Policie zadržela poslance Ratha údajně po převzetí sedmimilionového úplatku

Vlivný sociálnědemokratický politik a středočeský hejtman David Rath byl zadržen protikorupční policií a obviněn. Soud ho poslal do vazby.

foto: © ČTK, ČESKÁ POZICE, Richard CortésČeská pozice

Článek byl postupně aktualizován / V pondělí večer protikorupční policie zadržela poslance ČSSD Davida Ratha, noc strávil v cele a v úterý dopoledne byl obviněn. Je podezřelý z poškozování finančních zájmů Evropské unie, podplácení či přijetí úplatku a sjednávání výhody při zadání veřejné zakázky. Podle dozorující státní zástupkyně Lenky Bradáčové policie nalezla v rukou středočeského hejtmana sedm milionů korun, za což mu hrozí až 12 let vězení. Na případu prý policisté pracovali minimálně půl roku.

„David Rath by zadržen jen díky tomu, že byl přichycen při přebírání úplatku — jen díky této bezprostřednosti mohl být i přes svou imunitu zadržen policií,“ dodal důveryhodný zdroj ČESKÉ POZICE. Informace o výši částky se původně lišily. Podle jednoho ze zdrojů ČESKÉ POZICE jde v kauze až o částku dvanáct milionů korun, podle jiného o pět. Web Lidovky.cz uvedl, že Rath byl v pondělí zatčen se sedmi miliony korun, které se ukrývaly v krabici od bot.

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová částku sedm milionů odpoledne potvrdila, i když původně se omezila na vyjádření, že v případu jde celkem o desítky milionů korun. Pokud by se u soudu prokázalo převzetí několikamilionového úplatku, hrozilo by Rathovi až 12 let vězení.

Pokud by se potvrdila informace, že Rath převzal několikamilionový úplatek, hrozilo by mu až 12 let vězení

Policie provedla rozsáhlou razii, při níž zadržela celkem osm lidí. Mezi zatčenými je podle našich zdrojů Rathův poradce a exposlanec ODS Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová.

Buštěhrad, víno darem a vazba

V úterý večer publikoval server Aktuálně.cz další podrobnosti z policejního spisu. Rath byl prý zatčen proto, že měl ovlivnit zakázku na rekonstrukci zámku v Buštěhradě u Kladna. Právě za to měl převzít sedmimilionový úplatek.

Ve vyjádření, které Rath rozeslal v úterý večer prostřednictvím mluvčí Středočeského kraje Berill Maschkeové, obviněný hejtman nabídl vlastní verzi případu. Rathovo prohlášení publikujeme v plném znění:

  • „V médiích se objevila řada spekulací o tom, jak to je s přijetím úplatku 7 milionů korun. Celá věc na mě dělá dojem dobře připravené a provedené společenské popravy politika. Na návštěvě jsem dostal zabalenou krabici s vínem. Následně mě překvapilo policejní komando a k mému úžasu místo lahví vína byly v boxu peníze. Vím, že tato bizarní historka zní neuvěřitelně, ale život někdy neuvěřitelný skutečně je. Nestojím o žádné pozice a posty, proto chci rezignovat. Jde mi v této chvíli pouze o odhaleni pravdy, jak to bylo a kdo za tím stojí.“

Kromě sedmi milionů u Ratha policie během domovních prohlídek nalezla skrýš v podlaze, v níž bylo ukryto třicet milionů, uvedl ve středu ráno server iDnes.cz s odkazem na zdroj dobře obeznámený s vyšetřováním. Zdroj deníku Právo později nejprve potvrdil, že peníze byly nalezeny při jedné z prohlídek Rathova domu v Hostivici, následně však Právo tuto informaci dementovalo. Třicet milionů údajně police objevila v domě ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové, z něhož prý Rath odcházel, když ho zatklo policejní komando.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka se coby šéf sněmovního mandátového a imunitního výboru ve středu dopoledne seznámil se žádostí policie o vydání hejtmana Ratha k trestnímu stíhání. Poté zopakoval, že by obviněný poslanec ČSSD měl odejít z politiky. „Jsem přesvědčen, že bychom měli hlasovat pro to, aby byl David Rath vydán, a budu to i navrhovat sociální demokracii,“ dodal Sobotka.

Ve středu po poledni vzal soudce Okresního soudu v Ústí nad Labem Ratha do vazby. Důvodem vazebního zajištění byla obava z možného útěku, ovlivňování svědků a z pokračování v páchání trestné činnosti, z níž byl obviněn. O uvalení vazby na dalších sedm obviněných bude soud rozhodovat ve čtvrtek.

Na kauzu Rath ve středu odpoledne zareagoval poprvé i prezident Václav Klaus: „Pokud je to pravda, je dobře, že policie konala tak rezolutně a nekompromisně, jak předvedla. Každá kauza tohoto typu ale nesmírně poškozuje Českou republiku.“

A po jednání vlády se přidal rovněž premiér Petr Nečas. „Bylo by nesmírně špatné, kdyby vznikl dojem, že všichni politici jsou jako Rath. Někteří z nás nejsou Rathové,“ prohlásil mimo jiné šéf ODS.

Jak se zatýká poslanec

Podle pravidel pro vydávání poslanců orgánům činným v trestním řízení může být poslanec zadržen jen bezprostředně po spáchání trestného činu. To nasvědčuje variantě, že byl Rath zadržen při přebírání úplatku. Policie následně o zadržení poslance Ratha informovala předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou. Tuto povinnost policii ukládá ústava. Pokud by Němcová do 24 hodin od zadržení nedala souhlas k odevzdání Ratha soudu, policisté by ho museli pustit. „V pondělí ve 23 hodin jsem vyslovila souhlas s odevzdáním poslance Davida Ratha soudu,“ uvedla v úterý Němcová.

Hejtman Rath proto strávil noc v cele předběžného zadržení. Nyní musí státní zástupkyně podle ústavy do 48 hodin od zadržení požádat soud o vzetí do vazby. Soudce pak musí rozhodnout do 24 hodin od doručení žádosti. A v tom se skrývá zajímavý ústavně-právní detail. Ústavní právník Jan Kysela si myslí, že v úvahu přicházejí dvě interpretace ústavy. Podle první může soudci, který bude rozhodovat o Rathově vazbě, teoreticky stačit již vydaný souhlas předsedkyně Poslanecké sněmovny. Dle druhé interpretace by nejprve o zbavení imunity měla rozhodnout Poslanecká sněmovna, řekl Kysela ČESKÉ POZICI.

Může sněmovna rozhodnout tak rychle? Jan Vidím (ODS) z mandátového a imunitního výboru sněmovny v České televizi uvedl, že se jeho výbor bude Rathovou imunitou zabývat ještě tento týden. O zbavení imunity má následně jednat sněmovna. Její následující řádná schůze má začít 5. června.

Proč dozoruje Ústí?

Státní zástupkyně Lenka Bradáčová z ústeckého krajského státního zastupitelství ČESKÉ POZICI potvrdila, že bylo zadrženo osm lidí. Odmítla však komentovat konkrétní jména zadržených osob. „(Rath) byl již obviněn. Zatím nebudeme ale upřesňovat, z jakého činu to je,“ dodala o několik hodin později Bradáčová. Podle našeho důvěryhodného zdroje z policie je navíc možné, že se okruh obviněných lidí rozroste. „Teď je důležité, aby byli všichni zadržení vzati do vazby. Je ale možné, že se okruh zadržených osob ještě rozšíří,“ uvedl zdroj.

Podle informací ČESKÉ POZICE na případu pracovali policisté z protikorupční policie, kteří loni na konci října zadrželi i dva úplatné soudce v Litoměřicích. „Úspěch akce byl dán tím, že akci rozpracoval kvalitní tým, co dělal i litoměřické soudce,“ uvedl zdroj blízký vyšetřování.

„Je možné, že se okruh zadržených osob ještě rozšíří,“ uvedl policejní zdroj ČESKÉ POZICE

Překvapení vzbudila skutečnost, že případ dozoruje ústecká krajská zástupkyně Lenka Bradáčová. To je však podle lidí obeznámených s detaily případu dáno tím, že jedna ze společností, jež vystupuje v Rathově korupční aféře, má sídlo v severních Čechách. Tato blíže neurčená firma měla profitovat z předražených zakázek, které zadával kraj a kladenská nemocnice.

Server lidovky.cz zase uvedl, že policie v souvislosti s případem Rath a spol. prohledává kanceláře pražské stavební společnosti Konstruktiva Branko. „Policie tu je, víc vám říkat nebudu,“ řekl serveru Jan Prager, výrobní ředitel společnosti.

Sobotka: Rath by měl rezignovat

Ke korupčnímu případu svého stranického spojence se v České televizi vyjádřil i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj by měl Rath, obviní-li ho policie, na funkci hejtmana rezignovat. Sobotka je prý připraven hlasovat i o zbavení imunity svého poslaneckého kolegy. Zároveň vyzval ministra vnitra Jana Kubiceho a policejního prezidenta Petra Lessyho, aby vysvětlili okolnosti zatčení hejtmana Ratha.

Ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec odpoledne stejně jako policejní prezident Petr Lessy odmítl jakoukoli politizaci kauzy. Šéf policie pak vyzval politiky, aby přestali s nařčeními vůči detektivům.

Rathova mluvčí Berill Mascheková vydala k zadržení svého šéfa tiskovou zprávu. „David Rath se včera ve večerních hodinách stal obětí policejní šikany. Je to jednoznačně odplata za tvrdou opoziční práci, kdy policie pod vedením ministra Kubiceho zneužívá svou pravomoc k zastrašování a likvidaci politických odpůrců. Policejní komando ho zadrželo způsobem, aby jej politicky zlikvidovalo.“ Podle Maschekové je středočeský hejtman připraven odstoupit ze svých funkcí, aby prý nepoškodil ČSSD před krajskými volbami.

Okamžitým důsledkem Rathova zatčení, pro nějž bylo jedním z důvodů i podezření ze zneužití unijních dotací, je, že ministerstvo financí do odvolání preventivně pozastavilo certifikaci výdajů pro Regionální operační program Střední Čechy. Platby příjemcům evropských dotací ale budou vypláceny dál.

ČESKÁ POZICE zkoušela zjistit, zda přišel do práce Rathův poradce Kott. Tiskový odbor středočeského kraje to však odmítl komentovat. Podobně tomu bylo i v případu ředitelky kladenské nemocnice Pencové. „Nemám o tom žádnou informaci. Do práce ale ještě nepřišla. Čekám stejně jako vy na další informace,“ řekl ČESKÉ POZICI její ekonomický náměstek Jaroslav Pokorný.

Kotta s Rathem spojuje minulost. Kott coby exposlanec ODS proslul v roce 2003 opileckou scénou a tím, že s občanskými demokraty nehlasoval o reformě veřejných financí předložené sociálnědemokratický premiérem Vladimírem Špidlou. ODS ho následně ze strany vyloučila. Kott přestoupil k ČSSD. Podílel se i na prosazování sociálnědemokratického zákonodárství ve zdravotnictví.

Krátce před svým odchodem z postu ministra zdravotnictví ho v létě 2006 Rath jmenoval ředitelem středočeské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Za to se mu Kott „odvděčil“. Podepsal totiž smlouvu na ordinaci v Hostivici u Prahy pro Rathovu firmu Paracelsum (jednatelkami v ní byly mimo jiné ředitelka kladenské nemocnice Pancová a Rathova žena Eva), ačkoli to expertní komise Středočeského kraje nedoporučila.

Redakce zjišťuje další podrobnosti k případu.

Martin Cabejšek Petr Nečas, vedle 17:42 15.5.2012
Jura Šafránek poznámka To je zase kauza!! 9:14 15.5.2012
Martin Lukas Mládek Zahřeje na srdíčku. Zahřeje na srdíčku. 7:46 15.5.2012

Počet příspěvků: 27, poslední 18.5.2012 05:22 Zobrazuji posledních 27 příspěvků.