáš Mikeska (STAN) – Pražská plynárenská holding
 • Martin Čáslavka (Strana zelených) – Pražské služby
 • Jiří Špička (TOP 09) – Dopravní podnik hl. m. Prahy, Střední průmyslová škola dopravní (místopředseda)
 • Alois Těšitel (TOP 09) – Pražská plynárenská
 • Marek Skalický (TOP 09) – Zdroj pitné vody Káraný, Vodárna Káraný
 • Luděk Jeništa (TOP 09) – Úpravna vody Želivka, Želivská provozní (místopředseda)
 • Petr Švec (ODS) – Kolektory Praha (předseda)
 • Miroslav Svoboda (ODS) – Technická správa komunikací (předseda)
 • Jan Vidím (bývalý člen ODS) – Technická správa komunikací)
 • Martina Šandová (ODS) – Zdroj pitné vody Káraný (místopředsedkyně), Vodárna Káraný (místopředseda)
 • Ladislav Med (ODS) – Úpravna vody Želivka, Želivská provozní

Počet příspěvků: 1, poslední 21.10.2015 04:24 Zobrazuji posledních 1 příspěvků.