Policie zřejmě ví i o dalších krabicích „Rathla“

Důvěrné zdroje ČESKÉ POZICE tvrdí, že policisté mají zajištěno mnohem více důkazů než „krabicových sedm mega“.

Podle expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka navedl policii na Davida Ratha dřívější vlastník „losovací“ společnosti ML Compet Filip Bušina. Zdroje ČESKÉ POZICE blízké vyšetřování to však popřely. foto: © ČTK, ČESKÁ POZICEČeská pozice

Podle expředsedy ČSSD Jiřího Paroubka navedl policii na Davida Ratha dřívější vlastník „losovací“ společnosti ML Compet Filip Bušina. Zdroje ČESKÉ POZICE blízké vyšetřování to však popřely.

Pondělní zatčení osmičlenné skupiny osob, v níž dominuje bývalý hejtman Středočeského kraje a poslanec ČSSD David Rath, neznamená policejní tečku za případem. Svědčí o tom informace, které získala ČESKÁ POZICE na základě rozhovorů s lidmi, kteří mají k vyšetřování případu blízko. Ti tvrdí, že se na základě důkazů dočkáme dalších obvinění, tentokrát pracovníků krajského úřadu ve středních Čechách a středočeských politiků.

Dle důvěrných informací, které jsme získali, se pokusíme nastínit, jak se bude kauza dále vyvíjet. V souvislosti s tím si také troufáme zpřesnit či uvést na pravou míru některé dřívější zprávy, které se objevily v médiích, ale neodpovídají zcela realitě.

Předávek peněz mohlo být víc

David Rath po zatčení uvedl, že „k jeho úžasu“ byly místo vína v krabici peníze. Politik tvrdí, že o sedmi milionech korun, jež u něj policisté zajistili, nic nevěděl. Dle informací ČESKÉ POZICE však policie Ratha a jeho spolupracovníky sledovala již delší dobu a pondělní předávka hotovosti nebyla první. Policisté zřejmě mají zmapované již dříve uskutečněné finanční transakce, u nichž byl bývalý hejtman Rath.

V případu figuruje bývalá společnost Rathova dřívějšího spolupracovníka Filipa Bušiny ML Compet (členka představenstva společnosti ML Compet Lucie Novanská je dle dostupných informací jednou ze zadržených osob), jež losovala stavební firmy pro zakázky vypisované Středočeským krajem. Zdroje ČESKÉ POZICE však odmítly, že by policii na skupinu navedl Bušina. Za „práskače“ a policejního informátora Bušinu v úterý označil Jiří Paroubek, dlouholetý spojenec poslance Ratha a nynější šéf strany LEV 21. Bušina se ve čtvrtek proti tomuto tvrzení v LN ohradil: „Jednoznačně to popírám, je to lež.“

Na dopadení Ratha má s vysokou pravděpodobností největší podíl především pečlivý sběr informací policisty. Potvrzuje to bývalý detektiv protikorupční policie Petr Vincenz, který byl u startu vyšetřování. „Státní zastupitelství nám předalo trestní oznámení. Byly tam kusé poznatky, které neuváděly informace k osobě Dr. Ratha, jak se mnozí dnes mohou domnívat. Rozkrytí celé skupiny je výsledkem kvalitní operativní práce policejního týmu,“ řekl ČESKÉ POZICI bývalý detektiv Vincenz v rozhovoru, který jsme publikovali ve čtvrtek.

Na dopadení Ratha má s vysokou pravděpodobností největší podíl především pečlivý sběr informací policisty

Kdo zazpívá?

Až do čtvrtečního odpoledne nebylo jasné, zda někdo ze zadržených osob bude s policií spolupracovat. Jediný vypovídal David Rath. Ostatní prý výpověď odmítli. Jedná se o sedm osob, v jejichž případě dozorující státní zástupkyně Lenka Bradáčová požádala o uvalení vazby. Odůvodnila žádost tím, že na svobodě by mohli ovlivňovat svědky, pokračovat v páchání trestné činnosti. 

Podle zkušeného policisty, který si nepřál být jmenován, je však vazba také nástrojem, jak podezřelého „zmáčknout“. Jde o vyčkávací taktiku policejního vyšetřování, čeká se, zda někomu z obviněných povolí nervy a s policií začne mluvit. Když se tak stane, obvykle nebývá důvod držet dotyčného ve vazbě. Z dosavadního průběhu se tedy zdá, že všichni obvinění zatím mlčí.

Kudy se bude vyšetřování ubírat?

Policie a státní zastupitelství jsou na poskytování informací skoupé. Je to logické. Vyšetřují případ, který nemá v polistopadové éře srovnání. Musejí provést všechny nezbytné úkony trestního řízení řádně, aby zbytečně protistraně neposkytli argumenty v soudním líčení. ČESKÉ POZICI se přesto podařilo získat několik detailů, které by mohly naznačovat, kudy se mohou ubírat myšlenky detektivů.

Další směr vyšetřování by mohl vést i k sociální demokracii a jejímu financováníPo prvotním zajištění důkazů v rámci prohlídek bytových i nebytových prostor a zajištění peněžní hotovosti zpravidla přichází na řadu finanční šetření podezřelých osob a dalších možných spolupachatelů. Podle důvěryhodného zdroje ČESKÉ POZICE mohou z tohoto šetření vyplynout další obvinění, tentokrát by se cílem mohli stát především úředníci odboru krajských investic, kteří se podíleli na zadávání veřejných zakázek. A to i jiných než „buštěhradské“, která se provalila tento týden v souvislosti se zadržením Davida Ratha.

Zdroj ČESKÉ POZICE také uvedl, že další směr vyšetřování by mohl vést i k sociální demokracii a jejímu financování. Podle něj mnohé nasvědčuje tomu, že část peněz z nelegální činnosti sloužila právě k takovému účelu. Tak daleko ale vyšetřovatelé patrně ještě nejsou. Paniku však případ v ČSSD přesto vyvolal. A to jak v kruhu věrných předsedy Bohuslava Sobotky, tak u křídla ovládaného šéfem asociace krajů a prvním místopředsedou ČSSD Michalem Haškem. Efekt Rathovy kauzy poškozuje celou stranu, a tak vnitrostranické půtky půjdou zřejmě na čas stranou.